LG vyrábí nejlepší televizní obrazovky na světě. Všechny OLED panely v televizích LG, Sony, Panasonic, Philips a Loewe mají stejného producenta. V podstatě dokonalý obraz u televizí ale LG nedokázalo přenést do světa telefonů. Narazil na to Google u většího ze svých telefonů Pixel 2.

V průběhu uplynulého týdne se objevily hned čtyři problémy spojené s obrazovkou Pixelu 2 XL. Vedle neuspokojivého nastavení barev jde o změnu barevnosti z úhlu, zrnitost obrazu a asi nejhorším problémem je výskyt vypáleného obrazu už po týdnu používání. Všechny problémy přitom projevují na kusech, které Google poskytl novinářům na testování, i na přístrojích z běžného prodeje.

1) Na pohled nudný displej

První problém, který se dotkne všech uživatelů, je nastavení barev displeje. Google se při představení Pixelu chlubil věrným podáním barev a velkým barevným rozsahem. Problém je v tom, že velké části uživatelů může věrné nastavení barev připadat „ošizené“. I kvůli prvním generacím AMOLED obrazovek od Samsungu se jako standard prosadily saturované barvy. Přestože novější modely telefonů řady Galaxy nabízejí mnohem uměřenější přístup k barvám, profesionálně naladěné displeje vypadají nudně a nevýrazně.

V případě telefonů Pixel 2 se tato skutečnost zvýrazňuje změnou přístupu k barvám v Androidu 8.0. Ten v čisté podobě vnucuje aplikacím zobrazení v základním barevném prostoru sRGB, zobrazení většího množstvím barev si aplikace musejí samy vyžádat – a to nedělá ani aplikace Google Photos. Google umožňuje nastavit „živější“ barvy, ale efekt tohoto nastavení je zanedbatelný. Firma proto oznámila, že nabídne větší možnosti barevnost displeje nastavit. Velké možnosti úpravy ladění barev nabízí velcí výrobci, jako je Samsung a Huawei.

2) Modrý odstín z úhlu

Zatímco barevnost displejů lze odstranit softwarovou úpravou, pOLED technologie od LG má i nedostatky pramenící z použité výrobní technologie. Nejvýraznější se týká změny barev při pohledu mimo osu displeje, zejména s nižším nastavením jasu, například při čtení večer v posteli. I při relativně malém zaklonění telefonu dostává obrazovka modrý nádech. Kromě toho se problémy s barvami objevují i v přechodech mezi odstíny nebo v notifikační liště.

3) Zrno v obrazu

Jemné artefakty v obrazu, které se projevují jako zrnění nebo prach, jsou věc známá už z prvních OLED telefonů od LG – LG Flex a LG Flex 2. Kvůli uspořádání obrazových bodů se na světlých barvách projevuje nekonzistence, ještě viditelněji pak při posunu obrazovky. Displeje také mají nekonzistentní úroveň jasu v různých částech obrazovky. Zrnící obraz softwarová aktualizace neodstraní, s nekonzistentním jasem pak může pomoci maximálně přísnější výstupní kontrola, ta by ale znamenala dramatické zvýšení ceny displejů. Podle recenzentů jsou tyto problémy menší a část uživatelů si je ani neuvědomí. Pokud o nich ale víte…

4) Navigační lišta na věky

Největší problém telefonů Pixel 2 XL se týká vypálené navigační lišty, které si všimlo několik recenzentů už po týdnu používání telefonů. Takzvané vypalování je spojené se samotným principem OLED obrazovek, u kterých každý obrazový bod funguje jako nezávislý zdroj světla. Kvůli organickému původu materiálů dochází k postupné degradaci svítivosti. Při dlouhodobém zobrazení stejného obrazu může dojít k takzvanému vypálení obrazovky, kdy obrysy zobrazovaných objektů zůstanou viditelné bez ohledu na aktuálně zobrazovaný obsah.

U telefonů s moderními OLED panely se tento problém vyskytuje zřídka, nejčastěji v případě dlouhodobě používané navigace se statickými ovládacími prvky, kdy navigace v autě běží s vysokým jasem obrazovky. Na žádném běžně používaném telefonu s OLED v redakci jsme se s vypalováním nesetkali, ať jde o rok a půl starou S7, aktuální Note 8 nebo dva roky starý Mate S.

S vypalováním se nepotýká ani LG V30, což je telefon s displejem vyrobeným stejnou technologií jako tne pro Pixel 2 XL. Google začal tento problém vyšetřovat. Rozumným krokem by ale i jen preventivně mělo být přepracování navigační lišty, aby se jednotlivé ovládací prvky mírně posouvaly. Samozřejmostí by mělo být také automatické aktivování tmavého režimu obrazovky, který kromě snížení potenciálu vzniku vypálených bodů snižuje spotřebu energie.

První dojmy: Google Pixel 2 XL nemá nejlepší hardware, dohání to umělou inteligencí
Pixel 2 XL

Co s tím?

Až na problém s vypalováním obrazu nejde o zásadní vady, ale u jednoho z nejdražších telefonů na trhu je to ostuda. Zajímavé bude hlavně to, co Google zjistí při oznámeném vyšetřování vzniku vypálených obrazců. Je možné, že nejde o skutečné vypalováním, ale o nějakou formu perzistentního zobrazení, To je situace, kdy se nastavení jednotlivých obrazových bodů správně neobnoví a stíny déle zobrazených objektů na obrazovce zůstanou bez fyzického poškození jednotlivých pixelů.

Bez ohledu na konkrétní příčiny je kritika displeje Pixelu 2 XL pro Google špatná zpráva. Ublížit to může také LG, které pOLED displeje pro Pixel 2 XL dodává. Část nedostatků, jako je zrnící „špinavý“ displej, se totiž týká i modelu LG V30. Spokojený naopak může být Samsung, který dodává displeje pro menší Pixel 2, kterého se ani jeden z problémů netýká.