Do tří let by mohli první uživatelé chodit po světě se speciálními brýlemi, které plně nahradí iPhone. Podle informací agentury Bloomberg na naplnění této vize pracují v Cupertinu stovky inženýrů. Reportér Mark Gurman získal informace od několika lidí z Applu, kteří si přáli zůstat v anonymitě.

Nové zařízení od Applu má mít nový typ displeje, novou řadu čipů vyvíjených přímo v Applu a odlišný operační systém, který bude odpovídat požadavkům na ovládání bez dotykové obrazovky.

Apple zatím zkouší různé varianty včetně dotykového panelu, hlasového ovládání a pohybů hlavy. Stejné technologie kombinoval Google u svých Google Glass.

Apple chce mít potřebné technologie připravené v roce 2019 a první produkt by se měl začít prodávat v roce 2020.

Na "brýlovém iPhonu" údajně pracuje stejný tým, který stojí za technologií rozšířené reality ARKit pro iOS, pod vedením Mika Rockwella, který dříve vedl vývoj v Dolby Labs. Jako testovací prototypy přitom podle Bloombergu slouží systémy virtuální reality HTC Vive.

Pro vývojáře pak údajně chystá systém podobný mobilním VR headsetům, jako je Gear VR od Samsungu.

Zpráva agentury Bloomberg není první informací o soustředění Applu na rozšířenou realitu. Tato technologie dostala prostor už u nových iPhonů a pozitivně se o ní už několik let vyjadřuje ředitel Applu Tim Cook.

Cook se paradoxně dříve k rozšířené realitě v podobě brýlí stavěl odmítavě. Když Google představil své neúspěšné brýle Google Glass, hovořil o tom, že zajímavější je podle něj zápěstí. A pak Apple ukázal Apple Watch.

Proti Google Glass bude mít Apple výhodu. Brýle od Googlu narazily na technické problémy s nedostatečným výkonem a výdrží baterie a hlavně na hlasitý odpor části veřejnosti. Apple si vyvíjí vlastní mikročipy a je v tom nejlepší na světě, co se týká poměru výkonu a spotřeby, jak ukazuje nejnovější čip A11 Bionic v nových iPhonech.

Logický iPad s Face ID

Zatímco brýle pro rozšířenou realitu od Applu jsou zatím hudbou budoucnosti, brzy by měl na trh přijít nový iPad. Hlavní změnou proti stávajícím modelům má být technologie Face ID, která nahradí tradiční čtečku otisků prstů stejně jako u iPhone X. S tím spojené je také odstranění tlačítka Home a zmenšení rámečků. Tyto změny jsou očekávané – odpovídají snaze Applu udržet paritu mezi funkční výbavou telefonů a tabletů.

Proti iPhonu X ale nový iPad údajně zůstane u LCD obrazovky. Tablety s OLED obrazovkou vyrábí Samsung, podle zdrojů agentury Bloomberg by však OLED panel příliš zvýšil výrobní náklady a nejspíše by narazil i na limity výrobní kapacity Samsungu. LG, Japan Display a Sharp zatím nemají výrobní kapacity a POLED technologie od LG zatím nedosahuje kvalit displejů od Samsungu, jak ukazují problémy telefonu Pixel 2 XL i horší hodnocení obrazovky telefonu LG V30.