reklama
reklama
4. 4. 2013 | poslední aktualizace: 5. 4. 2013  16:49
HTC One: Krasavec se slabším softwarem

HTC One: Krásný telefon, který nesplnil slib o skvělém fotoaparátu a jednoduchém ovládání

Nejlepší telefon od HTC je odvážný. Vsadil na špičkové materiály i zpracování a také na o něco menší displej, než má konkurence. Telefon s nejjemnějším displejem na trhu má i výrazné nedostatky.
Čtěte více o: HTC | HN Tech testy | Android | smartphone
HTC One
HTC One
foto: Otakar Schön

HTC One je dost možná nejhezčí telefon, jaký kdy HTC vyrobilo. Je také nejvýkonnější a nejodvážnější. Místo honby za velikostí displeje a rozlišením fotoaparátu to HTC zkusilo trochu jinak. Displej je o pár milimetrů menší než u přímé konkurence, jako jsou Xperia Z nebo Galaxy S4, ale hlavně fotoaparát má mnohem menší rozlišení.

Pro HTC je One velká sázka v riskantním podniku, celá strategie firmy stojí na jednom vlajkovém modelu, navíc na trhu, kde HTC rychle ztrácí podíl a ocitá se pod tlakem značek, jako jsou Lenovo, ZTE, Huawei či TLC (Alcatel). A to nejen na trhu levných telefonů, ale právě v oblasti špičkových telefonů s nejvyššími cenami.

reklama

HTC One působí na majitele iPhonu 5 zvláštním známým dojmem. Důvod je prostý, čelní strana HTC One je hodně podobná zádům iPhonu 5. Vzhledem k podobné hliníkové konstrukci je to logické. HTC nicméně prostor nad a pod displejem využilo jinak než konkurent od Applu; jemná mřížka skrývá dvojici reproduktorů.

Reproduktory zabírají poměrně dost místa, takže i když má displej o 8 milimetrů menší úhlopříčku než Galaxy S4, je HTC One o kousek větší. Zadní strana telefonu je také hliníková, s plastovými linkami, které umožňují příjem signálu, a zaoblená, takže se telefon drží poměrně příjemně v ruce i bez pouzdra.

video: HTC One: Špičkové parametry a solidní design lákají, software spíše odrazuje
HTC.mp4.jpg

HTC si na designu a zpracování z jednoho kusu hliníku dalo záležet, ale to uživatele telefonů HTC nepřekvapí, protože „unibody“ design firma používá už dlouho. Celkový dojem z HTC One je ale výrazně lepší než u předchozích modelů a právě design bude hlavní zbraní HTC v boji s konkurencí s podobnou výbavou.

Nejvýraznějším prvkem telefonu je samozřejmě displej. Špičkový LCD panel s rozlišením 1920 × 1080 bodů má úhlopříčku 4,7“, a je proto jemnější než pětipalcová konkurence. Praktický rozdíl není příliš patrný, ale to nic nemění na tom, že se displej HTC One povedl. Nejvíce ho oceníte při prohlížení kvalitních fotografií nebo sledování FullHD videa s vysokým datovým tokem.

Porovnání designu HTC One a iPhonu 5

Naddimenzovaný výkon

Zvýšení rozlišení displeje vyžaduje i výkonnější vnitřnosti, HTC One proto nasazuje novou generaci procesorů Snapdragon 600. Jde sice jen o mírně upravenou S4 Pro, ale výkonu má telefon opravdu dost. V testech, včetně nového mobilního 3DMarku, se HTC One umísťuje v absolutní špičce, na stejné úrovni jako Galaxy S4 se stejným procesorem.

Mluvit o plynulosti systému už je skoro zbytečné, Android 4.1 umí být plynulý i na starších telefonech, natož na zařízení s tak výkonným procesorem a 2 GB operační paměti. HTC One bez problémů zvládá přehrávání FullHD videa ve formátu MKV (aplikaci s podporou MKV si musíte stáhnout zvlášť), a na grafickém čipu Adreno 320 fungují plynule i náročné 3D hry jako Real Racing 3 nebo Shadowgun.

Při vytížení telefon s novou generací procesorů Snapdragon citelně hřeje, což je znásobené vysokou tepelnou vodivostí hliníku a tím, že nejteplejší je telefon blízko svého středu a hřeje tedy uživatele přímo do dlaně.

Vysoký výkon a rozlišení displeje představuje zátěž pro akumulátor, ale HTC One zvládne i celý den práce. V průběhu testování jsem narazil i na problémy, kdy se zasekla synchronizace s poštovním serverem a baterka odešla během několika hodin, jinak se ale One drží docela dobře.

Fotoaparát s marnými sliby

Největší pozornost věnovalo HTC při představení One fotoaparátu, který se od konkurence zásadně liší. Tchajwanská firma zvolila odvážnou strategii snížení počtu obrazových bodů na snímači. Pouhé 4 miliony obrazových bodů ale zabírají stejnou plochu jako 8 nebo 13MPx snímače konkurence, a tak by měly zachytit až 3x více světla a tedy i obrazových informací.

Teorie zní zajímavě a v podstatě odpovídá praxi ověřenému tvrzení, že kromě rozlišení je zásadní právě plocha snímače. Praxe v případě HTC One ale ukazuje, že více světla nestačí. Telefon dokáže ve tmě snímat lépe než konkurence, alespoň většinou, ale snímky v běžných podmínkách jsou nekvalitní.

Fotoaparát v přímém srovnání s iPhonem 5 selhává ve schopnosti zachytit detaily, ale hlavně má problémy s expozicí – většina snímků vykazuje výrazné přepaly (extrémně světlá místa) a ani barvy nejsou věrné, většinou jsou snímky jakoby vybledlé. Je možné, že expozici dokáže HTC opravit softwarovou aktualizací, ale zatím jsou čistě obrazové kvality fotoaparátu neuspokojivé.

Porovnání snímku z HTC One (vlevo) a iPhone 5
Plná velikost se zobrazí po kliknutí na náhled

O něco lepší je to s nadstavbovými funkcemi. Nízké rozlišení ve spolupráci s výkonným procesorem například umožňuje telefonu nasnímat místo jednotlivých záběrů krátká videa v režimu Zoe, a následně ze záznamu 20 snímků vybrat ideální záběr, který bude v plném rozlišení 4 MPx. Tato možnost se skrývá pod volbou “uložit rámeček”.

Pro uživatele může být příjemná i zábavná funkce „Události“, kdy telefon automaticky z fotografií z jednoho místa nebo dne umí složit krátká videa, kde pohyb dohání posouváním kamery po ploše fotografie. Video lze sdílet na Facebooku nebo exportovat ve formátu MP4 na Dropbox (v ceně telefonu je 25 GB místa na Dropboxu), případně na YouTube či do služby Google+.

video: Ukázka automaticky vytvořeného videa z fotografií v teleofnu HTC One
04-4-2013-Polaris.mp4.jpg

Ukázka automatického videa vytvořeného z fotografií z jednoho místa

Blinkfeed a Sense 5 ranou mimo

Největší kontroverze pravděpodobně způsobí ve spojení s HTC One nové uživatelské prostředí Sense 5 s funkcí Blinkfeed. HTC opustilo tradiční vzhled prostředí svých telefonů, a místo toho přišlo s novým designem, který ze všeho nejvíce připomíná metro ve Windows Phone, tedy sadu obdélníků a čtverců a velké bezpatkové písmo na sdělování důležitých informací.

Bohužel jsem v průběhu testování narazil hned na několik okamžiků, kdy mě systém dohnal do úzkých. Největší šok přišel, když jsem včera nedokázal přijmout hovor. Na obrazovce totiž chyběla indikace, jak na příchozí hovor reagovat. Až po chvíli mi došlo, že stejně jako při odemknutí telefonu chce Sense 5, abych ikonu zeleného telefonu pro příjem hovoru vytáhl kolmo nahoru.

Stejným způsobem se lze ze zamčené obrazovky dostat také přímo k aktuálním zprávám elektronické pošty nebo novým článkům podle toho, jak si telefon nastavíte. S nastavením se HTC snaží pomáhat, ale podobně jako Samsung, a nyní ještě výrazněji, se snaží obejít standardní aktivační protokol od Googlu. V mém případě to znamenalo, že se na první pokus o aktivaci telefonu nesynchronizovaly nakoupené aplikace ani kontakty.

Pro uživatele, kteří Android dříve nepoužívali, může být příjemné nastavení prostřednictvím webové stránky na počítači, zajímavá je i možnost zkopírovat data včetně kontaktů z jiného telefonu s Androidem s pomocí speciální aplikace, ale informace o Google účtu se ani v jednom případě nepřenesou.

Závěrečný krok aktivace telefonu navíc nabízí zálohování dat od HTC. Pokud ho odsouhlasíte, opět se vypne synchronizace se servery Googlu. Alespoň na tuto změnu průvodce upozorní – ale až poté, co zaškrtnete nabízenou položku „Zálohovat“.

Podobně rozpačité je to s položkou Blinkfeed, což je podle HTC základní obrazovka telefonu. Právě tady je nejpatrnější vliv Windows Phone a Windows 8. Blinkfeed funguje v podstatě stejně jako „magazínové” aplikace typu Flipboard – na obrazovce ukáže informace ze sociálních sítí a vybraných informačních serverů (české servery by měly být dostupné při zahájení prodeje pravděpodobně v květnu).

Na obrazovce Blinkfeed se ukazuje také čtveřice aplikací (v základu telefon, sms, prohlížeč a fotoaparát) a tlačítko pro přístup k seznamu všech nainstalovaných aplikací. Do „Androidu“, tak jak ho zná většina uživatelů, se lze dostat posunem prstu z Blinkfeedu doprava, tam už jsou klasické androidí obrazovky s možností umístění ikon a miniaplikací. V praxi jsem ale po pěti dnech s telefonem zjistil, že používám naprosté minimum aplikací, a pokud nějakou potřebuji, otevírám ji ze seznamu všech naistalovaných aplikací. I jeden pohyb prstem představuje podvědomou bariéru.

Na další nepříjemnost jsem narazil, když jsem chtěl sdílet snímky obrazovky (ty lze udělat podobně jako na iPhonu stiskem vypínače a tlačítka Home). V galerii v základním zobrazení chybí záložka Screenshoty. Ty navíc nelze ani sdílet z oznamovací lišty a zobrazení obrázku nevede k nabídce sdílení, k dispozici jsou pouze detaily o obrázku.

Poslední nepříjemnost skrývá klávesnice. HTC One používá i v české verzi anglické nastavení klávesnice s prohozením písmen Y a Z a další prvky jsou také rozmístěné méně intuitivně ve srovnání s klávesnicí standardního Androidu i alternativami, jako jsou SlideIt nebo Swype, případně klávesnice na Windows Phone 8. Prohozené Z a Y je nepříjemné třeba při psaní pomocí posunu prstů plynule mezi znaky konkrétního slova.

Povedené drobnosti

Některé věci HTC přece jen zvládlo. Chybějící tlačítko pro zobrazení spuštěných aplikací nahrazuje dvojí klepnutí na tlačítko Home, jeho podržení pak zpřístupní nabídku Google Now – to je zatím nejelegantnější řešení, elegantnější než pohyb prstem vzhůru od spodu displeje na zařízeních Nexus.

Umístění tlačítka Home do pravého rohu je zbytečné, lepší by bylo uprostřed, navíc se pravákům bude špatně mačkat. Lepší bylo i to, když některé dřívější modely HTC měly stejné tlačítko na levém okraji. I přes tuto výtku se ale na tento odklon od standardu dá zvyknout.

Povedené je i dálkové ovládání televizoru. V testované verzi bohužel nebyl český televizní program, ale možnost zapnout a vypnout televizi i set-top-box z telefonu je příjemná. Používal jsem ji často, o telefonu mám, podobně jako většina lidí, lepší povědomí než o tom, kde zrovna je televizní ovladač.

Chyby softwaru telefonu lze relativně snadno odstranit. Stačí si stáhnout bezplatný Nova Launcher, který odstraní Blinkfeed a zpřístupní standardní vzhled Androidu. Odemykací obrazovku HTC lze změnit opět bezplatnou aplikací, v mém případě Active Lockscreen – HTC One je ale první telefon, který mě k takovému kroku donutil.

Klávesnici lze „opravit“ snadno přímo v nastavení telefonu volbou QWERTZ rozložení kláves, popřípadě koupením alternativní klávesnice, jako je SlideIT, to ale není až tak nutné, klávesnice od HTC psaní klouzáním prstu po písmenech podporuje. S pozměněnou softwarovou výbavou je potom One od HTC výborný telefon s jedinou výtkou, která se týká fotoaparátu.

 

HTC One
Výkonný chytrý telefon s neintuitivním prostředím

Displej: 4,7", IPS LCD, 1920x1080 bodů
CPU: Snapdragon 600, 1,7 GHz
GPU: Adreno 320
Paměť: 2 GB RAM, 32 GB pro data
Fotoaparát: 4 MPx “ultrapixel”zadní, 2,1 MPx přední
Rozměry: 137,4 x 68,2 x 9,3 mm
Hmotnost: 143 g
Cena: 16990 Kč

 

Verdikt
HTC One je krásný, i když zbytečně velký telefon, který má velký problém s fotoaparátem a nedostatečně intuitivním uživatelským prostředím. Odvaha změnit Android se v tomto případě příliš nevyplatila. Software je naštěstí snadné změnit, a tak zbývá jen počkat na cenu, za jakou se HTC One bude prodávat. Pokud ale bude stát stejně jako Xperia Z a Galaxy S4, bude to mít těžké.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
SAMOZREJME (qwertz)
iPhonu nevděčime za smartfony které tu sou ale vděčíme mu jen...
prerovsky (jan)
...v klávesnici jde pouze jedním klikem přehodit Z na Y a opačně...příště...
Zvuk (Pepa)
Pane Schön, chybí mi tu podrobnější informace o zvuku - reproduktory,...
Krásný telefon? (anonym)
Ani náhodou. Vkus pana Šéna je zvláštní ...
My si počkáme ... (Jana B.)
... s Otíkem raději na nový iPhone s ještě vymazlenějším iOS-7.
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama