Honor 8 pro nás byl nejlepší smartphone loňského roku. Neměl nejlepší fotoaparát ani nejvyšší výkon na trhu, ale zářil v poměru ceny a výkonu a k tomu přidal i špičkový design a výrazně modrou barvu. Nový model Honor 9 chce udržet stejně dobrý dojem i díky vylepšenému fotoaparátu a ještě větší baterii. A navíc Honor zachoval i klasický sluchátkový konektor.

Novinku pro evropský trh firma představila v Berlíně, ale nebylo to velké překvapení. Už před dvěma týdny se totiž Honor 9 odhalil v Šanghaji. Zásadní je pro nás ale informace o ceně. Ta po vzoru telefonů Huawei a vlastně i dalších značek vzrostla z 11 tisíc na třináct. Honor díky tomu nabídne dvojnásobnou kapacitu úložiště a zbylo i na těsnění kolem napájecího konektoru. Oficiálně ale Honor 9 vodotěsný není.

První dojmy z elegantního Honoru 9 se dvojitým fotoaparátem a příjemnou cenou
Prvni_dojmy_z_elegantniho_Honoru_9_se_dvojitym_fotoaparatem_a_prijemnou_cenou.jpg

Honor nabídne i prémiovou variantu telefonu se 6 GB operační paměti a 128GB úložištěm. Ta by měla stát asi o 2500 korun více, zda ale bude dostupná i v Česku, zatím není jisté. Základní model lze objednávat už od 28. června. Nepříjemné ale je, že podle oficiální ceny v eurech mohl být Honor 9 minimálně o tisíc korun levnější. Na 13 tisíc z potenciálních dvanácti cena vzrostla kvůli tlaku distributorů.

Huawei P10 v novém těle

Huawei nemá rád rovnítko mezi produkty značek Honor a Huawei, ale pokud chcete jednoduše vystihnout Honor 9, tak to poslouží nejlépe. Honor 9 je levnější P10 v subjektivně hezčím těle. Čelní strana telefonu je téměř shodná, liší se v jednom detailu. Zatímco Huawei P10 má pouze středové tlačítko kombinované se čtečkou otisků, Honor přidává i dvě skrytá senzorická tlačítka, takže máte hned tři možnosti, jak telefon ovládat – gesty na středovém tlačítku, klasicky se senzorickými tlačítky nebo čistě na obrazovce.

Povedená jsou záda telefonu. Honor zůstal u skleněné varianty, která se mi líbila více než u hliníkového modelu P9 a P10. Vrací se i modrá barva, ve které Honor 8 vypadal skvěle, jen je ještě výraznější. Kromě toho nabídne Honor i šedou variantu a v průběhu léta přijde i černá verze. Novinkou v designu je kromě přesunu čtečky pod displej také zaoblení zadních hran po vzoru Galaxy S7, takže telefon lépe zapadne do dlaně – i nadále ale díky rovným hladkým zádům může klouzat, speciálně po nakloněném stole.

Vnitřní výbava je v podstatě identická: Procesor Kirin 960, 4 GB operační paměti a 64GB úložiště a duální fotoaparát s kombinací 12Mpx barevného snímače s optickou stabilizací obrazu a 20 Mpx černobílého senzoru (jen bez nálepky Leica). I displej je téměř identický, má stejné rozlišení, jen u Honoru 9 je o milimetr menší, má úhlopříčku 5,15" místo 5,2". Samozřejmostí je pak podpora všech v Česku používaných frekvencí LTE i funkce LTE-A.

Příjemnou změnou je větší kapacita akumulátoru. Huawei do telefonu dostal články s kapacitou 3200 mAh, což je v dané třídě mírný nadprůměr. Telefon by tak měl vydržet i dva dny středně náročného používání nebo jeden náročný den s rozumnou rezervou. Samozřejmostí je také podpora rychlého dobíjení.

Díky podobnosti s Huawei P10 i zkušenosti s Honorem 8 můžeme i po krátkém vyzkoušení říct, že Honor 9 bude patřit mezi nejsvižnější telefony na trhu. Kirin 960 se kombinací výkonu a úspornosti může srovnávat se Snapdragonem 835, slabší je pouze grafický výkon, ale díky nižšímu rozlišení nebude reálný rozdíl mezi výkonem Honoru 9 a Galaxy S8 nijak výrazný.

Představení telefonu Honor 9

Zajímavě vypadají neoficiální informace o utěsnění telefonu. Honor nejspíše nechce ručit za případné poškození. V praktickém použití je ale příjemné vědět, že při každém kontaktu telefonu s vodou není nutné šílet.

Honor klade větší důraz i na zvuk, po vzoru Samsungu, LG a Sony. V tomto případě se Honor spojil se značkou Monster, která pro Honor vyladila ekvalizér s několika režimy pro různé typy poslechu. Naděje na kvalitní (nebo alespoň drahá) sluchátka Monster v balení ale padá. To je škoda, protože sluchátkovou bitvu Honor i Huawei letos prohrává rozdílem několika tříd. Kopie earpodů od Applu nenadchnou ani ergonomií, natož zvukem.

Operační systém i uživatelské prostředí je potom totožné s dalšími letošními telefony stejného výrobce. To znamená Android 7.0 s prostředím EMUI 5, které je bližší čistému Androidu. Huawei/Honor se také polepšil s aktualizacemi, takže jedna z možných námitek proti těmto telefonům padla.

Tvrdě proti všem, i vlastní matce

Honor 9 ve výsledku sice zvýší cenu, přesto patří mezi nejzajímavější mobily na trhu. Nabízí totiž v podstatě identické vlastnosti jako Huawei P10, i do značné míry podobný design, ale je o 3 tisíce levnější a má i něco navíc. A ve srovnání s nejlepšími telefony na trhu je levnější o sedm nebo také deset tisíc korun, a to už stojí za drobné ústupky. Prvních 300 majitelů navíc k telefonu dostane vstupenky na festival Colours of Ostrava, i když to by při výběru telefonu nemělo hrát velkou roli.

Ve stejné lize, vlastně ještě o něco lepší, je v poměru ceny a výkonu pouze OnePlus 5, který se tento týden začal prodávat v podstatě za stejnou cenu ve verzi se 6 GB RAM a 64GB úložištěm. Proti Honoru 9 ale nemá možnost používat paměťové karty, navíc v Česku nemá přímé zastoupení. Jako alternativu v podobné cenové hladině lze brát i loňskou Galaxy S7 od Samsungu po započítání zpětného bonusu, který lze využít do 30. června.