Na největší slabinu Androidu narazíte všude. Stačí se podívat na Twitter, kde šéf vývoje operačního systému Android jásá, že mu na Galaxy S8 dorazila bezpečnostní aktualizace pro duben. Jásá oprávněně, protože je to věc blízká zázraku. Pak se podíváte na telefon, který právě recenzujete. Je to horká novinka, ale bezpečnostní aktualizaci má z února.

Frustrace z toho, jak všudypřítomný operační systém zaostává v zabezpečení, nakonec vyústily v tento text. Android je systém velkých protikladů. Na jedné straně špičkové funkce a možnost volby, na straně druhé macešský postoj Googlu a jeho partnerů.

To nejhorší z Androidu

1) Aktualizace jsou stále zoufalé

Každý rok Google slibuje, že zajistí včasné aktualizace svého operačního systému a jeho bezpečnost. Každý rok pak fanoušky i obyčejné uživatele čeká zklamání. To největší přinesl Android 7 Nougat, který sliboval nejrychlejší nástup mezi uživatele díky tomu, že ho měli vývojáři i výrobci telefonů k dispozici půl roku před oficiálním vydáním. Nakonec se vlajkové modely největších výrobců dočkaly aktualizací skoro rok po prvním představení vývojářské verze a půl roku po oficiálním vydání Androidu 7.

S bezpečnostními aktualizacemi je to podobné. I Galaxy S7 má už sice Nougat, ale u bezpečnostní aktualizace svítí 1. ledna 2017. Stejný telefon v USA už ale dostal březnové updaty. Jednoduše ani koupě "správného" telefonu neznamená, že aktualizace dostanete všude a hned.

2) Dostupnost telefonů Nexus, Pixel a Android One

Jediné telefony, které dostávají aktualizace i nové verze systému rychle, alespoň po směšnou dobu 18 měsíců, jsou telefony přímo od Googlu. A také telefony v programu Android One, které mají šířit slávu Androidu na rozvojových trzích, primárně v Indii. Google loni zrušil program Nexus, ve kterém spolupracoval s různými výrobci na telefonech, které pak společnosti Motorola, LG nebo Huawei mohly prodávat vlastními obchodními kanály, ale Google zajišťoval jejich aktualizace.

Místo toho je na trhu Google Pixel, který sice vyrábí HTC, ale distribuci má v rukou pouze Google - a to je problém. Google svůj hardware přímo prodává pouze v několika zemích a i nyní, po půl roce od zahájení prodeje, je i v Americe problém Pixely koupit. Nemluvě o tom, jak jsou drahé.

3) Neschopnost Googlu přijmout zodpovědnost

První dva body mají společnou příčinu: Google. Druhá nejhodnotnější firma světa a výrobce nejúspěšnějšího operačního systému na světě se ani po osmi letech nedokázal zbavit omezení, která si sám stanovil, když se snažil prosadit s novým operačním systémem proti Nokii, Blackberry a raketově startujícímu Applu. Aby pro svůj systém získal výrobce telefonů a mobilní operátory, přenechal jim obrovskou část kontroly nad operačním systémem, primárně nad jeho aktualizacemi. Zásadní problém Androidu je v tom, že nad ním Google nemá kontrolu. Specifikace, které výrobci musí dodržet, aby získali přístup ke službám Google Play, nestačí. Aby se Android zbavil své obří a v podstatě jediné výrazné slabiny ve srovnání s konkurencí, musel by za aktualizace zodpovídat přímo Google. Když to dokáže Microsoft na tisících různých zařízení, včetně velmi odlišných mobilů, musí to dokázat i Google. Jen si musí dupnout.

Videotest: Fantastický a působivý. Samsung je znovu král, Galaxy S8 má nejlepší displej
TEST_Fantasticky_a_pusobivy._Samsung_je_znovu_kral_Galaxy_S8_ma_nejlepsi_displej.jpg

Silné stránky Androidu

1) Obrovská nabídka zařízení

Uživatelé iOS, Windows 10 for Mobile i fanoušci Blackberry mají extrémně omezenou možnost volby z několika aktuálních zařízení. Fanoušci Androidu najdou v jediném on-line obchodě v Česku několik set různých modelů s cenou od 1200 do 27 000 korun. K tomu můžete připočítat tisíce modelů, které se v ČR neprodávají, a "luxusní" kousky, jako je ohyzdné Vertu Constellation za nějakých 125 tisíc. Mobil s Androidem si můžete vybrat podle ceny, výbavy, barvy, designu, vlastností… Můžete mít telefon s rychlým nabíjením, bezdrátovým nabíjením, s baterií, která vydrží týden intenzivního používání, nebo telefon, se kterým můžete hrát fotbal nebo vodní pólo místo míče. To jiná platforma nenabízí.

2) Možnost úprav a přizpůsobení

Laxní přístup Googlu k tomu, jak někteří výrobci jeho systém przní, má i velmi pozitivní efekty. Uživatelská vylepšení v TouchWiz od Samsungu se během let výrazně podílela na vylepšení funkční výbavy Androidu, ať už jde o plovoucí okno přehrávače videa, jednoruční režim zobrazení, možnost třídit aplikace, panel rychlého nastavení, oddělené nastavení hlasitosti, nebo možnost telefon restartovat místo pouhého vypnutí. Stejnou volnost mají sami uživatelé, kteří mohou zcela změnit vzhled systému, instalovat alternativní firmware nebo třeba u Galaxy S8 přiřadit tlačítku zbytečné funkce Bixby zcela jinou funkci. Nic takového u konkurence nejde.

3) Podpora dual SIM a paměťových karet

Obrovskou výhodou telefonů s Androidem je hardwarová rozšiřitelnost úložiště. Paradoxně až na telefony Nexus/Pixel a další exotické výjimky a úlety mají majitelé telefonů s Androidem v podstatě vždy k dispozici zdířku pro paměťovou kartu, jejíž kapacita může několikanásobně přesáhnout kapacitu instalovanou výrobcem. Druhou populární hardwarovou funkcí je možnost používat dvě SIM v jednom telefonu. Velcí výrobci sice podléhají tlaku operátorů a na český trh dodávají pouze telefony s jednou SIM (typicky Samsung), ale na volném trhu je snadné najít desítky modelů s podporou dual SIM.