Od zahájení svého prodeje je Honor 8 měřítkem, podle kterého posuzujeme poměr ceny a výkonu. Huawei v loňském vrcholném modelu své levnější značky Honor nabídl výbavu téměř bez kompromisů za cenu střední třídy. Už tehdy ale cena Honoru 8 část potenciálních zákazníků překvapila nemile. U Honoru 8 Pro to nebude jiné.

Honor 8 Pro je špičkově vybavený telefon, který se může přímo porovnávat s výbavou Galaxy S8, LG G6 nebo HTC U Ultra. Za QHD obrazovku, 6 GB RAM, 64GB úložiště a podporu DualSIM chce Honor přitom "jen" šestnáct tisíc korun. V podstatě stejný telefon Huawei P10 Plus přitom stojí 22 tisíc.

Test: Honor 8 pro znovu ukazuje, že špičkově vybavený telefon nemusí stát přes dvacet tisíc
TEST_Honor_8_Pro_ukazuje_ze_spickovy_telefon_nemusi_stat_pres_dvacet_tisic.png

Design bez zrcadla vzadu

Honor 8 v modré barvě stále patří mezi vůbec nejhezčí telefony na trhu. Ne nutně mezi nejpraktičtější, ale i díky zrcadlovému lesku skleněného povrchu svých zad vypadá Honor 8 elegantně a luxusně. Novinka s označením Pro je větší, ale tenčí a ne tak hezká. Kvůli větším rozměrům obrazovky telefon narostl do výšky i šířky, ale hlavně více připomíná iPhone.

Má plochá záda z eloxovaného hliníku, a to není vzhled, který by byl zrovna v kurzu. Honor 8 lákal pohledy jako šperky straky, Honor 8 Pro je matný, otisky jsou na něm přitom vidět asi stejně. Z praktického hlediska má kovový povrch zad i výhodu – hliník se sice snadno poškrábe, ale neroztříští se jako sklo, které má na zádech Samsung Galaxy S8, LG G6 i Google Pixel.

Honor 8 Pro se stejně jako předchozí modely značky musí obejít bez zvýšené ochrany proti vodě a prachu. Schází mu také unikátní funkce původní osmičky – čtečka otisků prstů na zádech telefonu už nefunguje jako extra tlačítko, jemuž lze pořídit libovolnou funkci. Uživatelé si musejí vystačit s dotykovými gesty pro stažení notifikační lišty nebo přechody mezi obrázky.

Honor 8 Pro

Z pohledu designu i ergonomie je telefon s úhlopříčkou 5,7“ obětí nového trendu "vysokých" telefonů. Kdybychom Honor 8 Pro testovali před měsícem, bylo by hodnocení designu daleko příznivější, ale Galaxy S8 i LG G6 změnily kontext. Shodou okolností jsme mohli porovnat Galaxy S8+ s 6,1" displejem a LG G6 s úhlopříčkou 5,7", stejnou jakou má Honor 8 Pro. Rozdíl je na fotografiích malý, ale v ruce obrovský. Ale to jsem říkal už u Huawei P10 Plus a nejspíše to ještě párkrát zmíním, dokud na protažené displeje nepřejdou všichni.

Displej i pro virtuální realitu

Honor 8 Pro je první "základní" verze telefonu ze stáje Huawei, která má ve výbavě QHD obrazovku s rozlišením 2560 x 1440 bodů. Dosud tak jemný displej nabízely pouze prémiové verze phabletu Mate 9 a vlajkové lodi Huawei P10 Plus. Tedy pokud nepočítáme čistě čínský model Honor Magic. Honor chce jemný displej využít ve spojení s virtuální realitou – samotná krabička, ve které se telefon prodává, se během minuty promění v headset podobný Google Cardboardu. Bohužel se standardem od Googlu není kompatibilní.

Honor má v sobě předinstalovanou vlastní aplikaci, ale VR v podání Honoru působí jako krok zpět. Opět to vychází z kontextu. Pes je zakopaný v ovládání. To je u Honoru velmi omezené, zatímco Google razí novou generaci virtuální reality pod značkou Daydream s jednoduchým, ale nesmírně praktickým pohybovým ovladačem. A Huawei ji podporuje u modelu Huawei Mate 9 Pro. Kromě toho na stejné vlně jede nový Gear VR od Samsungu. Bez pohybového ovladače je virtuální realita sotva poloviční.

Když zapomeneme na VR, které je na Honoru 8 Pro vhodné hlavně ke sledování videa na obřím virtuálním plátně, zůstává výborný displej. Jeho jedinou viditelnou slabinou je pomalejší automatická regulace jasu. Když telefon vytáhnete z kapsy na sluníčku, chvíli bude příliš tmavý. To je ale zanedbatelný detail. Huawei měl u svých top modelů vždy povedené displeje, byť na absolutní špičku jim chybí přesnější kalibrace a samozřejmě používání LCD panelů místo OLED. Možnosti nastavení obrazu to ale vynahradí, barvy má Honor 8 Pro syté a nevypadá špatně ani vedle OLED obrazovek od Samsungu.

Výkon z nejvyšší ligy

Vnitřní výbava připomíná Huawei P10 Plus: telefon má 6 GB RAM, 64 GB prostoru pro data a nabízí možnost používat buď dvě telefonní karty, nebo jednu SIM doplnit o paměťovou kartu. Telefon také pohání stejný procesor jako modely Huawei P10, P10 Plus a Mate 9 – Kirin 960, který vyrábí dceřiná společnost Huawei HiSilicon.

Tento čip si udržuje konkurenceschopnou výkonnost i ve srovnání s novinkou Snapdragon 835 od Qualcommu a s čipy Exynos v Galaxy S8. Výsledky v testu Antutu Benchmark se pohybují kolem 130 tisíc bodů, v PC Marku je to ještě lepší díky obrovské operační paměti. Ta se viditelně projevuje i v běžném používání. Zatím u všech telefonů z dílen Huawei jsem měl problém s udržením aplikace Reddit v paměti. U Honoru jsem i po třech dnech přepnul z jiných aplikací na Reddit, a místo opětovného načítání mě čekala diskuse přesně tam, kde jsem s ní skončil.

I nadále přitom platí, že procesory Kirin mají lepší schopnost udržet si vysoký výkon i při déle trvající zátěži, nezahřívají se tolik. Honor 8 Pro navíc obsahuje technologie, které mají zajistit vysoký výkon i při dlouhodobém používání, což jsme ale během relativně krátké doby testování nemohli potvrdit, povíme si za rok.

Honor 8 Pro

Honor 8 Pro má samozřejmě plnou podporu českého LTE, jediným omezením rychlosti stahování dat je kapacita mobilní sítě. Proti telefonům prodávaným pod značkou Huawei má ale Honor 8 Pro omezení – nemá globální LTE, tedy podporu všech celosvětově používaných frekvencí. V New Yorku jsem tak v síti amerického T-Mobile byl na 3G. To není vada telefonu, jen jeden z rozdílů, které mají vysvětlit rozdíl mezi cenou Huawei P10 Plus a Honoru 8 Pro.

Honoru 8 Pro také sluší velký akumulátor s kapacitou 4000 mAh s rychlým dobíjením – jen musíte použít přiloženou nabíječku, se systémem QuickCharge od Qualcommu si nerozumí. Výdrž telefonu je jednoznačně nadprůměrná. Celý den plný přehrávání hudby, připojení chytrých hodinek i s několika hodinami sdílení internetu do notebooku zvládal Honor s cca 20% rezervou, která představuje několik hodin aktivního používání.

Jako drobnost navíc je pak v telefonu infračervený vysílač, který lze využít pro ovládání elektroniky v domácnosti. Se starší televizí Panasonic si rozuměl dobře, ale výkon vysílače je slabý, takže bylo nutné přesně mířit.

Fotoaparát znovu pod vrcholem

Stejně jako telefony Huawei má i Honor 8 Pro duální fotoaparát, který kombinuje barevný senzor s černobílým. Ten slouží k doplnění detailů do barevných fotografií, ale můžete ho použít také pro vytvoření stylových čistě černobílých fotografií, které budou ostřejší a nabídnou větší dynamický rozsah. Huawei P10 nebo Mate 9 ale mají černobílý senzor o něco kvalitnější hlavně díky vyššímu rozlišení.

Kvalitu fotografií z Honoru 8 Pro jsme probrali v samostatném článku. Výsledky jsou nadprůměrné, ale ve srovnání s elitou v podobě iPhonu 7 Plus a Galaxy S7 a S8, vlastně i ve srovnání s LG G6 má Honor několik slabších míst. Tím největším je ostření – to je pomalejší a méně přesné. Druhou oblastí, kde Honor zaostává, je tendence k přeexponování záběrů. To se rychle naučíte kompenzovat ručně. Nakonec je tu dlouholetá bolístka Huawei – absence automatického HDR režimu, který by v komplikovaných světelných podmínkách pomohl k dosažení většího množství detailů v záběrech a živějšímu dojmu ze snímku. I ručně aktivovaný HDR režim má totiž velice omezený vliv na výsledky.

Vedle slabin má ale Honor také silné stránky v podobě nočního režimu, který při použití stativu dokáže skoro zázraky, portrétní režim falešně nízké hloubky ostrosti, který může konkurovat iPhonu 7 Pro, nebo podporu časosběrného snímání.

Softwarové prozření

Popisovat softwarovou výbavu Honoru 8 Pro znamená opakovat to, co jsme napsali u Huawei Mate 9, P10 a P10 Plus. Všechny nové telefony čínské firmy mají stejnou softwarovou výbavu v podobě Androidu 7.0 se softwarovou nadstavbou EMUI 5.0. Nová verze Androidu podle Huawei naplňuje starší sliby o přiblížení se k tomu, jak vypadá čistý Android.

Huawei spojil dříve rozdělené obrazovky rychlého nastavení a oznámení, což je pro většinu uživatelů asi nejviditelnější změna. Druhou novinkou je možnost použít tradiční logiku Androidu, kdy jsou na hlavních obrazovkách pouze vybrané aplikace, další se skrývají v šuplíku přístupném z hlavního panelu. Tuto změnu si ale uživatelé musejí sami aktivovat. Další variantou je samozřejmě použití alternativního spouštěče aplikací, jako je Nova Launcher.

Jedinou slabinou Honoru je laxnější přístup Huawei k aktualizacím, bezpečnostní záplaty nevydává každý měsíc. Původní Honor 8 však patřil k prvním telefonům, které dostaly aktualizaci na Android 7 Nougat. Honor 8 Pro má navíc nejaktuálnější softwarové aktualizace z hlavních produktů Huawei, a to z 1. března.

Verdikt

Někomu by u Honoru 8 Pro mohla chybět také odolnost vůči vodě a prachu, tu Honor neinzeruje. Telefon je ale o 6 tisíc levnější než Huawei P10 nebo Galaxy S8. Jeho největším protivníkem tak bude loňská Galaxy S7 a nové LG G6. Za 16 tisíc korun je ale Honor 8 Pro zajímavá koupě díky kapacitě RAM, pěkné výdrži na baterii a podpoře dualSIM.