Dosavadním testům síťových disků jasně vládlo Synology. V letošním roce už ale situace není tak jednoznačná, a to i proto, že jsme na testování dostali konečně také největšího konkurenta Synology od QNAPu. Dlouhodobé testování přesto ukazuje, že Synology má ještě stále trochu navrch.

Testovaný model DS216+ patří do nejvyšší řady síťových disků, nebo spíše serverů pro domácnosti a malé firmy. Tomu odpovídá primárně možnost používat souběžně dva pevné disky, ideálně v režimu zrcadlení, kdy jsou na obou stejná data. To slouží jako pojistka pro případ, že by se s jedním diskem něco stalo.

Jednoduchá instalace

DS216+ zaujme už při instalaci – speciální rámečky, které je možné vytáhnout bez vypnutí NASu, totiž pojmou pevný disk bez použití nářadí. Nepotřebujete šroubovák, jen disk vložíte do rámečku a zasunete do těla přístroje. Je to drobnost, která vám za životnost NASu ušetří možná pět minut práce, ale příjemná.

Příjemný dojem si pak Synology udržuje i v průběhu zprovoznění NASu a jeho nastavení. Díky průvodci a prostředí, které je kompletně v češtině, si s tím poradí i laik. U některých levnějších modelů to stále není ono, i když platí, že když si jednou NAS nastavíte (necháte nastavit), můžete ho pak beze změn používat celé roky. Ono u zařízení za 8900 korun bez disků ani nemůžete chtít nic jiného.

Síťový disk Synology DS216+ má pokročilé multimediální funkce i nástroje na práci

Málo změn navenek i uvnitř

Design zařízení je dobře známý, v podstatě se několik let nezměnil. Jediná odlišnost vůči tři roky starému modelu DS213+ spočívá v zaslepené zdířce, za kterou se dříve schovávala čtečka paměťových karet. Plastové tělo NASu je obvyklé i u dražších modelů, plastové šasi má i QNAP, ale vedle NASů od Netgearu, které mají kovové tělo a připomínají miniaturu velkých serverů, působí stroje od Synology přece jen trochu lacině.

Až na odstranění čtečky karet, které dnes už používá jen málokdo, se moc nezměnilo ani na další výbavě. K dispozici jsou tři USB porty, přičemž jen jeden z toho má rozhraní USB 3.0 s rychlými datovými přenosy. Proti QNAPu má Synology také pouze jeden ethernetový port, což pro domácí použití není nevýhoda, v náročnějším firemním provozu to ale může znamenat pomalejší stahování dat – zdvojením rychlosti připojení do sítě lze docílit až dvojnásobné propustnosti NASu.

Síťový disk Synology DS216+ má pokročilé multimediální funkce i nástroje na práci

Proti konkurenci od QNAPu chybí také HDMI výstup, což je možná škoda, protože Synology funguje jako vynikající multimediální centrum a nepochybně by bylo možné jej připojit přímo k televizi. Praxe ale ukazuje, že výhoda HDMI výstupu u QNAPu je pouze teoretická – kvůli špatnému ovládání je jednodušší přehrávat video prostřednictvím samotných televizí nebo specializovaných přístrojů, jako je Shield ATV od Nvidie.

Srdcem NASu je opět procesor od Intelu, dvoujádrový a relativně úsporný Celeron N3050. Ve srovnání se čtyřjádrem v NASu od QNAPu je pomalejší při zpracování velkého množství dat, jako je indexace velké knihovny fotografií. V běžném provozu ale na nedostatek výkonu nenarazíte. Trochu zklamáním je kapacita paměti. Jeden gigabyte představuje zlepšení proti starším modelům, ale kapacitu nelze rozšířit, zatímco QNAP nabízí i model s 8 GB RAM a hlavně umožňuje uživatelům paměť rozšířit svépomocí. Zatímco v domácím prostředí to nebude vadit, pro hodně náročné uživatele, kteří by na síťovém disku chtěli spouštět větší webové servery nebo jiné služby, tím Synology ztrácí část kouzla.

Bezkonkurenční software

Zatímco v oblasti hardwaru při srovnatelné ceně nabídne QNAP více výkonu, v oblasti softwaru je situace zcela odlišná. Synology udává trendy dlouho. Uživatelské prostředí NASu má webovou podobu, tváří se ale jako plnohodnotný operační systém. Ovládání připomíná Windows a nabídka aplikací umožňuje práci se soubory, přehrávání multimédií přímo na webu, prohlížení fotek, sdílení souborů přes internet, přístup k jiným síťovým diskům, k on-line službám…

Základní nabídka zahrnuje také celou sadu mobilních aplikací pro Android a iOS. Jde o mobilní protějšky hlavních aplikací dostupných přes web – DS Audio pro přehrávání hudby, DS Video na filmy a seriály, DS Download pro vzdálené sledování stahovaných souborů a zadávání nových úloh a DS File pro správu souborů. Vedle toho si DS216+ rozumí se zařízeními Apple včetně iTunes Serveru a Time Machine.

Síťový disk Synology DS216+ má pokročilé multimediální funkce i nástroje na práci

Soubory uložené na NASu jsou po rychlém nastavení dostupné nejen v rámci lokální sítě, ale také přes internet, takže si svou hudbu a filmy můžete pouštět odkudkoliv. Tato funkce je dnes obvyklá u většiny NASů, ale Synology ji nabízí už několik let a kvalita aplikací a nabídka jejich funkcí tomu odpovídá.

Vedle základních funkcí nabízí přímo Synology dalších 40 aplikací od textového editoru po MySQL server a virtualizační prostředí Docker. Dalších 45 aplikací je pak dostupných od nezávislých výrobců. Nejzajímavější pro domácí použití je mezi nimi Plex, pokud by někomu nestačila funkce Video Station, v nabídce jsou ale i publikační systémy, jako je Wordpress, nebo CRM systém SugarCRM – tedy čistě serverové záležitosti spíše pro firemní prostředí běžící na malém NASu, který se tím mění ve „všehoschopný“ aplikační server.

Síťový disk Synology DS216+ má pokročilé multimediální funkce i nástroje na práci

DS216+ v praxi

Testovat NAS jen pár dní nemá smysl, a tak byl DS216+ zapojený v domácí síti nakonec kvůli dovoleným skoro dva měsíce. Plně přitom nahradil můj vlastní starší a pomalejší model. Příjemná byla snadná replikace všech dat mezi NASy stejné značky. Během testování NAS krásně držel, restartoval se pouze kvůli aktualizaci firmwaru a několikrát také bohužel kvůli výpadkům elektřiny, naštěstí bez ztráty kytičky a integrity dat.

Objektivní měření pak ukázalo, že jde o nejrychlejší NAS, jaký jsme zatím testovali. V testu Lan Speed Test ukázal u 10 MB souborů rychlost čtení 104,6 MB/s, o 7 MB/s více než QNAP se stejnými disky (2x 2TB WD RED v RAID 1), rychlost zápisu byla 70,2 MB/s proti 64,1 MB/s u QNAPu. Větší soubory přinesly podobný výsledek: 100,5 MB/s u čtení a 59,1 MB/s u zápisu. Zápis menších souborů tedy zvládl QNAP s 8 GB operační paměti o 1,4 MB/s rychleji.

Z praktického pohledu zvládal NAS od Synology bez problémů obsluhovat Full HD videem čtyři zařízení současně a problémy mu nedělalo ani streamování 4K obsahu. NAS dokonce zvládá v reálném čase transkódovat 4K video do FullHD. Příjemnou vlastností je pak možnost nechat převést video v nepodporovaných formátech předem do nižšího rozlišení tak, abyste je přehráli na Chromecastu nebo v mobilních zařízeních.

Celkově pak si Synology udržuje náskok v oblasti uživatelského prostředí a poměru ceny a výkonu. QNAP je zajímavý hlavně díky možnosti rozšíření paměti, ale modely se 4 a 8 GB jsou dražší než Synology DS216+.