České drony bojují v Emirátech

V těchto dnech probíhá v Abú Dhabi ve Spojených arabských emirátech soutěž dronů. V jejím finále je i tým, za kterým stojí hlavně pražská Fakulta elektrotechniky při ČVUT. Cílem klání s anglickým názvem Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge je najít nejlepší dron, který umí vyhledat jiný létající stroj a zneškodnit ho. Pomoci to má mimo jiné i v boji s teroristy, kteří se naučili právě drony využívat při svých útocích. Mírovou aplikací je pak jejich využití například v rozvážce. Vítězný tým vyhraje zhruba pět milionů dolarů. ČVUT získalo 113 tisíc dolarů jen na sponzorských příspěvcích pro finálovou účast.

Burgery v kalifornském fastfoodu otáčí robot

Minulý týden nastoupil do restaurace v Kalifornii robot, který obrací maso na grilu. Pracovníky byl schopen prakticky hned nahradit. Řetězec rychlého občerstvení CaliBurger tvrdí, že instalace nového robota zabrala pět minut. Nejde jen o ruku, která otáčí maso, to totiž díky kameře a senzorům umí i ověřit. Jeho tvůrci ze společnosti Miso Robotics tvrdí, že se umí učit a na pozici obraceče burgerů jenom začíná. Brzy by se tak mohl vypracovat i na smažení kuřete, krájení zeleniny nebo finální skládání ingrediencí do housky. Vedení CaliBurgeru předpokládá, že během dalších dvou let takto vybaví padesát svých poboček.

Vědci vyvíjí telefon, který nerozptyluje

Chytré telefony používají dospělí lidé v průměru pět hodin denně. Alespoň to vyplývá podle studie psychologů z Nottingham Trent University. Experti z firmy Deloitte dodávají, že jen Američané si své telefony každé odpoledne zkontrolují v úhrnu osmmiliardkrát. Jorge Selva se proto pokouší vyvinout mobilní telefon, který nebude rozptylovat, a snaží se u toho využít vědeckých poznatků z toho, co vlastně lidi nutí neustále kontrolovat, jestli není něco nového. Nový telefon se jmenuje Simpo a peníze na start výroby a prodej hledá na Kickstarteru.

Roboti dostanou od programátorů intuici

Vědci z bostonského Massachusetts Institute of Technology (MIT) se snaží dostat do svých programů i kousek lidské intuice. Zjednodušeně řečeno se snaží pomoci strojům dokázat snadněji vytvářet strategie, díky kterým mohou ve výsledku pracovat rychleji. Inspirací je nejen lidská intuice, ale i velké rozdíly mezi jednotlivými lidmi. Vědci by rádi, aby si stroje vybraly stejné postupy jako ti nejchytřejší lidé, a snaží se přijít na to, jak je k tomu naprogramovat. Robot si způsob řešení problémů delší dobu rozmýšlí, pak je ale o deset až patnáct procent rychlejší než jeho kolega bez těchto schopností.