Malé počítače jsou populární, protože spoří místo a jsou levné. Většinou ale také nabízejí výkon sotva dostatečný na spuštění Full HD videa nebo práci s Microsoft Office. Nový minipočítač od Intelu to má změnit. V malé krabičce s rozměry 21 × 11,6 × 3 cm je zařízení, na kterém lze hrát i nové videohry jako Just Cause 3 v přijatelných 30 snímcích za sekundu.

Skull Canyon je vybavený plnohodnotným desktopovým procesorem Core i7 a zatím nejvýkonnější grafickou kartou, jakou Intel umí vyrobit – IrisPro 580. Skull Canyon nicméně není kompletní PC, ale pouze designově povedená skříň(ka) se základní deskou, grafickým čipem a procesorem. Zákazníci budou muset přidat vlastní operační paměť, úložiště a operační systém.

Herní minipočítač od Intelu by se měl začít prodávat i v ČR, zatím ale není jisté, zda bude dostupný už při oficiálním uvedení na trh, které proběhne v květnu.

Moderní výbava doplněná z vlastních zásob

Použití nové generace procesorů Skylake znamená, že má miniaturní počítač k dispozici vedle standardních konektorů také nový konektor USB Type-C/Thunderbolt 3.0, který nabízí řádově vyšší přenosové rychlosti dat a může sloužit také jako výstup pro monitor.

Televizi nebo monitor je možné připojit také přes standardní rozhraní HDMI a DisplayPort s podporou UltraHD obrazu. Jednou z možností, které přináší Thunderbolt 3, je varianta připojení externího boxu se samostatnou grafickou kartou, jako to na veletrhu CES ukázal výrobce herních notebooků Razer.

Počítač nabízí nadstandardní možnost zapojit až 32 GB operační paměti rychlejšího standardu DDR4 a také hned dvě SSD úložiště s konektorem M2, která jsou několikanásobně výkonnější než běžné SSD disky. Vysoký výkon a velké možnosti rozšíření si ale Intel nechá zaplatit.

Zatímco minipočítače s procesory Intel Atom lze i s Windows koupit za 6 tisíc korun, Skull Canyon se samostatně bude prodávat za 600 dolarů, tedy asi 17 tisíc korun s DPH. Se 16 GB DDR4 RAM, 240GB SSD úložištěm a Windows pak přijde na přibližně 23 tisíc korun.

I v tomto případě se opakuje situace, kdy je zařízení s herním výkonem přibližně srovnatelným s herními konzolemi asi dvakrát dražší než konzole, ale nabízí širší možnosti využití a větší rozšiřitelnost i přímou podporu vysokého rozlišení.