reklama
reklama
13. 6. 2012 | poslední aktualizace: 14. 6. 2012  11:37
Test: České čtečky e-knih proti Kindlu

E-knihy v Česku: Přehled trhu a test tří nových čteček českých e-knihkupců

Jaké knihkupectví nabízí nejlepší čtečku elektronických publikací? Vyzkoušeli jsme čtečky eReading, eWooky i zařízení obchodu PalmKnihy. Dvě jsou dotykové a všechny umožní vám stáhnout si knížku bez počítače.
Čtěte více o: e-knihy | Amazon.com | pirátství | knihy
Bokeen Cybook Odyssey
Bokeen Cybook Odyssey
foto: palmknihy.cz

Prodej elektronických knih a čteček v Česku se začíná probouzet a dohání v trendech Spojené státy. Ve Spojených státech se podle nejnovějších dat podílí elektronické knihy na celkovém trhu z více než čtvrtiny. S vyloučením dětských knih a náboženských textů pak mají e-knihy třetinový podíl na trhu.

V Česku prodeje elektronických knih stále zaostávají, ale podle průzkumu agentur STEM/MARK a NMS pro společnost Palmknihy už elektronické knihy čte třetina populace. Rostou i prodeje. Internetoví knihkupci hlásí optimistická čísla pro prodejce i čtenáře e-knih. Mladý trh meziročně vzrostl o 1000 procent.

reklama

Růst, který hlásí všichni prodejci elektronických knih navíc není překvapivý, trh v Česku teprve vzniká. Kupování elektronických knih v Česku není běžné, pouze 40 procent respondentů průzkumu STEM/MARK si alespoň jednou koupilo knihu, většina materiálů se šíří mimo obchody, legální i nelegální cestou.

 

 

Paradoxní je, že podle eReadingu celá čtvrtina majitelů čtečky nevyužila přiložený kredit na nákup knížek. Růst prodejů chtějí prodejci podpořit novou generací čteček. Po eReadingu čtečku s přímým přístupem do online obchodu nabídne i Wooky a Palmknihy, které na trh uvedou hned tři modely, z toho jeden dotykový. Dotyková je i nová čtečka pro platformu Wooky.

My jsme novinky vyzkoušeli, včetně prototypu od eReadingu, který se ale od první verze nijak zvlášť nezměnil. Jako základní bod pro srovnání nám posloužil Kindle Keyboard, který k předplatnému mohli získat i čtenáři HN.

 

video: E-knihy v Česku: Přehled trhu a test tří nových čteček českých e-knihkupců
TECH-test-ctecek.mp4.jpg

 

 

Amazon Kindle Keyboard


Kindle KeyboardTřetí generace čtečky Kindle je legenda. Jde o nejrozšířenější čtečku v Česku a i když ji Amazon už oficiálně prodává pouze v Evropě v dražší verzi s 3G modulem, české e-shopy Kindle s klávesnicí stále prodávají. Proti nové české konkurenci nijak nezaostává. Nabízí stejný typ elektronického inkoustu, výborné ovládání a rychlé přechody mezi stránkami.

Hlavní devizou Kindle a důvod její obliby v Česku je funkce automatické doručování knih a dokumentů, které si lze do čtečky poslat e-mailem. Tuto funkci využívají i například Palmknihy, které po nákupu automaticky do Kindlu odešlou zakoupenou knihu, i když to není úplně v souladu s pravidly pro používání Kindle.

Oficiálně si do Kindle v češtině koupíte akorát Respekt, ale čeští e-knihkupci Kindle většinou podporují. Nevýhodou pro část uživatelů je anglické uživatelské prostředí, ale čtečka si bez problémů poradí s českými znaky a české prostředí lze neoficiálně doinstalovat.

obrazovka: 6” (15,2 cm) e-ink 800x600 bodů, 16 odstínů šedé
podporované formáty: AZW; MOBI; PDF; PRC, DOC; DOCX; HTML; TXT, BMP; GIF; JPEG; PNG, MP3
paměť: 4 GB
výdrž: až 2 měsíce používání bez WiFi
hmotnost: 241 g
rozměry: 190 x 123 x 8,5 mm
cena: 3200 Kč

 

eWooky

eWookyPlatforma Wooky nabízí už dva tablety s Androidem a aplikace pro mobilní systémy, po roce ale přišla i s e-ink čtečkou s dotykovým ovládáním, která je v nabídce zatím nejlepší – podporuje i příjem dokumentů poslaných e-,mailem podobně jako Kindle. Lákavá je samozřejmě cena, která je nižší než i u nedotykové konkurence.

Čtečku je možné používat pro čtení knih ze všech obchodů, které Wooky podporují (eBux, Neoluxor, Rajknih), stačí uživatelské účty spojit na webu superctecka.wooky.cz. Výrobce tak odstraňuje velkou výhradu vůči celé platformě, i když uzavřenost zůstává, knihy jsou chráněné proti kopírování stejně jako v případě knih z Amazonu u Kindle.

Nižší cena se ale odráží na pomalejším fungování čtečky a nejvýraznějším „problikávání“ při načtení nové stránky. Špatně čitelné jsou také menší znaky, například informace o kapitole ve spodním řádku čtečky.

Dotykové ovládání funguje a působí přirozeně a většina lidí mu dává přednost, ale vyplňování hesel pro připojení k WiFi síti nebo vyhledávání knih je náročnější.

obrazovka: dotyková, 6” (15,2 cm) e-ink 800x600 bodů, 16 odstínů šedé
podporované formáty: Wooky eknihy, epub, JPEG, PNG, BMP, MP3
paměť: 4 GB + MicroSD karta
výdrž: 10 tisíc stran
hmotnost: 260 g
rozměry: 124×154×11 mm
cena: 3200 Kč

 

eReading 2. generace

eReadingeReading nabídl jako první v Česku čtečku s možností přímého nakupování - nutné je nejprve dobít peníze na uživatelský účet, ale jinak je vzhledem i kvalitou čtečka eReading důstojným konkurentem Kindlu. Vytknout musíme horší ovládání, šipky pro pohyb v menu jsou příliš malé.

Nová verze čtečky přináší dvě změny - rychlejší procesor, který zrychluje načítání stránek, a změnu barvy. Černý obal zvyšuje kontrast mezi e-inkem. Podobně jako Kindle nabídne eReading i přístup k časopisům a informacím z webů s automatickou aktualizací při připojení k internetu.

Díky systému kreditů je možné ze čtečky přímo nakupovat, v ceně čtečky je úvodní kredit 200 Kč, další peníze je nutné dobít například převodem na účet.

Čtečka ještě není v prodeji, ale dá se čekat nižší cena než u původní verze, výrobce chce prolomit hranici tří tisíc korun.

obrazovka: 6” (15,2 cm) e-ink 800x600 bodů
podporované formáty: PDF, EPUB, TXT, HTML, DOC, RTF, WOL, CHM, RAR/ZIP, PPT, PDB, FB2, DjVu, LIT, MP3
paměť: 2 GB + SD karta
výdrž: neuvádí
hmotnost: 240 g
rozměry: 126 x 189 x 10 mm
cena: 3200 Kč

 

Palmknihy (Cybook Odyssey)

Bokeen Cybook OdysseyNejdražší a technicky nejlepší čtečka v nabídce českých e-knihkupců je Bokeen Cybook Odyssey, dotyková čtečka představená v lednu na veletrhu International CES. Palmknihy pro čtečku mají vlastní uživatelské prostředí s přístupem do obchodu stejně jako eWooky a eReading. Bezkonkurenční je ovládání včetně automatického otáčení textu na šířku nebo na výšku podle polohy čtečky.

Na vysoké úrovni je i zpracování a design navržený ve Francii. Čtečka váží necelých 200 gramů, asi o 50 méně než eWooky a eReading. Výdrž na baterii je přitom špičková - až 25 tisíc stran na jedno nabití. Překvapivé je, že čtečka nepodporuje formát mobi, ale chyba to není – čeští e-knihkupci mají knihy primárně ve formátech ePub a PDF a s oběma si čtečka poradí.

Do konce měsíce pak výrobce slibuje možnost nakupovat knížky , zatím lze jen stáhnout zaplacené. Webový prohlížeč čtečky, na kterém je vstup do obchodu postavený, totiž nezvládá správně zobrazit brány pro platbu kartou nebo přes PayPal či PaySec. Palmknihy proto nabídnou také systém kreditů po vzoru eReadingu.

obrazovka: 6” (15,2 cm) e-ink 800x600 bodů
podporované formáty: ePub, PDF, Adobe® DRM, HTML, TXT, FB2, ePub, PDF, Adobe DRM, HTML, TXT, FB2, MP3
paměť: 2 GB + microSD karty
výdrž: 25 000 stran
hmotnost: 195 g
rozměry: 166 x 120 x 9 mm
cena: 3990 Kč

 

Čtěte více v Hospodářských novinách
Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
silene :) (shor)
Tyhle recenze jsou hruza, horsi mozna budou snad internetovych...
Nějak (anonym)
není kniha stále překonaná, čtečky tak na cesty. Celý den čučím...
Je vidět, že nevíte, o čem mluvíte. (Majkkl)
Totéž jsem ještě nedávno tvrdil taky, pak jsem dostal Kindle 4...
to mam moc rad (George)
kdyz se nekdo vyjadruje k necemu, co zrejme nezkusil... S e-ink...
PC vs čtečka (zruda)
Naštěstí čtečky nemají klasický displej. Je to jen e-ink, takže...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama