reklama
reklama
6. 5. 2014 | poslední aktualizace: 7. 5. 2014  13:50
Lenovo Miix 2 11 mezi tabletem a laptopem

Lenovo Miix 2 11: Velký tablet s Windows 8.1 se v nouzi promění na notebook s klávesnicí

Lenovo vymyslelo nejlepší koncept hybridního počítače. Lenovo Miix 2 to ale není. Full HD tablet s klávesnicí, do které lze tablet vložit hned dvěma způsoby, je určený lidem, kteří chtějí hlavně tablet a jen občas něco napíší.
Lenovo Miix 2 11
Lenovo Miix 2 11
foto:

Tablet Miix 2 11 patřil mezi nejzajímavější produkty na letošním CES. Zaujal hlavně netradiční konstrukcí dokovací klávesnice, do které je tablet možné zasunout v režimu notebooku nebo opačným směrem do režimu prezentačního zařízení. Taková malá Yoga bez pantů.

Dalším zajímavým prvkem bylo použití výkonného hardwaru a kvalitního displeje, alespoň u největší verze s úhlopříčkou 11,6". V Česku se prodává pouze nejslabší varianta s Core i3, ale i ta je výrazně výkonnější než ostatní tablety s Windows 8.1. Za 17 tisíc korun to tak samozřejmě musí být.

reklama

Mágové v designovém studiu Lenova vsadili u tabletu Miix na elegantně jednoduché řešení propojení tabletu a klávesnice. Místo magnetů, kloubů, západek a pružin použili čistě mechanické řešení – dva „zářezy“ v odlišném úhlu, které umožňují zasunout tablet čelem ke klávesám nebo opačným směrem, v obou případech s odlišným sklonem displeje.

Samotný tablet je velký, jak naznačuje číslovka v názvu, a designově v podstatě ničím nevyniká. Je to velký obdélník se skleněnou přední částí a s poměrně vysokou hmotností, kuchyňská váha ukazuje 804 gramů (a 1,4 kg s klávesnicí). Do těla tabletu se ale přes velké rozměry vešlo jen málo konektorů – pouze jeden USB 2.0 port, čtečka karet pouze ve formátu microSD a mikroHDMI konektor.

Zajímavěji z tohoto pohledu vypadá dokovací klávesnice s ostrými hranami a výraznou zadní částí, která skrývá malý subwoofer. Ten, stejně jako integrované reproduktory nese značku JBL. Bližší zkoumání pak prozradí méně lákavé parametry.

Klávesnice je čistě plastová, lehoučká, což znamená, že těžiště tabletu při práci bude vysoko a zařízení bude méně stabilní než tradiční notebooky. A také to znamená, že v klávesnici není přídavný akumulátor nebo disk či čtečka karet nebo plnohodnotné HDMI, pochválit lze pouze dva USB porty.

video: Lenovo Miix 2 11
Lenovo.mp4.jpg

Papírově skvělá výbava

Miix 2 11 je asi nejlevnější počítač se 128GB SSD úložištěm a Full HD displejem. To samo o sobě spolu s procesorem Core i3 vypadá velmi zajímavě. Zejména displej je povedený.

Jedenáctipalcový displej s Full HD rozlišením je pro mobilní zařízení téměř optimální – pokud takové rozlišení podporuje software. Lenovo ale kvality svého displeje úspěšně tají. V základním nastavení, tak jak uživatel počítač koupí a spustí, je totiž aktivní automatická regulace jasu displeje.

V čem je problém u jinak výborné funkce, která usnadňuje lidem život? Lenovo v rámci úspory baterie výrazně omezuje maximální jas displeje. A nejen na sluníčku, ale ani v místnostech za denního světla toho s automatickým omezením maximálního jasu nebylo moc vidět.

Toto nastavení je skryté, klasický softwarový prvek pro nastavení jasu reaguje a nikde neukazuje, že je aktivní nějaký limit. Možnost omezení v podobě automatické regulace jasu je potom schovaná nikoliv v nastavení displeje, ale v nastavení napájení.

Výkon tabletu je také slabší, než by se dalo čekat. V běžném provozu je tablet normálně použitelný, ale zejména grafický čip je hodně slabý. Nepochopitelně nízké je ve standardním režimu skóre v testu 3DMark: 6319 bodů je třetina výsledku, kterého ve stejném testu dosahuje telefon Galaxy S5.

Samotný test výkonu procesoru v testu Octane už dopadl lépe: 11 081 bodů v prohlížeči Chrome je skoro trojnásobek ve srovnání s Galaxy S5, ale jen o 70 bodů lepší než můj Chromebook s Celeronem na architektuře Haswell. Teoreticky by přitom měl být procesor Core i3 výkonnější. Podobný je výsledek v testu Sunspider. Oba notebooky na absolvování testu potřebují 330 ms.

I tady je na vině softwarové nastavení, které běžný uživatel také neodhalí, pokud se nepustí do hlubin tradičních ovládacích panelů nebo nepoužije aplikaci od Lenova pro správu napájení, která ale neumožňuje detailní ladění, jen přepíná mezi režimy. Po zapnutí maximálního výkonu vyskočil výsledek v 3DMarku na trojnásobek (ale stále jen na úroveň špičkového mobilního telefonu), webové testy výkonu zůstaly na stejné úrovni. 

I u režimu s vysokým výkonem procesoru přitom systém aktivuje automatickou regulaci jasu s výrazným omezením maximální svítivosti. A ani u výkonu nedojde k automatickému přepnutí na maximální výkon a zrušení omezeného jasu, pravděpodobně kvůli obavám z přehřívání.

Zklamání v praxi

Miix 2 11 je zařízení, které se tváří jako plnohodnotná náhrada notebooku s funkcí tabletu, ale tento příslib nedokáže naplnit. Atraktivní vzhled a efektní možnosti dané konstrukcí totiž nefungují podle očekávání.

Hlavní slabinou celého kompletu je dokovací klávesnice, která není vhodná pro psaní dlouhých textů kvůli zúžené řadě kláves se znaky s diakritikou a číslovkami. Samotná tlačítka a jejich zdvih by přitom pro psaní byly srovnatelné se spoustou notebooků – zbytečná škoda.

Ještě hůře je na tom integrovaný touchpad, který je vyloženě frustrující. Reaguje pomalu a neochotně, navíc mu chybí základní vícedotyková gesta pro posun dokumentů a vyvolání kontextové nabídky. Oproti tomu dotyková vrstva tabletu funguje bezvadně a brzy místo používání touchpadu budete sahat na obrazovku.

Stejně tak pro mě Miix nebyl vhodný k běžnému používání v průběhu pracovního dne. Každý den téměř dvě hodiny pracuji ve vlaku a to se dá s Miixem absolvovat jen obtížně a s obavami, že tablet spadne. I když tablet s klávesnicí spojují magnety, celá konstrukce je při držení na klíně vratká. Problematické je stejně jako u Surface také nastavení sklonu obrazovky – je pevné, takže se často špatně hledá použitelná pozice pro psaní.

Neohromí ani výdrž tabletu. Podle jasu displeje a typu používání vydrží mezi dvěma hodinami (hraní s vysokým jasem) a asi šesti hodinami při práci v úsporném režimu se staženým jasem displeje. Při třetinovém nastavení jasu zvládl notebook přehrávat video v rozlišení 720p 4 hodiny a 15 minut. Akumulátor v klávesnici by pomohl, ale pak by celý komplet nabral na hmotnosti daleko za hranicí malých notebooků.

Samotný tablet je pak těžký a velký, což nevadí, když ho máte položený na stole, ale pokud ho chcete přenést, musíte opatrně a pořádně ho držet, jinak hrozí, že vám vyklouzne. Jednou jsem ho chytal těsně nad podlahou. Filmy na něm ale vypadají velmi dobře, to se musí nechat.

 

Lenovo Miix 2 11
Jedenáctipalcový tablet s dokovací klávesnicí a problematickým výkonem

CPU: Core i3 4012Y, 1,5 GHz
Grafika: Intel HD
Operační paměť: 4 GB
Monitor: 11,6" (29.5 cm) IPS LCD, 1920 × 1080 bodů
Úložiště: 128 GB SSD
Operační systém: Windows 8.1
Rozměry: 300 x 190 x 11 mm
Hmotnost: 800 g tablet, 1400 g komplet s klávesnicí
Cena: 16 990 Kč s DPH

Bude se líbit
Moderní design
Kvalitní displej
Plnohodnotná Windows 8.1

Může vadit
Podprůměrný výkon
Vysoké těžiště kompletu
Špatné výchozí nastavení

Verdikt
Lenovu se nedaří zopakovat úspěch s konceptem Yoga, který nabízí nejlepší propojení tabletu a notebooku jako pracovního nástroje. Samotný tablet vypadá zajímavě, ale špatné nastavení jasu displeje a nekonzistentní výkon je u zařízení za 17 tisíc těžké odpustit, stejně jako ošizenou klávesnici a touchpad. Pokud ale hledáte tablet s velkou kapacitou úložiště a budete hlavně koukat na filmy, může být Miix zajímavý.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
A ted mi reknete (anonym)
proc je okolo plataku od Samsungu takovy humbuk, a okolo tohoto...
Z testu vyplývá, že je to nepoužitelný křáp (anonym)
Umíš číst?
ja cist umim (anonym)
Ale ty leky co ti odpoledne podali v Bohnicich ti nejak pridavaji...
i3 vs. Celeron (ps)
"i3" je "plnotučné" CPU, které podporuje úplně všechny x86 a x64...
Re: Lenovo Miix 2 11: Velký tablet s Windows 8.1 se v nouzi promění na notebook s klávesnicí (anonym)
i3 není plnotučné CPU. Například neumí ECC RAM. Řekl bych, že...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama