Nejlepší a nejbezpečnější telefony s Androidem prodává přímo Google. Dříve to byla zařízení pod značkou Nexus, od podzimu je to Google Pixel a Pixel XL jako drahá vlajková loď Androidu. Existuje ale i jiná cesta, jak získat aktuální Android, bezpečnostní aktualizace od Googlu, a přitom neplatit 20 nebo 30 tisíc korun.

Alternativa se jmenuje Android One. Turecká společnost General Mobile představila v Barceloně nový model z této řady telefonů s aktualizacemi přímo od Googlu s označením GM 6. GM 6 je zajímavý už tím, že jako první „Android One“ obsahuje čtečku otisků prstů a jako druhý má také podporu LTE.

Svým vzhledem GM 6 připomíná kombinaci iPhonu 7 a Galaxy S5. Má zaoblené kovové hrany, velké středové tlačítko s integrovanou čtečkou otisků a zadní kryt z vroubkovaného plastu s nevzhledným logem výrobce.

Výbava telefonu odpovídá filozofii Androidu One, tedy zaměření na nízkou cenu. GM 6 tak má 5" displej s rozlišením 1280 × 720 bodů, procesor MediaTek MT6737T, 3 GB operační paměti a 32GB úložiště. Nadstandardně vypadá zadní fotoaparát s rozlišením 13 Mpx a přední kamerka s 8Mpx rozlišením. Baterie s kapacitou 3000 mAh by takto vybavený telefon mohla udržet při životě i dva dny.

Hodnotit poměr ceny a výkonu je nemožné, protože výrobce zatím nezveřejnil ani cenu, ani datum zahájení prodeje. Ještě méně příjemnou zprávou je fakt, že telefon bude v prodeji oficiálně pouze v Turecku. To je problém celého Androidu One – je omezený na několik zemí, jako je Indie, Indonésie, Pákistán, Egypt nebo Keňa.

Začlenění Turecka do seznamu primárně rozvojových zemí není takovým překvapením jako existence Android One telefonu pro japonský trh v podobě Y! Mobile S2, prvního mobilu této řady s podporou LTE. Mohlo by ale jít o trend většího otevření programu Android One menším „výrobcům“ telefonů (kteří využívají služeb čínských firem, jako je Vernee, ale i TCL, jež staví telefony pro kohokoliv pod jakoukoliv značkou).

Spekuluje se i o tom, že by Google uvedl Android One do USA. Tuto informaci přinesl server The Information už v lednu, ale žádný další zdroj potvrzující tento záměr Googlu se zatím neobjevil.