Asus se drží starého designu telefonů s velkou bradou a čelem, uvnitř telefonů řady ZenFone 4 ale změnil v podstatě všechno k lepšímu. Šestici nových telefonů spojuje přítomnost duálních fotoaparátů i nové uživatelské prostředí ZenUI 4.0. V něm výrobce odstranil spoustu balastu, vyladil barvy a citelně zrychlil reakce telefonů.

I design samotných telefonů je nakonec zajímavější. U vlajkové lodi dostalo prostor sklo i na zadním panelu a fotoaparáty jsou zapuštěné v něm. ZenFone 4 i ZenFone 4 Pro pak prostor nad a pod displejem využívají vedle senzorických ovládacích tlačítek také pro vytvoření stereofonního zvuku, podobně jako u HTC 11.

Asus se pochlubil také spoustou technologií na zlepšení fotografií, včetně vlastního čipu pro vyvolání snímků nebo zvýšení bezpečnosti baterií v telefonech. Proti konkurenci nabízí jedinou technologickou výhodu. Tou je podpora gigabitové wi-fi (WiGig) u nejvýše postaveného modelu ZenFone 4 Pro. Extrémně rychlou wi-fi však podporují zatím pouze dva routery dostupné v Česku, ten levnější stojí 8 tisíc korun.

Všechny nové ZenFony se začínají prodávat s Androidem 7, Asus však slíbil aktualizaci na Android O nejen pro dnes představené telefony, ale také pro telefony řady ZenFone 3.

Asus ZenFone 4 sází na duální fotoaparáty

Gigabity proti nejlepším

Hlavní hvězdou Asusu pro následující měsíce má být ZenFone 4 Pro s 5,5“ OLED displejem, nejvýkonnějším procesorem Snapdragon 835, 6 GB operační paměti a rychlým úložištěm s kapacitou 64 GB. Displej s vysokým jasem a sytými barvami má nižší rozlišení než nejlepší konkurence, jde o klasický FullHD panel. V praxi není rozdíl tak výrazný, protože i Galaxy S8 ve výchozím nastavení pracuje s FullHD rozlišením.

Dvojice fotoaparátů na zádech telefonu se ostatním modelům v řadě ZenFone 4 vymyká. Varianta Pro má jako jediná kombinaci hlavního snímače a optiky s dvojnásobným přiblížením. Ostatní modely kopírují cestu, kterou se vydalo LG. To znamená doplnění hlavního snímače o objektiv s extrémně širokoúhlou optikou, díky níž se do záběru vejde větší výsek reality, ale za cenu nižšího rozlišení i celkové kvality snímků.

Asus prezentoval kvalitu fotografií přímým srovnáním s konkurencí v podobě Galaxy S8 nebo HTC U11 a ze srovnání vycházely ukázkové snímky výrazně lépe zejména u HDR režimu. Zda prezentované výsledky obstojí i v praxi, to uvidíme, až telefon otestujeme. Snímky z prezentace ani ty pořízené v ukázkové zóně na představení telefonů nejsou plně vypovídající.

Porovnání běžné fotografie a portrétního režimu s rozmazáním pozadí

Technické parametry fotoaparátů nicméně vypadají slibně – špičkové senzory Sony, rozlišení 12 Mpx u hlavního snímače, světelnost f1.7, rychlé ostření, optická stabilizace optiky na hlavním snímači, speciální obvody pro korekci barev a vyvolání snímků… I přední kamerka má velký snímač a rozlišení 8 Mpx.

Unikátní je ale ZenFone 4 Pro v jiném ohledu: jako první podporuje extrémně rychlý přenos dat v LTE i wi-fi sítích – u LTE jde o maximum kolem jednoho gigabitu v laboratorních podmínkách, teoreticky až 4 Gbps pak slibuje nová generace wi-fi.

Asus při představení v Římě podle všeho neukazoval finální kusy ZenFonu 4 Pro, což je vidět i z nedokonalých reakcí na dotyk obrazovky ve videu. Bez nastavení otisků prstů nevynikne ani nová generace čtečky, která má být mnohem rychlejší a není nutné tlačítko se čtečkou promáčknout, aby začala fungovat.

Asus ZenFone 4 Pro se chce srovnávat s iPhonem 8 Plus nebo Galaxy Note 8
Asus_ZenFone_4_Pro_se_chce_srovnavat_s_iPhonem_8_Plus_nebo_Galaxy_Note_8.jpg

Telefon se začne prodávat až v listopadu za plánovanou cenu 21 990 korun. Nastavená částka je hodně sebevědomá, i přes nadstandardní kapacitu operační paměti či podporu dualSIM. Asus se tak potká ve stejné cenové kategorii s Galaxy S8/S8+, nejvíce přitom připomíná levnější Huawei P10 Plus, i díky skleněným zádům, nebo Honor 8 Pro.

Větší šanci na komerční úspěch má model ZenFone 4. Ten má FullHD LCD obrazovku, 4 GB RAM, 64GB úložiště a duální fotoaparát, který tvoří hlavní snímač a snímač se širokoúhlou optikou. Proti „Pro“ verzi má ale citelně slabší procesor Snapdragon 630. Hlavní fotoaparát má také o stupínek menší světelnost s clonovým číslem f1.8.

ZenFone 4 už se v Česku právě začal prodávat za 13 490 korun. To znamená, že je dražší než Honor 9, který má vyšší výkon a velmi podobnou výbavu.

Něco pro selfíčkáře

Volnější pole bez výrazné konkurence budou mít spíše dva telefony určené pro mladší uživatele, kteří mají rádi selfie – fotografie i videa. Asus ZenFone 4 Selfie Pro a ZenFone 4 Selfie jsou stylové telefony s kovovými zády, které zadním krytem i štíhlou linií připomínají iPhony. Od konkurence je odlišuje duální fotoaparát na čele přístroje.

V případě „selfie“ telefonů jde o kombinaci fotoaparátu na běžné autoportréty s vyšší světelností a „skupinového“ objektivu se širokoúhlým záběrem, který oceníte při skupinových fotkách nebo při snaze dostat do záběru věž za sebou.

První pohled na Asus ZenFone 4 Selfie Pro
Prvni_pohled_na_Asus_ZenFone_4_Selfie_Pro.jpg

Verze Pro má velmi podobné vlastnosti jako hlavní snímač modelu ZenFone 4, včetně speciálního RGB filtru a čipu pro úpravu vyvážení barev, zadní fotoaparát pak má rozlišení 16 Mpx. Asus jako konkurenční výhodu uvádí také funkci zkrášlování pro video – vyhlazování kůže, zvětšování očí či zesvětlené pleti zvládá v reálném čase i při vysílání videa na Facebook nebo Youtube. Obě verze také nabízejí portrétní režim s rozostřením pozadí.

Ve výbavě ZenFone 4 Selfie Pro zaujme také displej: FullHD AMOLED panel s dostatečně vysokým jasem 500 nitů. Vnitřní výbava je solidní, 4 GB RAM a 64GB úložiště telefonu za 11 tisíc korun sluší. Slabší je ale zase procesor, tentokrát Snapdragon 625.

Levnější model ZenFone 4 Selfie má stát 7490 korun, prodávat se začne v říjnu a jako kompromis nabídne LCD displej jen s HD rozlišením, slabší procesor i o něco méně kvalitní fotoaparáty.

Výdrž na několik dní

Nakonec Asus ukázal také dvojici telefonů zaměřených na méně náročné uživatele, kterým se stýská po výdrži tlačítkových telefonů. Modely ZenFone 4 Max mají stejný název, ale liší se velikostí a kapacitou baterie. V nabídce je model s 5,5“ úhlopříčkou, jaký mají všechny ostatní ZenFony 4, a také menší verze s 5,2“ obrazovkou. Hlavní rozdíl, kromě velikosti, představuje kapacita akumulátoru. Ta dosahuje u větší varianty hodnoty 5000 mAh, u menší je to 4100 mAh.

Menší verze má také slabší procesor, Snapdragon 425 proti Snapdragonu 430. Větší model má také větší úložiště, 64 GB, menší má polovinu. Oba telefony pak disponují 3 GB operační paměti. Kvůli úspoře energie i snížení ceny mají oba telefony jen HD displej, ve výbavě jim ale nechybí duální fotoaparát s jedním standardním snímačem s rozlišením 13 MPx a snímač se širokoúhlou optikou. Větší model bude stát 6490 korun, menší bude o tisíc korun levnější.