Kontroverzní podnikatel je spojení, které je nevhodné používat. U mobilů takové označení ale někdy přesně popisuje realitu. Moto Z je kontroverzní telefon. Na jednu stranu je krásně tenký s nádherným displejem. Na druhou stranu má malou výdrž a jeho záda kazí žluté výstupky speciálního konektoru. Na jedné straně je to telefon s nejpovedenějším systémem doplňkových modulů, na druhé straně jsou moduly vlastně zbytečné. A proto bude mít Moto Z své fanoušky i odpůrce.

Chvály si Moto Z zaslouží asi více než kritiky. Hlavně proto, že Lenovo u své vlajkové lodi nasadilo velice konkurenceschopnou cenu. Za oficiálních 16 999 korun nabízí odpovídající výbavu a velmi výrazný design, který telefon odlišuje od konkurence. Ve výsledku má vlastně jen dvě citelnější vady – slabší výdrž baterie a chybějící konektor pro sluchátka. Chybí také zvýšená odolnost proti vodě, kterou nabízejí Moto řady G.

TEST: Unikátní Moto Z uspělo tam, kde jiní selhali. Moduly jsou ale jen pro bohaté

Design podřízený přídavkům

Moto Z je extrémně tenký telefon, většina těla je tenká pouze 5,19 milimetru. Dobrý dojem ale kazí velký kruhový objektiv fotoaparátu, který zároveň slouží jako kotva pro přídavné moduly. Telefon se i přes větší rozměry dobře drží; má relativně ostré hrany, které nevyklouznou z ruky.

Rozmístění ovládacích prvků by mohlo být lepší. Lenovo Moto Z má čtečku otisků prstů pod displejem, ale čtečka neslouží jako tlačítko Home – naopak pokud ji stisknete s odemčeným telefonem, přístroj se uspí. To nemusí být nevýhoda, když si zvyknete, ale zvykání je těžké. Je škoda, ze inženýři Lenova nedokázali vedle čtečky umístit i další ovládací prvky Androidu, takto virtuální tlačítka zbytečně zabírají místo na displeji.

Ani vypínač a ovládání hlasitosti nemají ideální umístění. Jsou na pravé hraně nahoře, vypínač pod oddělenými tlačítky hlasitosti. Vše je bohužel příliš vysoko, takže přidávat hlasitost jednou rukou je jednak nepohodlné, jednak riskantní – nad telefonem snadno ztratíte kontrolu.

Lenovo moto Z

Výbava na špičce

Lenovo nové telefony představilo poprvé v září na veletrhu IFA v Berlíně, jejich výbava odpovídá tehdejšímu stavu. Jediným ústupkem proti označení „to nejlepší“ je tak procesor, protože Qualcomm svůj nejvýkonnější Snapdragon 821 představil až později. Ale obyčejná 820 je stále velmi výkonná, rozdíl je asi 10 procent. Paměťová výbava je také rozumná: 4 GB RAM, 32GB úložiště a podpora paměťových karet.

Slabinou výbavy samotného telefonu je kapacita akumulátoru. Ta je kvůli štíhlé linii podprůměrná a telefon v běžném provozu vydrží celý den jen při hodně úsporném používání. Kdyby výrobce vyplnil prázdné místo kolem objektivu fotoaparátu baterií, bylo by to lepší. A možná by se býval i vešel konektor pro sluchátka – v balení je jen redukce, podobně jako u letošních iPhonů.

Hlavním lákadlem Moto Z je displej. Lenovo vsadilo na technologii AMOLED a rozlišení 2560 × 1440 bodů vypadá na úhlopříčce 5,5" velmi dobře. Ve standardním nastavení nabízí obrazovka živé, nerealistické barvy, nechybí ale ani možnost nastavení „Standardní“, které není standardní, ale má barvy realistické, byť ne tak líbivé. Samsung nabízí více možností nastavení, ale ve výsledku to uživatele moto Z trápit nebude.

AMOLED displej nenabízí funkci always-on, jako u Galaxy S7, ale pokud telefon zvednete nebo pokud jen zaznamená vibrace, ukáže, jaké aplikace mají připravené notifikace.

Moto Hasselblad HERO 819x517

Fotoaparát pod vrcholem

Moto Z není čistý fotomobil, za absolutní špičkou zaostává. Zadní fotoaparát má rozlišení 13 Mpx, dvoutónový blesk a světelnost f1.8, což zní velmi dobře. Hodně slibuje i automatický režim HDR+, který je aktivní ve výchozím nastavení. Moto Z ale ani přes tuto výbavu nenabízí tak dobré snímky jako Pixel XL, iPhone 7 Plus nebo Galaxy S7. Největší slabinou je paradoxně náchylnost k přepalům, tedy světlým místům bez detailů. Jinak jsou ale fotografie ve většině světelných podmínek dobré, plné detailů a díky HDR líbivé.

Fotoaparát také rychle a spolehlivě ostří, což vynikne při srovnání s modulem Hasselblad, který má ve snímcích více šumu, hůře a pomaleji ostří a svou devítitisícovou cenu obhajuje pouze funkčním desetinásobným zoomem. A to je málo, protože za skoro stejné peníze koupíte špičkový kompakt Sony RX100 s mnohem větší kvalitou snímků a 14x zoomem.

Android 7 na cestě

Zobrazení notifikací po zvednutí telefonu je jedna z funkcí, které ještě Motorola jako samostatná firma přidala do Androidu. Těchto vylepšení je více, například možnost spuštění fotoaparátu prudkým pohybem zápěstí nebo zatřesením pustit svítilnu. Celkově je ale Android v podání Moto Z od Lenova velmi čistý a dobře vyladěný. To je v ostrém kontrastu proti telefonům stejné firmy bez značky Moto.

Dobrou zprávou také je, že v USA už Lenovo začalo pro přístroje Moto Z distribuovat Android 7, což je skoro zázrak. Nikdo z velkých výrobců telefonů se tak daleko ještě nedostal, ostatní v lepším případě zatím nabídli vybraným uživatelům možnost nový Android testovat.

Módy drahé a zbytečné

Odvrácenou stranu Moto Z představují módy. Modulární telefon je hezká myšlenka, ale v praxi nikdo módy nepotřebuje. Kvůli módům má Moto Z ošklivá záda a bouli kolem fotoaparátu a malou baterii. Přídavná baterka za dva tisíce má malou kapacitu, z telefonu dělá obludu a nezvládne ho nabít z nuly na 100 procent. Externí reproduktor za tři tisíce hraje hůře než srovnatelné Bluetooth reproduktorky. To je ostuda, navíc přídavné reproduktory míří dozadu a přítomnost podnožky, která usnadní sledování videa, to nevynahradí.

Fotoaparát Hasselblad už jsme zmínili. Výstupy z něj jsou zklamáním. Je to asi ještě větší průšvih než spojení značek Huawei a Leica, protože telefony s tímto brandem fotí výrazně lépe než předchozí modely bez nálepky. U Lenova ale platí, že uživatel zaplatí spoustu peněz a nedostane za to v podstatě nic užitečného, když pomineme fyzickou spoušť.

Devět tisíc stojí také malý projektor, který jako jediný má trochu smysl, protože zvládne udělat metrový obraz, jenž ve tmě vypadá překvapivě dobře. Ale promítání vydrží tak tři hodiny, pak je třeba dobít telefon i samotný projektor. Za devět tisíc je to drahá hračka, byť pěkná.

Popravdě ani přibalený mód, který slouží k odstranění mezery mezi tenkým tělem telefonu a válcem fotoaparátu, není žádná radost. Ano, uživatel může změnit vzhled zad telefonu a skryje konektory pro připojení elektronických módů, ale kdyby Lenovo Moto Z udělalo celistvé, s větší baterií, bez módů, byl by to ve výsledku lepší telefon.

TEST: Unikátní Moto Z uspělo tam, kde jiní selhali. Moduly jsou ale jen pro bohaté