Vývojářské konference Applu, Googlu a Microsoftu trhají rekordy v zájmu. Microsoft sovu vývojářskou konferenci Build 2016 vyprodal během pěti minut i přesto, že letos účastníkům nebude rozdávat exkluzivní hardware, místo toho se více soustředí na praktická školení. Uživatelům a fanouškům svých produktů pak nabízí hned dvě dávky novinek.

Největší zprávou je oznámení nové verze Windows 10 s označením Anniversary Update. Půjde o nové vydání Windows s rozšířenými funkcemi. Tat verze Windows zpřístupní obchod s aplikacemi také na herní konzoli Xbox One, která se tím promění v jeden z nejlevnějšíh počítačů na trhu a zároveň si zachová své herní možnosti srovnatelné s počítači za 20 až 30 tisíc korun.

Microsoft se věnoval také svému hledí pro rozšířenou realitu. HoloLens se tuto středu začínají distribuovat vývojářům, kteří za přístup k nové technologii zaplatili 3 tisíce dolarů (téměř 90 tisíc korun s DPH). Kromě nových aplikací, které kombinují virtuální grafiku s reálným prostředím, se můžeme těšit také na možnost si HoloLens vyzkoušet na vlastní oči (ale to až ve čtvrtek).

Utéct si Microsoft nenechá ani populární téma internetu věcí – ten slibuje domácnostem pohodlnější, inteligentnější bydlení, ale v praxi to znamená hlavně velké výdaje, mnohem větší potenciál má internet věcí v průmyslu, a tam se Microsoft bude chtít prosadit.

Druhá přednáška s novinkami zaměřenými hlavně na vývoj aplikací přijde ve čtvrtek. Obě akce budeme sledovat on-line ze San Franciska. Microsoft bude přednášky vysílat také on-line na svých stránkách.

 

Cestu a pobyt na konferenci Build 2016 redaktorovi HN hradí Microsoft.

Online

30.3.2016 19:45 Nyní je to na vývojářích

Microsoft pomalu končí úvodní přednášku.  Hlavní zprávou je letní vydání Windows 10 anniversary update,  změny xboxu a možnost převádět klasické desktopove aplikace na univerzální platformu Windows. 

Ještě více prostoru Microsoft věnoval Cortaně a umělé inteligenci,  ale bez podpory češtiny je těžké být z toho nadšení. Přitom technologicky i prakticky to vypadá skvěle,  třeba jako poslednibdemo aplikace,  která nevidomým umožňuje rozpoznat texty kolem nich naskenovanim přes telefon i s navigací,  aby v záběru fotoaparátu byl celý text.  

 

 A to je konec,  děkujeme za pozornost 

 

30.3.2016 19:36 Přehlídka robotů a inteligence pokračuje

Microsoft ukazuje,  co vše je možné při hrátkách s umělou inteligencí využít.  K dispozici je 21 nástrojů včetně rozpoznávání objektů na fotografiích nebo vyhledávání přes Bing. Microsoft umožňuje například automatickou tvorbu popisků k fotografiím.  Ukázka je logicky v angličtině a dostupnost technologie bude pravděpodobně omezená stejně nebo ještě více než Cortana 

30.3.2016 19:26 Továrna na roboty

Microsoft vytvořil Bot Framework,  takovou virtuální továrnu na komunikační roboty,  vše v otevřené licenci dostupné pro všechny vývojáře.  Microsoft pro BUILD vytvoril pet různých komunikačních botů.  Je tu i pizza bot,  který umožňuje objednat pizzu z řetězce Domino's. 

Microsoft evidentně sází na možnosti komerčního využití téhle technologie. 

30.3.2016 19:13 Pomocníci při komunikaci

Microsoft chce nabídnout v různých aplikacích pro komunikaci v chatovacích aplikacích jako je Skype,  WeChat nebo i v SMS. 

V tomto prostředí chce Microsoft nasadit boty,  kteří budou schopni odpovědět na jednoduché otázky a příkazy,  jako je objednání lístků nebo návrh překladu,  což už umí Skype. 

V nové verzi Skype bude přímo ve Skype cortana a nabídne podobně funkce jako Google Now on tap,  tedy přístup ke kontextovym informacím. Rozdíl je,  že cortana bude muset být přímo v aplikacích,  zatímco nativní asistenti na iOS a Androidu mají systémový přístup. 

Microsoft už dnes zpřístupní chatovací boty v nové verzi Skype pro Windows, iOS a Android.  Vývojářům pak nabídne možnost vytvářet vlastní boty pro Skype.  Ti by měli umět například zajistit rezervaci v hotelu, samozřejmě ve spolupráci s Cortanou.  Uvidíme,  jestli se toho chytne i někdo z českých vývojářů. 

sdr

30.3.2016 19:11 Přehlídka inteligence Cortany pokračuje

V moscone centru mohu jen vzdychat nad tím,  jak užitečná Cortana umí být,  pokud umíte anglicky a jste v USA.  V Česku můžeme používat Google Now,  ale MS toho přeci jen nabízí více. 

30.3.2016 19:01 Cortana je chytřejší a chytřejší

Nadella mluví o Cortaně,  která bude dostupná na všech zařízeních včetně iOS a Androidu. Podle Microsoftu se Cortana výrazně zlepšuje díky tomu,  že ji lidé používají. 

Bohužel to stále vypadá,  že uživatelé málo rozšířených jazyků upadnou do technologické  propasti,  protože jejich jazykem Cortana jen tak mluvit nebude.  Zatím je dostupná ve 14 zemích a MS nové neoznámil. Zato na no narazíte ve spoustě aplikací,  díky otevření vývojářských nástrojů. 

30.3.2016 18:54 Příchod umělé inteligence a hlasového ovládání

sdr

Satya Nadella se vrátil na pódium,  aby mluvil o přirozené interakci s počítači. 

Umělá inteligence podle Microsoftu musí lidem pomáhat,  musí být důvěryhodná a musí být otevřená všem lidem a respektovat je.  Experiment s Tye bohužel Microsoftu příliš nepomohl,  náctiletý chat bot se od lidí naučil to nejhorší.  A Nadella se nebál a udělal na toto téma I drobný vtípek. 

 

30.3.2016 18:45 I Microsoft sází na zdravotnictví

 Microsoft na místě ukazuje využití hololens při výuce mediku na virtuálním lidském těle,  využívá přitom i funkci "holoportace"  přenosů avatarů v systému hololens na dálku.  Dva uživatele na pódiu školí na dálku profesor. sdr

30.3.2016 18:38 Hololens proti virtuální realitě

Microsoft dnes začal dodávat svůj headset pro rozšířenou realitu.  Firma zatím čeká na to,  až bude technologie připravená na nasazení v domácnostech,  zařízení nyní stojí 3000 dolarů,  desetkrát více než helmy pro virtuální realitu. 

Hololens ale nepotřebuji externí počítač,  jde o integrovaný systém s Windows 10. Hololens už dnes používají desítky firem a organizací jako je NASA nebo Airbus,  Saab...   

Microsoft na místě ukazuje novou aplikací Galaxy Explorer,  která nabízí virtuální prohlídku vesmíru.  Kód aplikace Microsoft zveřejní a aplikace je už dnes ve Windows Store a podle všeho bude fungovat i na počítačích s Windows 10

 

dav

30.3.2016 18:35 Jeden integrovaný obchod ve Windows i na xboxu

Omlouvám se za nadšení že změn kolem xboxu One,  ale xbox dostane plnohodnotný obchod s aplikacemi i Cortanu,  přehrávání hudby na pozadí a hlavně,  s cenou 8000 korun za základní model bude Xbox One skvělý počítač do domácího pokoje.  Jen by MS měl udělat něco se spotřebou,  ta je i mimo herní režim stále vysoká ve srovnání s levnými počítači s procesory Intel Atom ve stejné cenové relaci. 

30.3.2016 18:31 Xbox one se stane počítačem i vývojářským nástrojem

Microsoft na xbox one přidá aplikace včetně office,  ale navíc vývojářům umožní obyčejný xbox proměnit ve vývojářské zařízení pro testování chystaných aplikací.  Vývojářský režim bude dostupný už dnes.  

sdr

30.3.2016 18:22 Čas na hraní

Microsoft se teď bude věnovat hraní a důrazem na hololens a xbox One a hraní na Windows 10.  Na pódiu je Phil Spencer,  šéf Xboxu. 

sdr

 

Všechny nové hry od Microsftu budou vycházet na Windows a xbox One,  první vlaštovky je hra Quantum Break,  která vychází příští týden. V květnu pak verze her pro Windows 10 získají funkce,  které jim chyběly,  jako je vertikální synchronizace obrazu. 

Phil Spencer ukazuje převod hry ze steamu na univerzální Windows aplikaci na příkladu Age of Empires II. 

Uff,  Microsoft jako experiment zkusil převést na Windows Universal platform i zaklínače 3

 

 

30.3.2016 18:15 Převádění starých aplikací do Windows 10

Vedle možností automaticky převádět aplikace z iOS do Windows 10 Microsoft představil automatizovaný převod starých aplikací win32 a .Net na moderní aplikace Windows. Fungovat by to mělo i s videohrami. Vývojáři tu jasaji a spokojení by měli být i uživatelé,  ale je otázka,  jestli takto převedné aplikace budou fungovat i na mobilech s Windows. To se snad dozvíme v průběhu dne. 

sdr

Jednotný vývoj nových aplikací pro Windows,  iOS a Android najednou má umožnit nástroje,  které Microsoft získal akvizicí společnosti Xamarin 

30.3.2016 18:10 1000 inovací pod kapotou

Windows 10 má velké množství nových funkcí pro vývojáře.  Microsoft jim pro jejich využití nabídne také novou verzi vývojového prostředí Visual Studio a Windows 10 anniversary update SDK preview. 

Potvrdil se také příchod Ubuntu Linuxu do Windows s příkazovým řádkem Bash. Obecnou mluvou řečeno: nepršelo a uschlo. 

 

30.3.2016 18:00 Univerzální aplikace pro všechny a pro všechno

Všechna dema Windows 10 běžela v aplikacích psaných na univerzální platformě Windows.  Microsoft se chce odpoutat od klasických win32 aplikací. 

 Windows store už měl 5 miliard návštěv a přibývají nové aplikace jako naposledy Twitter.  Nové MS oznámil aplikace od Facebooku včetně své reklamní sítě.  To nejdůležitější,  co chybí zejména na mobilech ale neprisko: aplikace od Googlu nebudou.  Majitelé Lumii mají smůlu.  Škoda. sdr

30.3.2016 17:52 Důraz na psaní rukou

Windows 10 anniversary update zvýrazní možnost psaní a ovládání WIndow dotykovým perem,  protože je to přirozené.  To je v podstatě v souladu s tím,  o co se snaží se zpožděním Apple,  který se stylusum dlouho vysmíval. 

Faktem ale je,  že dotykové displeje a péra nejsou zdaleka tak populární jako klasická klavednice a myš.  Dema samozřejmě vypadají sexy,  ale jsou to jenom dema. Na druhou stranu virtuální pravítko na displeji vypadá opravdu skvěle. 

Navíc musíme počítat s tím,  že všechny řeči o přirozeném ovládání Windows perem a hlasem narazí na slabou podporu češtiny.  Ale třeba MS překvapí a oznámí Cortanu v češtině.  

 sdr

30.3.2016 17:48 Výroční aktualizace Windows 10 přijde v létě

Microsoft oznámil novou verzi Windows 10,  která bude v létě k dispozici pro všechny uživatele.  Součástí bude integrace bezpečnostních prvků WIndow Hello do aplikací včetně prohlížeče Windows 10.

Ve stejné době by měl tento update dostat i xbox one,  který se tím stane plnohodnotným počítačem za 8000 korun.

Microsoft si tu mimochodem rypnul do Applu,  Windows 10 totiž poběží v pohodě i na 5 let starých počítačích  

 

 

30.3.2016 17:44 Jdeme na novinky ve Windows 10 - 270 milionů uživatelů

 Windows 10 už používá 270 milionů lidí,  vypadá to,  že Microsoftu se nucené aktualizace vyplatily. 

Terry Meyerson se pochlubil i tím,  že americké ministerstvo obrany převede na Windows  10 4 miliony počítačů. 

 

 

30.3.2016 17:41 Inteligentní konverzace

sdr

 

 

 

 

 

 

 

 

Satya mluví o novém trendu,  konverzace jako platforma.  Znamená to začlenění umělé inteligence do aplikací,  webu i operačního systému.  

30.3.2016 17:38 Mobily a cloud potřetí

Už potřetí za tři roky začíná BUILD připomínkou nové strategie Microsoftu se zaměřením na mobilní zařízení a cloudové služby. 

Letos se k tomu přidává tlak na produktivitu s možností integrovat office 365 do jiných aplikací. 

 

30.3.2016 17:33 Budeme oslavovat vývojáře

sdr

 

Satya Nadella přivítal účastníky buildu vtípky a různých platformách a pak pokračoval vážně tím,  že je optimista,  stejně jako celý Microsoft.  Technologie mohou pomáhat růstu hospodářství,  zlepšovat lidské životy. 

 

Microsoft chce umožnit ostatním dosáhnout více,  a to znamená,  že je to zatím nuda.  Nadella slibuje vývojářům nástroje,  které jim pomohou změnit svět. 

 

 

30.3.2016 17:08 Keynote začíná za 20 minut

Úvodní přednáška s informacemi o Windows a umělé inteligenci začne za necelou půlhodinu.  Náš přenos narazil na komplikaci,  notebook odmítá spolupráci,  ale nějak to zvládneme.  Jen obrázků asi nebude moc.  Ale budou,  zda se,  že si Android s naším redakčním systémem rozumí. 

dav

30.3.2016 08:23 Těšit se můžeme i na Linux

Microsoft již dříve laškoval s Linuxem, jeho podporu zavádí postupně v řešeních pro podniky a v cloudu Azure. Musí, protože pokud chce nabízet cloudovou infrastrukturu, nemůže přitom ignorovat fakt, že spousta serverových služeb od webů po databáze, běží na Linuxu.

Novinkou bude podpora Linuxu i ve Windows 10. Ne tak, že by si uživatelé mohli vybrat prostředí Ubuntu nebo Windows, ale v podobě přístupu pro vývojáře. 

30.3.2016 05:50 Umělá inteligence na scéně

Šéf globální komunikace Microsoftu Tim O'Brien nám na setkání před zahájením Buildu prozradil, že velkou roli v průběhu Buildu budou hrát cloudové služby a umělá inteligence. Uvidíme, jak to s ní dopadne po lapálii s chatovacím botem Tay, který se od uživatelů Twitteru naučil rasismu.

30.3.2016 01:56 Ženy na Buildu

Microsoft v předvečer konference pořádá setkání Women@Build, akci věnovanou ženám v oblasti technologií. Větší diverzita v technologických firmách je v Silicon Valley (i v Redmondu) silné téma, které vychází z malého zastoupení žen a etnických minorit v technických pozicích. Kvůli (nebo díky) hlasité kritice technologických firem se začleňování žen a minorit stalo politickým tématem a firmy se mu věnují.

Ne vždy to funguje dokonale, vedle specializovaných akcí pro ženy, jako je women@build musí Microsoft hasit problémy jako vulgárně oděné go-go tanečnice na večírku pro herní vývojáře.