Apple začíná prodávat nové varianty Macu Pro, který je mezi uživateli známý třeba jako popelnice. Válcovitý počítač před třemi lety zaujal netradičním designem a tichým chodem. Právě důraz na vzhled a malé rozměry se však stal zdrojem problémů a nespokojených zákazníků.

Apple u Macu Pro aktuálně mírně vylepšil nabízené procesory a grafické čipy, ale nepřidal žádné nové technologie, jako je třeba USB Type-C a Thunderbolt 3. To znamená, že k Macu Pro, jehož cena začíná na 100 tisících korunách, nelze bez redukce za 1500 korun připojit ani nový 5K monitor, který pro Apple vyrábí LG.

Minimalistická změna si vyžádala porušení firemních pravidel, a tak Apple pozval pět vybraných novinářů, aby přiznal chybu a slíbil, že na trh uvede skutečně nový a opravdu výkonný profesionální počítač. Jen to inženýrům zabere ještě nějaký čas.

V rozhovoru s Johnem Gruberem, Matthewem Panzarinem, Lancem Ulanoffem, Inou Fried a Johnem Paczkowskim Phil Schiller prostě oznámil: „Pracujeme na kompletním předělání Macu Pro.“ A omluvil se: „Mrzí nás, co se s Macem Pro stalo. Nahradíme ho něčím skvělým."

I viceprezident Applu pro software Craig Federighi uvedl, že Mac Pro nevyšel tak, jak si Apple plánoval: „S Macem Pro jsme chtěli zkusit něco odvážného a odlišného. Zpětně se ukazuje, že části lidí, které jsme chtěli oslovit, tak úplně nevyhovoval.“

Manažeři Applu téměř čtyři roky neaktualizovaný Mac Pro trochu omlouvali i tím, že se tento problém týká pouze zlomku uživatelů počítačů Apple, že i profesionálové mnohem častěji kupují Macbooky nebo iMacy. Macbooky přitom tvoří 80 procent všech prodaných počítačů s MacOS. To v kontrastu s oznámením toho, že příští rok přijde nová generace Macu Pro s modulárním designem, působí trochu zvláštně.

Apple nejspíše nechce, aby všichni zájemci o výkonnější stolní počítač rok čekali, když se během několika měsíců začnou prodávat nové iMacy. I tuto informaci Apple na setkání s pěticí novinářů prozradil s tím, že by měly vyhovět většině požadavků, které profesionálové na stolní počítač mají.

V Applu se také pracuje na dalších verzích profesionálních aplikací od Xcode pro tvůrce softwaru přes Final Cut Pro po hudební software Logic Pro. Zároveň ale v Applu vyvíjí profesionální aplikace pro iPady (Pro), Apple totiž i nadále odmítá propojení MacOS s dotykovými displeji, ačkoliv je část profesionálních uživatelů preferuje.