Intel nestíhá. Nový typ počítačových pamětí Optane s technologií 3D Xpoint, který má kombinovat rychlost operační paměti s kapacitou a cenou SSD úložišť, se měly prodávat už loni. Aby Intel dlouhé čekání vynahradil, představil v rychlém sledu hned dvě novinky za sebou. První míří do datových center, kterým nabídne SSD s technologií 3D Xpoint a kapacitou 375 GB za 47 tisíc korun.

Domácím uživatelům Intel jako první ochutnávku nové technologie nabízí produkt, který na první pohled nedává moc smysl: malý disk s kapacitou 16 nebo 32 GB, který má zrychlit fungování operačního systému a aplikací uložených na klasickém pevném disku. Cena disku Optane Memory SSD je přijatelnější, v přepočtu 1400 nebo 2400 korun.

Intel Optane 1

Zrychlené domácí počítače

Optane Memory SSD od Intelu zarazí spojením názvu SSD a kapacity, která je relativně nízká i na USB klíčenku, natož na systémový disk. Na 16 GB prostoru se totiž nevejdou ani Windows. Intel v tomto případě trochu klame, protože Optane Memory SSD není plnohodnotné úložiště, ale „mezisklad“ dat, tedy cache.

V počítači s klasickým pevným diskem software od Intelu zjistí, jaká data uživatel používá nejčastěji, a přenese je ze stávajícího úložiště na Optane Memory SSD. Z rychlého úložiště se pak data načítají rychlostí 1,2 GB/s a zapisují se do něj rychlostí 280 MB/s. Stejně jako cache v hybridních pevných discích má i Optane Memory SSD měřitelný reálný přínos. Podle Intelu díky Optane startují Windows 2× rychleji než ze samotného pevného disku a některé aplikace se spouštějí i šestkrát rychleji. Optane má ale také zásadní nevýhodu: kapacita cache je omezená, a pokud se přes ni přehoupnete, odezva se dramaticky zpomalí.

Pohled na redakční tabulku testovaných SSD úložišť pak ukazuje, že „revoluční“ paměti od Intelu navíc zatím revoluci nezpůsobí. Zatím nejrychlejší měřené SSD úložiště SAMSUNG PCI-E M2 NVMe MZVPV128 totiž v počítači, nikoliv v laboratoři, dosáhlo rychlosti sekvenčního čtení 1,95 GB a rychlost sekvenčního zápisu 659 MB/s. Rozdíl ve prospěch Intel Optane se projevuje až u náhodného čtení. Vzhledem k vysoké ceně „cache“ od Intelu však jednoznačně dává větší smysl koupě samostatného SSD úložiště.

Smysl první Optane paměti pro domácí počítače kazí i hardwarové požadavky – Optane totiž funguje pouze s nejnovějšími procesory Intel (generace Kaby Lake) řady Core, s Celerony a Pentii si nerozumí. To z řad potenciálních zákazníků vyřazuje drtivou většinu stávajících majitelů PC. Intel zatím nemá ani variantu Optane pamětí pro notebooky.

Zajímavost pro datová centra

V domácím prostředí zatím Optane paměti nedávají smysl, ale u prvního skutečného disku to vypadá lépe, i přes jeho vysokou cenu. Úložiště s kapacitou 375 a cenou 47 tisíc korun je také extrémní, vysokou cenu ale vyvažuje výkonem. I v datacentrech existují disky s obdobným základním výkonem při čtení a zápisu. Podle Intelu je ale rozdíl v setrvalém výkonu, nejen tom špičkovém.

Při velké zátěži si podle marketingových materiálů Intelu udržuje disk SSD DC P4800X až 280× nižší dobu odezvy a zvládá až 400 tisíc operací za sekundu. Rychlost čtení navíc neklesá tak dramaticky při souběžném zápisu jako u klasických SSD. Nová technologie Intelu je v takovém případě až 35× výkonnější.

Pro datová centra, která zpracovávají obrovská množství údajů, je důležitá také životnost – Optane s technologií 3D Xpoint snese až 60× více zápisů do stejné buňky ve srovnání s SSD založeným na paměťových prvcích NAND. Kromě toho lze Optane paměti použít místo operační paměti. Taková paměť sice bude pomalejší, ale pro specifické úlohy, které vyžadují přenesení velkého objemu přímo do operační paměti, jsou zajímavou alternativou.