Dvě nové verze Windows 10 vydané během jediného týdne naznačují, jak blízko je Microsoft k vydání oficiální jarní aktualizace označované jako Creators Update. Microsoft v rámci programu Windows Insider zkouší připravovaný software na milionech počítačů, aby v dubnu mohl začít s postupnou distribucí nového systému všem zákazníkům.

Microsoft již skončil s přidáváním nových funkcí a nyní jen opravuje chyby, které se týkají Windows 10 obecně i problémů se specifickými počítači. Nejčastěji se ve zprávách o změnách paradoxně objevují opravy určené pro počítače Microsoft Surface.

Podle neoficiálních informací serveru Windows Central chce Microsoft začít s distribucí finální podoby aktualizace Creators update 11. dubna. Aktualizace se ale nedostane ke všem uživatelům najednou, Microsoft plánuje její uvolňování ve vlnách. První finální verzi dostanou opět členové programu Windows Insider. Ti by už příští týden měli dostat verzi „release candidate“, tedy v podstatě finální podobu aktualizace.

Podle stejného zdroje se majitelé mobilních zařízení s Windows 10 dočkají o něco později, totéž platí i pro majitele herního a multimediálního systému Xbox One.

Obraz v obraze a další novinky

Proti původní sbírce změn oznámených minulý rok se finální verze Windows 10 Creators Update rozroste o další funkce, zároveň ale některé ztratí. Microsoft do dubnového termínu nezvládne připravit funkci umístění oblíbených kontaktů na hlavní panel Windows. Tato drobnost měla usnadnit sdílení informací a souborů s kolegy či kamarády.

Mezi nečekaně přidané funkce pak patří například možnost spouštět moderní aplikace z Windows Store v plovoucím okně. Týká se to například integrovaných aplikací Filmy nebo Skype. Tvůrci aplikací mohou tuto vlastnost přidat do libovolné aplikace. Další příjemnou drobností je přehlednější nastavení výkonu a spotřeby u notebooků pomocí posuvníku v centru akcí.

compact overlay mode

Noví uživatelé Windows 10 se mohou těšit na přepracovaného průvodce instalací, toho ale uvidí většina lidí pouze jednou, pokud vůbec. Nevýraznější změnou je přitom integrace hlasové asistentky Cortana, která funguje pouze ve vybraných jazycích, mezi nimiž čeština chybí.

Název Creators Update pak odkazuje primárně k lepší podpoře práce s 3D grafikou (přímo v Malování), lepší podpoře 3D tisku a virtuální či rozšířené reality – tyto změny se ale dotknou jen menšiny uživatelů, kteří mají 3D tiskárnu, zajímají se o 3D modelování nebo investovali do headsetu pro virtuální realitu či přímo do vývojářské verze systému Hololens. Virtuální realita má dokonce vlastní sekci v aplikaci Nastavení Windows a Microsoft chce, aby výrobci počítačů ještě letos začali prodávat levnější headsety pro virtuální realitu. Jako první koncept virtuální helmy pro Windows 10 ukázal Acer.

Acer Windows Mixed Reality Development Edition headset 

 

Nejvýraznější dopad tak může mít jiná funkce propagovaná přímo Microsoftem, a to herní režim s integrovanou možností vysílat záběry ze hry v reálném čase ve službě Beam. Herní režim slibuje mírné zvýšení výkonu ve hrách či snazší vytváření herních komunit nebo vlastních turnajů. V pracovním prostředí pak nabídne například plnou podporu práce s dotykovým perem ve Wordu, ale to se opět týká pouze minority uživatelů počítačů s dotykovými obrazovkami.

Na Xboxu One jsou změny větší, součástí aktualizace je přepracované uživatelské rozhraní, které je svižnější a nabízí rychlejší přechod mezi aplikacemi či hrami. Jeho součástí je stejně jako ve Windows integrace streamovací služby Beam, kterou Microsoft koupil v srpnu 2016 a nyní ji chce prosadit na úkor Twitche nebo YouTube Gaming. Beam má ale proti Twitchi asi tisíckrát menší komunitu uživatelů.

Jen marginální změny se potom dotknou uživatelů mobilní verze Windows 10, která je spíše v roli otloukánka, i kvůli tomu, že Microsoft opustil trh s mobilními telefony, ukončil výrobu Lumií a zatím nepotvrdil vývoj nového telefonu. To se ale může změnit na letošním ročníku konference Microsoft Build. Je nicméně těžko představitelné, že by Microsoft z nuly dokázal nějak výrazně narušit globální hegemonii Androidu a americkou dominanci iOS od Applu.

17324

Zdánlivě větší kontrola nad aktualizacemi

Microsoft dokázal v Creators Updatu přidat i zajímavé funkce „pod kapotou“. Největší z nich je úprava celého aktualizačního systému, který nově nebude stahovat celou novou verzi Windows, ale pouze části, které se mezi verzemi změní. Pro běžné uživatele to bude znamenat úsporu v množství dat, která budou muset stáhnout o nízké desítky procent jednou dvakrát ročně.

Větší radost tato funkce udělá členům programu Windows Insider, kteří nové verze stahují několikrát měsíčně. V jejich případě je navíc úspora času i dat větší, protože mezi jednotlivými verzemi jsou menší rozdíly než mezi sestaveními Windows, která jsou od sebe vzdálena půl roku či více. Uživatelům firemních verzí Windows 10 pak nová aktualizace umožní lépe řídit dobu, kdy se aktualizace nainstalují. Nově bude možné také odložit instalaci aktualizací s novými funkcemi, zatímco bezpečnostní aktualizace se budou instalovat bez přerušení.

Screenshot 1

Aktualizací se nicméně týká i další změna, která uživatele velmi nenadchne. Doposud bylo možné zabránit stahování aktualizací na sítích, v nichž se platí podle objemu přenesených dat, například při sdílení internetu z mobilu. Microsoft ale v nové verzi Windows bude stahovat důležité aktualizace bez ohledu na typ sítě, ke které se připojíte. Microsoft nespecifikuje, o jaké typy aktualizací půjde, uvádí pouze, že půjde o updaty, které jsou potřeba „k hladkému běhu Windows 10“.

Microsoft uživatele Windows 10 rozčílil také tím, že jim začal v průzkumníku souborů zobrazovat reklamy na předplatné Office 365, které obsahuje větší prostor ve službě OneDrive, jež je součástí Windows 10. Microsoft také ukazuje reklamy v podobě notifikací z prohlížeče Edge a stále se snaží ke svému nepopulárnímu browseru nalákat uživatele upozorňováním na větší energetickou náročnost Chromu.