AMD se letos povedl comeback díky stolním procesorům Ryzen a Ryzen Threadripper. Například v Německu firma v on-line prodejích dokonce předstihla Intel. Nyní se AMD pouští do ještě těžší akce –  firma se chce vyrovnat Intelu ve světě mobilních počítačů, kde dlouhá léta paběrkovala.

Nově představené procesory z rodiny Ryzen Mobile slibují výkon srovnatelný s čipy řady Core i7 od Intelu, tedy s tím nejlepším. Vedle ceny má v boji s konkurencí pomáhat také více než dvojnásobný grafický výkon při stejné spotřebě – pouhých 15 W pro procesor i grafický čip. Výkon proti předchozí generaci stoupl na trojnásobek, spotřeba přitom klesla téměř o 60 procent.

AMD podobně jako u stolních Ryzenů zveřejnilo jen několik vybraných testů výkonu, ve kterých Ryzen Mobile většinou vede nad nejlepším mobilním Intelem. Důležité je přitom vítězství v testu PCMark 10, který věrně simuluje reálnou zátěž při prohlížení webu, editaci obrázků nebo textu. AMD se daří zejména díky lepšímu výkonu při využití všech procesorových jader a o pětinu vyššímu základnímu taktu procesorů. Vyšší grafický výkon by pak měl umožnit hraní novějších her, jako je Overwatch, byť s nižším rozlišením a nastavením detailů. Vyšší grafický výkon by se měl hodit také v kombinaci se systémy virtuální reality Microsoft Mixed Reality.

Porovnání výkonu mobilních procesorů Ryzen s Intelem a předchozí generací čipů AMD

AMD zároveň s oficiálním odhalením procesorů Ryzen 7 2700U a Ryzen 5 2500U představilo první tři tenké notebooky s novými čipy. Acer Swift 3 nabídne variantu s oběma procesory, 8 GB RAM DDR4, 256 GB úložiště a 15,6" FullHD obrazovku, vážit bude 1,8 kilogramu. HP Envy X360 má hybridní konstrukci s otočným 15,6" displejem a k dispozici bude pouze se slabší verzí procesoru a na výběru bude SSD nebo klasický pevný disk. Hmotnost počítače se přehoupla přes dva kilogramy. Nejzajímavěji tak vypadá Lenovo IdeaPad 720 s oběma variantami procesoru, až 512GB úložištěm, kompaktnějším 13,3" displejem a hmotností 1,14 kilogramu.

Acer Swift 3 s procesory Ryzen

AMD bude ke zopakování úspěchu stolního Ryzenu potřebovat více: v noteboocích má mnohem horší pověst, čipy od AMD se daly najít pouze v nejlevnějších strojích a jen velmi omezeně. Proti prodejům stolních procesorů ale AMD nemusí tolik přesvědčovat koncové zákazníky, bude mu stačit získat na svou stranu výrobce. A pokud bude poměr ceny a výkonu lepší než u Intelu, bude příští rok v oblasti notebooků hodně zajímavý.