Vodafone už několik let zásobuje trh telefony pod vlastní značkou. Ty na začátku překvapily nízkou cenou a přitom slušnými parametry. V poslední době ale již nebyl náskok tak patrný. Z letošní řady tří novinek jsme se tentokrát podívali na střední model Smart N8 za 3577 korun, který nabízí vše potřebné, zároveň je ale znát, kde se šetřilo.

Model Smart N8 parametry navazuje na loňský Smart prime 7. Za novinkou stojí čínský výrobce TCL, který pro své mobily používá značku Alcatel.

Široké rámečky

Vzhledem může na N8 zaujmout jen zadní stříbrný vroubkovaný kryt, který je plastový a snímatelný. Záda drží velmi pevně a jejich sundání je trochu o nehty. Pod kryt jsou schované sloty na jednu nanoSIM a paměťovou kartu.

Že máme v ruce levný telefon, ukazuje hlavně přední strana se širokými rámečky. Velké jsou hlavně plochy nad a pod displejem. Pod displejem přitom nejsou tlačítka ani čtečka otisků, což jsou prvky, které většinou pomohou velkou "bradu" obhájit. V "čelech" najdeme jen průduchy reproduktoru a mikrofonu.

Čtečku otisků přitom telefon má – najdeme ji však na klasické pozici na zadní straně pod objektivem fotoaparátu. Vodafone ukazuje, jak daleko se za poslední roky senzory posunuly, jelikož se čtečku podařilo dostat i do levného modelu. Čtečka se sice nemůže rovnat těm ve vlajkových lodích, ale na svou cenu funguje překvapivě spolehlivě.

Pětipalcový IPS displej má rozlišení HD (720 x 1280 bodů) a naplno ukazuje, kde se šetřilo. Barvy obrazovky jsou mdlé a slabé je též podsvícení obrazovky, což vadí zvláště nyní v létě, jelikož používání telefonu na plném slunci není příliš komfortní. To vše je ale nutné vnímat s ohledem na cenu, která je velmi nízká.

Průměrný výkon

Telefon pohání procesor Mediatek MT6737 s taktem 1,3 GHz a nestandardních 1,5 GB operační paměti. Přitom celé 2 GB RAM už jsou poměrně běžné i u telefonů s nízkou cenou. Dohromady v testu výkonu dává sestava výsledek 28 790 bodů, což není nijak převratné, naopak. U levného telefonu se však nijak vysoký výkon ani nečeká. Úložiště má kapacitu 16 GB, k dispozici je ale kvůli systému jen 10 GB prostoru. Oproti loňskému Smart prime 7 si ale telefon přece jen polepšil – předchozí model měl pouze 1 GB RAM a poloviční úložiště.

Baterie s kapacitou 2400 mAh vydrží při mírné zátěži i dva dny, ale spíše telefon nabízí jeden den, který zvládne s rezervou. Vodafone má LTE se všemi v Česku potřebnými frekvencemi a zároveň podporuje volání přes rychlou síť. V telefonu navíc nechybí NFC. 

Vodafone N8 má ale proti většině levných telefonů na trhu velkou výhodu: nový Android 7.0 a slíbenou aktualizaci na verzi 7.1. Výrobce navíc příliš nezasahoval do vzhledu systému, a aplikace jsou tak v klasickém menu. Prostředí funguje většinou rychle, ale s občasnými zpomaleními je nutné se smířit.

Na telefonu není příliš nechtěných předinstalovaných aplikací. Místo klasických aplikací pro SMS a volání jsou na ploše přednastaveny speciální funkce Vodafonu, které ale u jiných operátorů nefungují. Na plochu je tak nutné vrátit zpět původní ikony.

Problematické se bohužel ukázalo samotné telefonování. Hovorům v některých případech nebylo příliš rozumět a hlas druhé strany přeskakoval. Tento problém se během testování opakoval vícekrát, nemohlo tak jít o problémy s pokrytím. V síti Vodafone to možná bude fungovat lépe, ale u T-Mobilu levný telefon zlobil v místech, kde jinak žádné problémy nejsou.

Úspora je vidět i na fotoaparátu. Snímač s rozlišením 13 Mpx a přisvětlovací diodou vypadá na papíře dobře, ale v praxi nás spíše zklamal. Pořízené obrázky nejsou ostré a ani detaily nejsou dobře vykreslené. V některých případech pomůže HDR režim, ale zázraky se čekat nedají. Fotoaparát tak poslouží na pořízení rychlých snímků, ale na Instagramu příliš fotek neskončí. Rozostřené a nepříliš kvalitní jsou také snímky z přední kamery.

Verdikt

Vodafone Smart N8 stojí bez závazku 3577 korun (s tarifem od Vodafonu se dá pořídit o 2000 korun levněji), ale to není důvod, proč se na Smart N8 dívat extra shovívavě. Jeho jedinou spásou je aktuální, a tudíž bezpečnější Android, který jinak nabídne v dané kategorii Nokia 3 za 3999 korun. Ta ale nemá čtečku otisků prstů a výkonem také neohromí. Mnohem zajímavěji tak vypadá třeba Xiaomi 4X Redmi LTE Global, které se dá najít za cenu pod 4 tisíce korun se čtečkou, 3 GB RAM a 32GB úložištěm.