Čínské Xiaomi je v Česku známé především díky svým mobilům s Androidem, do rodiny zařízení "Mi" však nedávno přibyla i dvojice stylových notebooků s Windows 10 nazvaná Mi Air. My jsme se podívali na menší z nich - 12,5palcový laptop s mobilním procesorem Intel Core M za 23 tisíc korun.

Xiaomi si s Mi Air dalo záležet na zpracování. Notebook má elegantní lehké tělo z hliníku, a na první pohled tak připomíná macbooky, což není rozhodně důvod pro kritiku. Víko čínského počítače je však nezvyklé čisté, není na něm dokonce ani žádné logo. Výrobce tak připomíná jen malé "Mi" pod displejem.

Počítač je díky úhlopříčce pouze 12,5 palce maličký a také lehký. Váží pouze kilo a v tašce si ho tak skoro nevšimnete.

Celý počítač je vyveden buď ve stříbrné, nebo zlaté barvě. Jedinou výjimkou je plocha displeje, který se schovává pod sklem, jež běží až do krajů těla. Rámečky kolem obrazovky jsou velmi tenké, podobně jako u notebooků Dell XPS. V horní části však nechybí povinná webkamera s HD rozlišením, kterou Dell umístil pod displej.

Xiaomi MI Notebook Air 8

Na levém boku je HDMI výstup, konektor USB 3.0 a zdířka pro sluchátka. Z levé strany je pak další USB a také moderní USB Type-C. Samozřejmostí je Wi-fi a Bluetooth, ethernet se do tenkého těla logicky nevešel.

Klávesnice má velmi nízký zdvih tlačítek, ale psaní na nich je je pohodlné a komfort dodá i podsvícení kláves. Na horních tlačítkách jsou nastaveny funkce, podobně jako to mají macbooky nebo chromebooky. Ke klasickým "F" klávesám se tak dostává přes "Fn" tlačítko. 

Touchpad si také zaslouží pochvalu, je rychlý a přesný a práce s ním je pohodlná.

Designově i po stránce dílenského zpracování se prvotina Xiaomi na poli počítačů povedla. Menší výtku si zaslouží jen příliš měkký pant víka.

Hardware nepřekvapí

Displej s úhlopříčkou 12,5 palce má standardní rozlišení Full HD (1920 x 1080 bodů). Obrazovka je založená na technologii IPS, která dodává obrazu jasné barvy i dobrý kontrast s dobrým podáním černé. Podsvícení displeje je dostatečně silné a práce je příjemná i při nižších úrovních jasu. Displej je však bohužel lesklý, což komplikuje používání venku nebo v nevhodné poloze vůči zdroji světla.

Uvnitř se ukrývá méně výkonný procesor pro mobilní zařízení Intel Core m3-6Y30 z řady Skylake s integrovanou grafikou HD Graphics 515. Tento procesor využívají kromě notebooků i tablety nebo takzvaná zařízení 2v1. Počítač má 4 GB operační paměti a SSD disk s kapacitou 128 GB. Daná sestava se hodí na běžnou kancelářskou práci a práci s internetovým prohlížečem. Na náročnější aplikace, nebo dokonce hry ale počítač není.

xiaomi mi notebook air 126Test PCMark 8 Work sledující plynulost práce s kancelářskými aplikacemi naměřil 2406 bodů (lepší než 24 procent zařízení). Benchmark test CloudGate zaměřený na testování herního výkonu běžných notebooků a domácích počítačů naměřil 3648 bodů, což znamená, že Mi Air je horší než 89 procent testovaných zařízení. 

Výhodou zvolené výbavy je však to, že si vystačí s pasivním chlazením, v těle nenajdeme žádné větráčky a provoz počítače je naprosto tichý.

Baterie na necelý pracovní den

Výrobce slibuje až 9,5 hodiny na jedno nabití. Nám při poloviční hodnotě jasu notebook při kancelářské práci vydržel kolem sedmi hodin, pracovní den bez nabíječky je tak nutné zkrátit, ale rozdíl mezi deklarovanou a reálnou hodnotou není tak velký jako třeba u elegantního Lenova Yoga 910. Náročnější testy výdrže baterie ukázaly ještě výrazně nižší hodnoty. PCMark 8 Work naměřil lehce přes pět a čtvrt hodiny, PCMark 8 Creative dokonce pod pět hodin.

Nelze se také příliš spoléhat na odhad výdrže v systému. Při práci bez změn nastavení podsvícení či výkonu notebook často mění výpočet i o několik hodin výdrže v průběhu několika minut.

Xiaomi Mi Air 12,5
Procesor Intel Core m3-6Y30 (2,2 GHz)
RAM 4 GB
Disk SSD 128 GB
Baterie Li-on 37 Wh
Displej IPS LCD (1920x1080 bodů)
Úhlopříčka 12,5 palce
Rozměry 292 x 202 x 12,9 mm 
Hmotnost 1,07 kg

Verdikt

Malý notebook Xiaomi Mi Air zaujme elegantním hliníkovým tělem a pěkným displejem. Vhodný je zejména na práci v kancelářských aplikacích nebo v prohlížeči. Na multimédia či hry se však kvůli méně výkonnému mobilnímu hardwaru příliš nehodí. Výdrž baterie s šesti až sedmi hodinami úplně nenadchne.

Svými specifikacemi a malými rozměry se notebook Xiaomi staví spíše proti zařízením 2v1 než proti klasickým laptopům. S cenou 23 tisíc korun to však může mít těžké, jelikož tablet s klávesnicí s Windows se stejným procesorem lze koupit i za 17 tisíc. Nehledě na to, že MacBook Air 13 je k dostání i za 25 tisíc korun a variantou jsou nakonec i citelně levnější chromebooky.

V nabídce Xiaomi je na výběr také citelně výkonnější model Mi Air s úhlopříčkou 13,3 palce za 31 tisíc korun. Ve výbavě má silnější procesor Intel Core i5, 8 GB RAM, větší disk a grafickou kartu Nvidia GeForce 940MX.

Notebook na test zapůjčil e-shop Xiaomimobile.cz.