Nezní to jako velké překvapení. Microsoft hodlá aktualizovat svůj nejdůležitější software dvakrát ročně, na podzim a na jaře. V případě Windows 10 to skutečně není nic nového. Dvě aktualizace ročně Microsoft plánoval už na letošek.

Po aktuální verzi Creators Update vydané počátkem května má přijít v září aktualizace s označením RedStone 3. Už RedStone 3 ale ukazuje problémy, které si Microsoft pevným stanovením data nových verzí na září a březen připravil. Firma totiž už nestíhá své vlastní termíny. V Creators Update chybí několik výrazných slíbených funkcí, i samotná první verze Windows 10 obsahovala řadu nedodělků v čele s prohlížečem Edge.

Microsoft upřesnil také délku softwarové podpory jednotlivých „milníků“ Windows 10. Microsoft bude nabízet bezpečnostní aktualizace vždy 18 měsíců od vydání dané verze. To znamená, že firemní uživatelé budou moci přeskočit dvě velké systémové aktualizace a mít přitom zabezpečený systém.

Výhody pevného aktualizačního programu se týkají pouze firemních uživatelů, kterým mají usnadnit správu velkého množství počítačů. Pro soukromé uživatele Windows je zajímavá samotná zpráva, že nové funkce do svého operačního systému dostanou přesně dvakrát ročně.

Microsoft v příspěvku na blogu, v němž změny oznámil, prozradil také jednu informaci navíc: růst Windows 10 se v podstatě zastavil, firma stále používá údaj 400 milionů zařízení s novým systémem. Původní plán přitom říkal, že Windows 10 budou do dvou až tří let na jedné miliardě zařízení. Dva roky od zahájení distribuce Windows 10 uplynou v srpnu.

Nástup Windows 10 se víceméně zastavil s ukončením programu bezplatného přechodu na nový systém, tedy po roce od vydání Windows 10. Prodeje nových počítačů meziročně mírně klesají nebo stagnují, a další skokový nárůst počtu uživatelů se proto nedá čekat. Nejpoužívanějším operačním systémem pro osobní počítače zůstává i nadále Windows 7. Podíl verze vydané před necelými osmi lety ale podle statistik společnosti NetMarketshare klesl pod polovinu, na 49,42 %. 

Tento údaj však nezahrnuje počítače, které se nepřipojují ke sledovaným webovým stránkám, například v Číně je podíl starších verzí Windows mnohem vyšší, naopak Windows 10 tam téměř nejsou, Microsoft teprve letos v březnu vyvinul verzi, která odpovídá požadavkům tamní komunistické vlády.