Klidné dopoledne v redakci Hospodářských novin skončilo oznámením od čtenářů: "Podle Esetu máte zavirované stránky." Technici Economie, která HN a IHNED.cz vydává, obratem zjistili, že se varování antiviru Eset neomezuje pouze na web IHNED.cz, ale mimo jiné i na stránky samotné bezpečnostní firmy a že jde o falešně pozitivní nález.

Eset jsme okamžitě kontaktovali a firma v tuto chvíli ověřuje, co přesně se stalo. Podrobné vysvětlení přineseme okamžitě poté, co jej od softwarových inženýrů Esetu obdržíme. Firma již oznámila, že se jedná o chybu na její straně a svým uživatelům i našim čtenářům se omlouvá.

"Společnost Eset se omlouvá za technickou chybu, jejímž následkem došlo k chybnému vyhodnocení některých stránek jako rizikových. Chybu jsme zaznamenali, její napravení má nejvyšší prioritu a odstranění očekáváme v co nejkratším čase. O vývoji vás budeme neprodleně informovat," uvedl Eset v tiskovém prohlášení.

Aktualizace 12:30: Eset již uvolnil opravenou verzi antivirové databáze, po její instalaci problém, který bránil návštěvě velkého množství renomovaných webů včetně například BBC, zmizí.

Oficiální popis chyby a možnost nápravy

Dnes 29. února 2016 dopoledne byla vydána virová databáze 13102, která obsahuje chybu. Přístup na některé webové stránky je tak blokován a jako hrozba je uvedena infiltrace "JS/ScrInject.B trojan". Jedná se o falešnou hrozbu a tento problém bude vyřešen s další verzí virové databáze, která tuto falešnou detekci opraví. Ta by měla vyjít nejpozději během několika málo hodin. Než bude problém vyřešen, dočasným řešením je vrácení předchozí verze virové databáze (kompletní postup naleznete zde: http://help.eset.com/ess/9/cs-CZ/idh_config_update_advanced.htm). Pokud používáte ESET Remote Administrator, je možné pomocí klientské úlohy vrátit předchozí aktualizaci virové databáze hromadně (kompletní postup naleznete zde: http://help.eset.com/era_admin/63/cs-CZ/client_tasks_database_update_rollback.htm).