Acer za poslední čtvrtletí v regionu EMEA zaznamenal podle IDC 35procentní nárůst prodejů, největší ze všech značek na trhu. Dnes v New Yorku firma ukázala nové produkty, které mají firmě pomoci tento výsledek udržet. V záplavě notebooků proto loňsku chybělo překvapení, jakým se stal Switch Alpha 12. Největší novinkou se tak staly počítače Acer Predator Triton a Helios a trend kvalitního a tichého chlazení.

Acer kromě několika špičkových zařízení hodlá tradičně zahltit trh velkým množstvím notebooků ve všech kategoriích od „cloudbooků“ až po novou generaci ultrabooků Swift 7 s aktuálními procesory Intel Kaby Lake. Dobrou zprávou pro trh je, že ve specifikacích žádné novinky představené v New Yorku nejsou málo výkonné procesory Intel Atom. Acer také jako první představil produkty s paměťovými čipy Intel Optane.

 

Acer Switch 3 a 5

Nástupce tabletu Switch Apha 12, který byl podle mě nejlepším počítačem loňského roku, se jmenuje Switch 5 a doplní ho levnější model Switch 3. Oběma zůstává výhoda v chlazení bez větráků se zabudovaným kapalinovým okruhem. Díky chlazení kapalinou bez větráků vyšla Alpha 12 v našich testech lépe než konkurenční ultrabooky s klasickými větráky.

Oba nové modely se výrazně liší výbavou, levnější kus bude mít FullHD obrazovku a pomalejší úložiště i menší výdrž. Jde tak spíše o nástupce levných hybridů Switch 10 a 11. Nový Switch 5 pak kopíruje výbavu Alphy s QHD obrazovku, procesory Core i5 nebo i7, a slibuje ale výrazně vyšší výdrž přes deset hodin. Switch 5 má také inovovaný stojánek, který se snadno ovládá jednou rukou, a zabudovanou čtečku otisků prstů. Levnější Switch 3 bude stát asi 13 500 korun, Switch 5 má základní cenu dvojnásobnou, takže to vypadá, že Switch 5 bude citelně dražší než nejlevnější verze Alphy 12.

Switch 3 - levnější varace na Alphu 12

Acer Predator Triton 700 a Helios 300

Acer s herní řadou Predator boduje hlavně v západní Evropě, ale i u nás ji pokládá za výkladní skříň své nabídky. Roli hlavního hrdiny převezme nově herní ultrabook Triton 700. Acer do kovového těla tenkého méně než 2 centimetry dostal výkonný hardware, nejvyšší model bude mít grafickou kartu GeForce 1080. O tiché chlazení notebooku s 15“ obrazovkou se starají nové větráky AeroBlade 3D s kovovými lopatkami, které jsou podobně jako u Predatoru Z21 vidět díky prosklenému okýnku v těle notebooku.

Zaměření notebooku na hráče prozrazují i další prvky výbavy: plnohodnotné procesory Core i5 nebo i7, až 32 GB RAM, SSD úložiště v RAID, mechanická klávesnice nebo podpora funkce nVidia G-Sync pro připojení notebooku k herním monitorům. Acer zvolil netradiční řešení touchpadu – je nahoře nad klávesnicí, kombinovaný s průhledem na větráky. Počítá se, že hráči budou primárně používat externí myš. Cena „od“ 90 tisíc korun znamená, že se v ČR prodá jen pár kousků.

Predator Triton 700 03

Třetinu této částky bude stát druhá novinka Helios 300, která bude mít grafické čipy GeForce 1060 nebo 1050Ti, a kovové bude pouze víko displeje. Stejně jako Triton bude mít i Helios „stolní“ procesory Core i5 a i7. V nabídce bude verze s 15“ a 17“ FullHD displeji, ale bez G-Sync. Menší model bude vážit 2,7 kilogramu, o 100 gramů více než Triton, „sedmnáctka“ se dostala na 3 kilogramy a výdrží baterie se Acer ani u jednoho počítače nepochlubil.

V řadě Predator nabídne Acer také nové monitory, jeden zahnutý s QHD rozlišením a sledováním pohybu očí Tobii a druhý se 4K rozlišením, podporou HDR a lokálním stmíváním, který bude možné použít i ve spojení s herními konzolemi. Ani tady ale nelze čekat lidové ceny.

Hráči se dočkají také nových notebooků Nitro s GeForce 1050 a 1050Ti v relativně tenkém těle, ale místo elegantního designu minulé generace se Nitro přiblíží vzhledu počítačů Predator s červenými prvky na šasi.

Swift 1 pro školáky

Řadu notebooků Swift Acer rozšiřuje o nejlevnější modely s označením Swift 1, které budou mít základní výbavu s 13“ FullHD displejem, 4 GB RAM a procesory Intel Celeron a Intel Pentium. Nejlevnější varianty budou mít pomalé 64GB eMMC úložiště, lepší už nabídnou plnohodnotné SSD s kapacitou 128 nebo 256 GB. I s nízkou hmotností 1,3 kg slibují výdrž až 10 hodin. I nejlevnější varianta s cenou kolem 12 tisíc korun bude mít kovové tělo.

Je pravděpodobné, že právě tyto notebooky se budou prodávat s Windows 10 Cloud Edition, zatím neoznámenou verzí, jejíž součástí je předplatné Office 365. Cílem těchto notebooků je zastavit růst prodejů Chromebooků. To je paradoxní, protože Acer je největší výrobce Chromeboků na světě.

Swift 1 01

Acer inovuje i řadu Swift 3, která se nyní prodává za ceny kolem 15 tisíc korun. Nové modely dostanou aktuální procesory Intel a grafiku od Nvidie. Dostane také čtečku otisků prstů. Na trh se chystá i speciální verze se skleněným víkem, na které bude možné aplikovat libovolné fotografie, není ale jisté, jestli tato verze bude i v Česku.

Aspire 1, 3, 5 a 7

Acer změní názvosloví svých mainstreamových notebooků Aspire a stejně jako Swifty je nabídne ve zbytečně velkém rozsahu modelů a cen. Aspire 1 bude nejlevnější, nabídne procesory Celeron nebo Pentium a pomalé eMMC úložiště. Displej bude mít úhlopříčku 14“ a HD rozlišení. Jediným lepším prvkem výbavy bude kapacita RAM: 4 GB, což je rozumné minimum. Poměrně příjemná bude i hmotnost 1,65 kg a devítihodinová výdrž baterie.

Aspire 3 zahrne všechny řady procesorů Intel a přidá také čipy A-series od AMD s integrovanou grafikou. Na výběr bude 14 nebo 15“ a HD nebo FullHD rozlišení. Nabídka úložišť zahrne všechny možné varianty od eMMC přes pevné disky až po SSD. Hmotnost bude do dvou kilogramů a výdrž se bude pohybovat od 7 hodin u menších úhlopříček po 9 hodin u 15“ verze.

Aspire 7 03

Aspire 7 se bude od svých předchůdců S13 a V13 výrazně lišit, bude mít větší obrazovku 15“ nebo 17“ a dovnitř Acer dostane i herní grafické čipy 1050, 1050Ti a 1060, takže z Aspire udělá relativně dostupné herní notebooky. Slabší ale bude kvůli výkonné výbavě výdrž – 6 nebo 7 hodin podle velikosti obrazovky.

Vše v jednom podle Aceru

Acer ukázal i dva počítače typu all-in-one. Zajímavěji vypadá model U27 tenký jen 12 milimetrů a vybavený pasivním chlazením procesorů Core i5 nebo i7. Stejně jako model Z24 s menším 24“ displejem bude mít FullHD rozlišení s dotykovou vrstvou a jako první komerční počítač nabídne paměťové prvky Intel Optane, které fungují jako rychlá cache mezi systémem a pevným diskem. Díky tomu mají počítače startovat stejně rychle, jako by měly plnohodnotné SSD úložiště i u modelů, které budou mít klasické pevné disky.

Aspire U 27 01