V pátek 27. října v 9:01 našeho času začne velká jablečná loterie. Přesně v tento okamžik spustí Apple příjem objednávek na svůj nejnovější telefon iPhone X. Ani v předchozích letech nebylo úplně jednoduché získat telefon v první vlně kvůli velkému zájmu. Telefony se rychle vyprodaly a dodání trvalo týdny. Tentokrát to bude údajně mnohem horší.

Podle analytiků budou při zahájení prodeje 3. listopadu k dispozici dva, maximálně tři miliony telefonů. Poptávka by ale měla být mnohem větší. Apple naposledy zveřejnil čísla u iPhonu 6S, kterého se během prvního víkendu prodalo 13 milionů kusů. iPhone X s OLED displejem a novým designem má ještě větší ambice.

Zájem o objednávku při zahájení prodeje má údajně až 40 milionů lidí. Podle aktuálních informací japonského deníku Nikkei však Apple zvládne do konce letošního roku vyrobit pouze 20 milionů telefonů, polovinu plánovaného množství. Šéf Applu Tim Cook v rozhovoru pro BuzzFeed na dotaz na dostupnost nového iPhonu uvedl jen to, že se firma bude maximálně snažit jich vyrobit co nejvíce.

Apple v tiskové zprávě, kterou připomíná zahájení prodeje a předobjednávek, láká zákazníky do obchodů Apple Store: „Obchody budou mít dostupné iPhony X pro zákazníky bez předobjednávky, kterým doporučujeme dorazit brzy.“ I v předchozích letech přitom byla dostupnost telefonů v obchodech omezená a ani přenocování ve frontě neznamenalo úspěch. Náš poslední pokus v případě iPhonu 6 v Berlíně skončil neúspěchem i přes 18 hodin strávených ve frontě.

iPhone X má být oslavou desátého výročí existence telefonů od Applu a přináší celou řadu novinek. Poprvé u Applu nabídne OLED obrazovku, stejně jako letošní modely iPhone 8 a iPhone 8 Plus má podporu rychlého a bezdrátového napájení a novou generaci procesoru s podporou umělé inteligence. Od iPhonu 5 jde také o první iPhone bez čtečky otisků prstů - tu chce Apple nahradit sadou senzorů, která skenuje obličej uživatele ve 3D.