Největší mobilní téma letošního roku je jasné – čtečka otisků prstů schovaná za displejem telefonu. Galaxy S8 měl být první smartphone se skrytou a přitom snadno dostupnou čtečkou. Samsung to nestihl. Nyní se spekuluje o tom, zda se to povede Applu. Spekulace ale narušil Qualcomm, který v Šanghaji ukázal hned dva druhy nových čteček otisků prstů, ta zajímavější z nich umožní vyrábět telefony se čtečkou skrytou za displejem.

Sada senzorů Qualcomm Fingerprint Sensors zvládne zatím nepředstavitelné kousky díky využití ultrazvukové technologie. Nejzajímavější model dokáže načíst papilární linie přes vrstvu skla a plastu v OLED obrazovkách s výškou 1,2 mm. Ideální použití tohoto senzoru je právě pro čtečky ukryté za displejem. Prototyp takového telefonu ukázala čínská značka Vivo, která patří do trojice nejúspěšnějších značek smartphonů v Číně. Díky ultrazvuku čtečka funguje i pod vodou a logicky jí nevadí ani mokré prsty, které jsou pro standardní čtečky otisků nepřekonatelnou překážkou.

Čtečku otisků založenou na ultrazvuku lze schovat také pod krycí sklo nebo kov. Jediným omezením je nižší propustnost. Čtečka tak funguje do tloušťky 0,8 mm v případě tvrzeného skla a 0,65mm v případě hliníku. Předchozí verze senzorů od Qualcommu umožňuje načtení otisků prstů přes sklo nebo kov s tloušťkou menší než půl milimetru.

Nové čtečky včetně prototypu čtečky ukryté za displejem, bylo možné vyzkoušet na veletrhu Mobile World Congress Shanghai. Úvodní dobré zprávy ale nejsou úplné. Podle zkušenosti redaktora serveru Engadget totiž nová čtečka reaguje pomalu: od přiložení prstu k odemčení telefonu je potřeba asi sekunda. Standardní čtečky otisků přitom potřebují pětinu i méně tohoto času.

vivo under display fingerprint
Foto: Engadget.com

Prototyp měl také malou aktivní plochu, i když Qualcomm slibuje možnost použít jako čtečku otisků i celý povrch displeje. Zvětšení aktivní oblasti ale znamená výrobní komplikace a citelné zvýšení ceny. Další špatnou zprávou je, že čtečka určená pro umístění za OLED displeje bude dostupná až koncem tohoto roku pro výrobce telefonů a reálně se telefony s novou technologií začnou prodávat až v roce 2018. To ovšem neznamená, že iPhone 8 nemůže mít obdobnou technologii. Musíme se nechat překvapit.