Čínské Xiaomi se po dvou letech útlumu dostává do popředí zájmu. Letos firma představila spolu s Googlem první telefon určený přímo pro Evropu a i v Česku už má firma oficiální zastoupení a distribuci. Nejvýraznější novinkou je oznámení O2, že se od listopadu Xiaomi začne prodávat v jeho síti.

O2 v první vlně nabídne dva telefony. Levnější Xiaomi Redmi Note 5A s HD displejem a českým LTE není žádný zázrak, ale díky ceně 3500 korun se dobře prodává na volném trhu, u operátora to bude ještě lepší. Hlavní hvězdou ale bude novinka Mi A1. Telefon z programu Android One se začal prodávat za 6 tisíc korun. U O2 bude o 500 korun levnější. A ještě než vyjde recenze, můžeme prozradit, že je povedený.

Jako třetí model se v modrých prodejnách objeví také bezrámečkový model Xiaomi Mi Mix 2. Termín zahájení prodeje ani cenu zatím O2 nezveřejnilo. Místo toho firma v tiskové zprávě uvedla, že bude prodávat i příslušenství Xiaomi. Začne se dvojicí fitness zařízení – hodinek Xiaomi Amazfit za čtyři tisíce korun a náramkem Mi Band 2 za 900 Kč.

I bez oficiální distribuce se Xiaomi při uvedeném modelu Mi Mix 2 pochlubilo tím, že v České republice patří mezi pět největších dodavatelů mobilních telefonů. Pomohlo k tomu větší zaměření na mezinárodní trhy obecně, a to hlavně v podobě podpory globálních LTE frekvencí – bez českého LTE zájem o Xiaomi v tuzemsku upadal. Oficiální zastoupení a spolupráce s operátory pozici Xioami výrazně posílí a může ohrozit zavedené hráče a zejména obnovenou značku telefonů Nokia, která se o zákazníky uchází ve stejné cenové relaci jako Xiaomi.