Před čtyřmi lety přišla další revoluce z kalifornského Cupertina. iPhone 5s jako největší novinku přinesl funkci Touch ID − čtečku otisků prstů. Apple nebyl zdaleka první, jen jeho systém fungoval spolehlivěji než jiné. Hlavní přínos Applu však spočíval v tom, že dal lidem důvod Touch ID používat: navázal na spolupráci s bankami, propojil Touch ID s platebním systémem Apple Pay.

Příchod čteček otisků prstů měl zásadní vliv na ochotu uživatelů chránit přístup ke svým telefonům. Otisk prstu nelze zapomenout jako heslo a přihlášení uživatele trvá u moderních telefonů zlomek sekundy. Stejně dlouho, jako by trvalo pouhé zapnutí telefonu stisknutím tlačítka. Přesto je možné, že nový iPhone s obrazovkou bez rámečků o tuto funkci přijde.

Už Galaxy S8 od Samsungu měla mít novou generaci čtečky otisků, která by byla součástí displeje. Vývoj nové čtečky se ale zdržel, Samsung proto přesunul čtečku na záda telefonu. Apple podle několika neoficiálních zpráv narazil na stejný problém, jen se údajně postavil k řešení radikálnějším způsobem − iPhone 8 s bezrámečkovou obrazovkou by se měl spolehnout na ověření identity uživatele skenováním oční duhovky.

Dlouhá cesta k pohodlí

Otisky prstů se k ověření identity používají už tisíce let. To není chyba. V elektronice se otisky prstů prosadily možná před dvaceti lety v rámci docházkových systémů pro firmy nebo biometricky chráněných sejfů. Už ve starém Babylonu ale otisk prstu sloužil místo podpisu, totéž platilo ve starověké Číně, alespoň to dokládají úlomky hliněných tabulek i papírové záznamy.

Od "podpisu" negramotného člověka k nástroji potírání zločinu a později k prvku ochrany soukromí uběhla dlouhá doba. Základní důvody popularity daktyloskopie se přitom nezměnily. I když tento způsob ověření má své nedostatky, jeho hlavní výhodou je fakt, že se snadno používá, přitom lidi rozliší téměř s absolutní přesností.

Přiložit prst na vyznačené místo zvládne i batole, moderní technologie pak zajišťují přesné a spolehlivé rozpoznání přiloženého prstu. První čtečky otisků používané v docházkových systémech nebo korporátních laptopech byly z dnešního pohledu otřesné. Nebylo výjimečné, že před vstupem do chráněných prostor vedle čtečky otisků ležela tuba s pleťovým krémem a zároveň ubrousky na čištění senzoru.

Právě problém se spolehlivostí bránil masovému rozšíření čteček otisků prstů v elektronice, přestože první pokusy od Toshiby a HTC přišly už před deseti lety. Bez úspěchu. Ten se dostavil až s Touch ID od Applu i díky práci českých inženýrů ze společnosti AuthenTec, kterou Apple posléze koupil.

Senzor od Applu si unikátní postavení co do rychlosti a spolehlivosti neudržel dlouho. Po necelém roce přišel Huawei Mate 7, který byl přesnější, rychlejší, navíc nevyžadoval nejprve probudit telefon, aby čtečka fungovala. Aktuálně už mají použitelnou čtečku otisků prstů i levné smartphony s cenou od čtyř tisíc korun. Zejména u starších a levných modelů je nicméně nutné počítat s tím, že přiložení prstu bude nutné často opakovat.

Návrat do počítačů

Rozšíření čteček otisků prstů v telefonech dlouho existovalo téměř v bublině. Několik modelů firemních počítačů čtečku mělo, ale v rámci spotřební elektroniky se výrobci probírají v podstatě až letos. A opět tomu pomohl Apple, který Touch ID integroval do většiny modelů Macbooku Pro. Jejich uživatelé pak mohou otisk prstu používat podobně jako na iPhonu k přihlašování na webové stránky a do aplikací, nejen k samotnému počítači.

Konkurence svázaná s operačním systémem Windows 10 má podobnou možnost. Microsoft představil koncept Windows Hello, který podporuje přihlášení k PC prostřednictvím biometrických údajů včetně otisků prstů. Microsoft však spolu s Intelem otisky prstů neměl jako prioritu, místo toho prosazoval speciální webovou kamerku s 3D snímáním tváře uživatele. Ani nový Surface Laptop od Microsoftu nemá čtečku otisků.

Situace se však mění. K tabletům Surface lze ale dokoupit klávesnici se zabudovanou čtečkou a na konci července redmondská společnost začala nabízet také bezdrátovou klávesnici se snímáním otisků, která funguje s libovolným počítačem s Windows 10.

Poslední dobou se ale situace změnila a na trhu jsou desítky různých modelů počítačů s integrovanou čtečkou od všech velkých výrobců. Nejlevnější stojí kolem deseti tisíc korun, takže nejde o funkci vyhrazenou nejdražším strojům, jako jsou Macbooky Pro nebo třeba Lenovo ThinkPad Carbon X1. Navíc jsou tyto čtečky už opravdu použitelné a fungují stejně jako ty v telefonech.

Lepší než nic

Čtečky otisků v telefonech si uživatelé chválí, ale odborníci na kybernetickou bezpečnost z jejich používání nejsou příliš nadšení. Hlavní argument proti používání otisků prstů se soustředí na fakt, že nejde o příliš bezpečný systém. Toto tvrzení je nutné brát s rezervou. Kritici daktyloskopie argumentují tím, že otisky prstů nechávají uživatelé všude, a to i na samotném mobilním telefonu. Případný útočník, který se bude trochu vzdělávat, pak má možnost vytvořit falešný otisk, který mu pomůže telefon odemknout i bez souhlasu majitele.

Faktem je, že falšování otisků prstů existuje. Zároveň ale platí, že získat otisk prstu je obtížnější než okoukat čtyřmístný PIN, který většina výrobců telefonů vyžaduje jako zálohu pro případ, že byste telefon prstem nemohli odemknout. A podobně jako u PIN na platebních kartách dostává přednost pohodlí při používání před vyšší mírou zabezpečení. Před cíleným útokem vás neochrání, ale do telefonu ani k penězům se vám nedostane náhodný zlodějíček nebo nenechavý partner.