Microsoft právě oznámil propuštění tří tisíc lidí, kteří prodávali služby a software firemním zákazníkům. Nyní firma představila nový způsob, jak své produkty nabízet. Namísto klasických smluv o dodávkách softwaru chce ještě aktivněji prosazovat software a služby na předplatné.

Nové balíčky Microsoft 365 Enterprise a 365 Business nabídnou vedle licencí pro použití Windows 10 a Office 365 také bezpečnostní nástroje a služby pro správu počítačů a na nich nainstalovaného softwaru. Novinky, které zjednoduší licenční strukturu a za mírně vyšší ceny nabídnou větší množství služeb, budou k dispozici od začátku srpna.

Ceny služeb Microsoftu 365 Enterprise a 365 Business se budou výrazně lišit. Verze Enterprise pro velké podniky nabídne více softwaru (Azure Active Directory Premium, Intune, Azure Information Protection Premium, Cloud App Security a Advanced Threat Analytics) za cenu 36 nebo 54 dolarů měsíčně za každého uživatele. Verze Business pro podnikatele bude stát 20 dolarů za měsíc na každého uživatele.

Nekonečný zdroj peněz

Změny představené na konferenci Microsoft Inspire 2017 pokračují v trendu nabízet software na bázi předplatného. Revoluci v tomto ohledu spustilo Adobe, které díky dominantnímu postavení na poli softwaru pro zpracování fotografií, videa a grafiky dokázalo pro zákazníky finančně méně výhodnou variantu prosadit. Měsíční nebo roční platby jsou nižší než pořizovací cena plné licence a uživatel má vždy k dispozici aktuální verze programů. Pokud ale zákazník přestane platit, nebude mít nic, zatímco při jednorázovém nákupu licence mohl software používat bez časového omezení, teoreticky i desítky let.

Trend softwaru na předplatné navíc přišel v době, kdy nové verze softwaru přestaly přinášet zásadní nové funkce a výrazné změny. To je spojené i se stabilizací celého ekosystému PC, ve kterém po skokových nárůstech výkonu Intel srovnává nové čipy s těmi v pět let starých počítačích, aby to vypadalo alespoň trochu dobře.

Microsoft nabízí produkty na bázi předplatného už od roku 2011, kdy představil Office 365 pro firemní uživatele. O dva roky později začal Microsoft Office na předplatném nabízet i soukromým uživatelům. Prodej předplatného ve velkém si přitom Microsoft otestoval už v roce 2005, kdy začal prodávat Xbox 360 s novou verzí služby Xbox Live Gold. Placená verze byla nutná pro on-line hraní a to platí dodnes, i když Microsoft hodnotu předplatného Xbox Live zvýšil nabídkou her v ceně předplatného.

Windows 10 bez hnacího motoru

V případě Windows 10 pro koncové uživatele Microsoft naštěstí zůstal u tradiční licenční politiky, tedy jednorázového nákupu, nejčastěji v ceně nového PC. Navíc firma první rok od vydání Windows 10 nabízela přechod na nový systém zdarma. Netradiční krok přinesl rychlý nástup nové verze, přecházeli zejména uživatelé méně povedených verzí Windows Vista a Windows 8. Téměř dva roky od zahájení prodeje Windows 10 ale Windows 10 téměř stagnují.

Podle aktuálních statistik společnosti Net Applications překonal systém Windows 10 v červnu čtvrtinový podíl na trhu operačních systémů pro osobní počítače, zatímco Windows 7 klesly pod poloviční podíl na 49 %. Celkově pak všechny verze Windows ovládají téměř 92 procent počítačů. V rámci ekosystému Windows pak „desítkám“ patří necelá třetina koláče. Tento výsledek ale ani zdaleka nestačí k naplnění původní vize, že v roce 2017 nebo 2018 bude na světě miliarda zařízení s aktuální verzí Windows.

Microsoft navíc není rychlý ani v aktualizaci samotných Windows 10. Jarní „Creators Update“ má podle společnosti Adduplex méně než polovina uživatelů. Pozici Windows 10 kazí i to, že Microsoft slibuje nové funkce, které pak nestihne v termínu zákazníkům zpřístupnit.