Microsoft se na konferenci Build nakonec vytáhl. Až druhý den konání konference došlo na budoucnost Windows a ta vypadá slibně. Microsoft ukázal celý nový designový koncept Fluent a soustředil se na praktická vylepšení počítačů ve světě, kdy lidé střídají několik různých zařízení.

Microsoft zároveň prokázal absenci kreativity, když plánovanou podzimní aktualizaci pojmenoval "Podzimní aktualizace pro tvůrce", tedy stejně jako aktuální Creators Update. Ani to však nedokázalo ubrat na lákavosti ukazovaných funkcí.

Plynulý design

Spojujícím prvkem novinek ve Windows 10 je nový koncept Fluent Design. Vyladění vzhledu Windows přinese propracovanější animace, práci se stíny a hlavně sjednocení designu různých částí Windows a systémových aplikací. Přístup k designovým prvkům budou mít i nezávislí vývojáři, podobně jako tomu je v případě material designu od Googlu u Androidu. Fluent Design se však netýká pouze vzhledu Windows a aplikací od Microsoftu, ale systému fungování Windows jako takových.

Microsoft v podstatě převzal osvědčené myšlenky Applu a starší funkce Windows 8 a propojil je do celku, který uživatelům umožní přístup k souborům z libovolného zařízení. Zároveň dokáže po vzoru Applu navázat na rozdělanou práci z jiného počítače, telefonu nebo tabletu. Microsoft tyto funkce navíc zpřístupní vývojářům, takže budou fungovat i mimo systémové aplikace a programy od redmondského obra.

Propojení různých zařízení do jednoho logického celku zajistí dvě základní funkce – inteligentní asistentka Cortana a on-line úložiště OneDrive. OneDrive bude sloužit k synchronizaci souborů. Nyní umožňuje OneDrive ve Windows 10 pouze pevnou synchronizaci souborů uložených na serverech Microsoftu.

Na podzim se ale Microsoft vrátí k možnosti načíst z OneDrivu pouze seznam souborů a stahovat je podle potřeby. Tím lze ušetřit místo na noteboocích s malými úložišti a přitom mít stále přehled o tom, kde jsou jaké soubory uložené. Díky synchronizaci nově vytvářených souborů jsou pak tyto soubory přístupné i z dalších zařízení – jedinou podmínkou je logicky aktivní připojení k internetu. Vybrané soubory lze umístit na počítač trvale v plné podobě, uživatel nad tím bude mít plnou kontrolu.

Windows 10 Fall Creators Update na konferenci Build

Dalším prvkem, který lépe propojí různá zařízení, je podpora cloudové schránky. Apple už nějakou dobu nabízí možnost přenášet prostřednictvím schránky texty, obrázky a další data mezi zařízeními s iOS a macOS. Na jednom zařízení zkopírujete text, na jiném použijete funkci vložit, a pokud jsou obě zařízení on-line, objeví se na druhém zařízení data z toho prvního.

Aby Microsoft mohl tuto funkci nabídnout i mimo počítače a asi pět telefonů s Windows, využije k tomu nejpopulárnější softwarovou klávesnici pro iOS i Android. Právě ta bude sloužit jako přirozený prostředník pro přesun dat mezi zařízeními. Odhadovaných 250 milionů dolarů, které Microsoft loni za SwiftKey zaplatil, tak vypadá jako dobrá investice. SwiftKey má podle obchodu Google Play mezi 100 a 500 miliony stažení a je například výchozí klávesnicí v telefonech Huawei.

Cortana jako spojka

Propojení Windows a mobilních operačních systémů zajistí také Cortana, inteligentní asistentka, která bude od podzimu nabízet možnost pokračovat v rozdělané práci – ať už jde o psaní textů, editaci prezentací, nebo prohlížení webu. Nabídne přitom instalaci potřebných aplikací, pokud na telefonu s iOS nebo Androidem ještě nebudou.

Na Windows tuto funkci, které Microsoft říká Timeline, zajistí jednak Cortana, jednak funkce zobrazení úloh (Win + Tab). Na obrazovce vyvolané touto klávesovou zkratkou nebo kliknutím na ikonu vedle tlačítka vyhledávání se ukážou nejen aktuálně spuštěné aplikace, ale také přehled dříve spuštěných programů, použitých dokumentů a navštívených webových stránek nebo aplikací. Microsoft tu opět počítá s větším rozšíření multiplatformních aplikací kromě vlastních systémových. Do Windows Store ostatně míří i iTunes od Applu, dávno tam už je Flipboard, Netflix a další.

Windows 10 Fall Creators Update na konferenci Build

Windows 10 s novou aktualizací bude uživatele k propojení s mobilními telefony vyzývat přímo v nastavení s odkazy na instalaci potřebných aplikací. Pro Microsoft jde o pokračování snahy prosadit se co nejvíce na konkurenčních mobilních platformách po neúspěchu Windows Phone a Windows 10 for Mobile. Nezbývá jen než doufat, že Microsoft tyto funkce zpřístupní i tam, kde nefunguje hlasové vyhledávání.

Windows 10 Fall Creators Update na konferenci Build

Windows Movie Maker znovu a lépe

Microsoft se při představování novinek zaměřil i na jednu novou aplikaci, která působí povědomě. Windows Story Remix je znovuzrození jednoduchého editoru videoklipů Windows Movie Maker. Nová aplikace ale svou jednoduchostí a automatizací tvorby videoklipů připomíná službu Google Photos nebo automatické vytváření vzpomínek na Facebooku.

Microsoft do Windows Story Remix začlenil prvky umělé inteligence, která sama uspořádá nahraná videa a fotografie (hledá primárně úsměvy a akci) a vytvoří z nich krátký film doplněný o hudbu ze služby Microsoft Groove. Proti konkurenci se aplikace liší většími možnostmi manuálních úprav a snadnou změnou ladění výsledného snímku. Díky rozpoznávání obličejů nabídne Windows Story Remix také možnost sestříhat celý film znovu tak, aby v něm nejvíce byla vidět vybraná osoba.

Ve spojení s dotykovým perem například umožní do videa vkládat poznámky, které se budou zobrazovat u vybraného objektu i v pohybu. Do videa bude možné také vkládat 3D objekty z aplikace Remix 3D.

Windows Story Remix je už nyní k dispozici pro uživatele programu Windows Insider s nejnovější aktualizací, která vyšla v průběhu konference Build.

Virtuální realita i s ovladači

Microsoft si na konec prezentace novinek pro uživatele nechal další novinky spojené se systémem smíšené reality. Pod tento pojem Microsoft zahrnuje svou technologii Hololens i obyčejnou virtuální realitu. První část věnovaná přímo Hololens působila hluše – Microsoft odložil zahájení prodeje Hololens na rok 2018, a tak se pochlubil tím, že kolem vývojářské verze fungují hackathlony a že systém využívá už několik firemních zákazníků.

Zajímavější bylo zveřejnění novinek o helmách pro virtuální realitu, které mají na konci roku začít prodávat Acer, HP, Dell, Lenovo a další výrobci. Největší novinkou bylo představení pohybových ovladačů, které v doposud představeném konceptu chyběly. Stejně jako samotné headsety ani ovladače nepotřebují externí senzory, vystačí si s těmi, které jsou přímo v ovladačích a v headsetu.

Microsoft uvedl, že sadu helmy a dvou ovladačů bude možné ještě před Vánoci koupit od Aceru za 400 dolarů. My jsme zjistili, že by se headset od Aceru měl ještě letos prodávat i v Česku. Cenu lze odhadovat pouze z přepočtu s přidaným DPH – tak vychází na 12 tisíc korun. Reálně lze očekávat cenu o něco vyšší, mezi 13–14 korunami kvůli nutnosti započítat také dvouletou záruku. I s touto cenou bude systém od Microsoftu a Aceru o 11 tisíc levnější než HTC Vive a asi o sedm tisíc levnější než Oculus Rift s pohybovými ovladači.

Windows 10 Fall Creators Update na konferenci Build

Největší změnu, která se týká cenové dostupnosti, ale představuje slib, že do konce roku bude systém od Microsoftu tak vyladěný, že bude fungovat i na počítačích bez výkonné grafické karty, včetně ultrabooků.

Plnohodnotný Linux ve Windows

Poslední výraznou novinkou je začlenění Linuxu do Windows. Už nyní je součástí Windows linuxová příkazová řádka, od podzimu ale bude ve Windows Store hned několik linuxových distribucí – Ubuntu, SuSE Linux a nejspíše i Fedora.