Část uživatelů stále ještě nedostala aktualizaci Windows 10 Creators Update. Microsoft už ale připravuje podzimní verzi Windows 10 s novými funkcemi. Jednu z těch výraznějších už Microsoft vypustil nyní v rámci testovací verze v programu Windows Insider.

Změna se týká propojení s cloudovým úložištěm OneDrive a vrací se k systému, který fungoval ve Windows 8.1. Namísto synchronizace vybraných adresářů se nyní na počítači zobrazuje seznam všech souborů uložených v cloudu, zabírají však minimum prostoru. Místo toho je systém automaticky stáhne v případě potřeby. Uživatel si navíc může ručně vybrat složky a soubory, které chce mít lokálně k dispozici neustále.

OneDrive soubory na vyžádání

Stejný princip, lepší vychování

OneDrive ve Windows 10 fungoval jako synchronizační služba. Na výběr měli uživatelé pouze to, jaké adresáře budou vždy synchronizovat. Primární využití tak spočívalo v ukládání dokumentů z aplikací Microsoft Office přímo na OneDrive s tím, že se zároveň ukládaly do složky OneDrive na lokálním disku. Pokud byste si chtěli synchronizovat celý obsah OneDrivu, zabralo by to spoustu místa. V případě notebooků s malými SSD úložišti to mohlo být problematické.

Ve Windows 8.1 to fungovalo jinak. Na lokálním disku bylo možné procházet celé úložiště OneDrive, ale soubory byly uložené na serverech Microsoftu, na lokálním počítači byli jen zástupci. Pokud jste na zástupce klikli, soubor se stáhl z internetu. To mělo několik háčků. Tím největším byl fakt, že pokud jste soubory uložené na OneDrive zkusili otevřít z nějaké aplikace, nemuselo se to povést.

Nový OneDrive pro Windows 10 s podzimní aktualizací vrátí zpět princip fungování z Windows 8.1, ale vylepší ho. Hlavní změnou v nové verzi ale je, že se k souborům uloženým na OneDrive bez problémů dostanou i aplikace třetích stran. Zároveň je přímo ze správce souborů získat webový odkaz na soubory umístěné na OneDrive a sdílet ho v libovolné aplikaci.

OneDrive soubory na vyžádání

Kromě toho Microsoft jasně odlišil tři různé stavy, ve kterých mohou soubory uložené na OneDrive být. Výchozí stav je, že OneDrive ukazuje náhledy (zástupce) všech souborů uložených na OneDrive a jeho adresářovou strukturu. U obrázků postupně stahuje také náhledy, aby byly snadno rozlišitelné při zobrazení ikon. Soubory uložené on-line mají u sebe ikonu obláčku, která je vidět při zobrazení ikon i ve zobrazení seznamu či podrobností.

Soubory stažené z OneDrive (použité lokálně) mají u sebe zelený kroužek se zaškrtnutím a bílým pozadím. Ty jsou dostupné lokálně a lze s nimi jako s lokálními soubory pracovat.

Třetím stavem souborů je jejich trvalé lokální umístění, takže uživatel bude mít jistotu, že soubory budou vždy dostupné i bez připojení k internetu. Tato varianta dává k souborům příznak plného zeleného kolečka s bílým zaškrtnutím. Volbu statusu lze přitom měnit pro jednotlivé soubory i adresáře a lokálně stažené soubory lze z počítače opět odstranit, přeměnit je na zástupce a ušetřit tak místo na lokálním disku.

OneDrive soubory na vyžádání

Zatím pouze pro dobrodruhy

Nová verze OneDrive je jednoznačným zlepšením. Integraci on-line úložiště do Windows zatím pravděpodobně používá jen menšina uživatelů, ale tato změna by mohla pomoci OneDrive k většímu rozšíření, i díky dostupnosti aplikace OneDrive s možností automatického zálohování fotografií pro Android a iOS. Vzhledem ke směšné kapacitě OneDrive v základní neplacené verzi ale novinky ocení hlavně předplatitelé služby Office 365, jejíž součástí je 1 TB prostoru na OneDrive.

K novince se ale zatím dostane jen asi 10 milionů lidí – je totiž součástí testovacích verzí Windows v programu Windows Insider, které Microsoft nedoporučuje pro každodenní používání. Microsoft navíc nový OneDrive uvolňuje postupně – v našem případě se automaticky stáhl na notebook, na desktop nikoliv. Naštěstí je ale k dispozici i odkaz pro přímé stažení instalačního souboru. Funguje však pouze v rámci nejnovější „insiderské“ verze Windows 10 s označením 16215.

Při zkoušení funkcí nového OneDrive jsme navíc narazili i na drobné nepříjemnosti. S trochou smůly se totiž může stát, že si třeba správce fotografií Zoner Photo Studio při otevření složky OneDrive jako první sáhne na 140MB video a začne ho na pozadí stahovat, aby ho mohl přehrávat. Alespoň to nebyl několikagigabajtový soubor, takže to netrvalo příliš dlouho.