Zapomeňte na to, že v kuchyni nebo na záchodě nemáte wi-fi. Tradiční bolest bezdrátových sítí v domácnostech dokáže zmizet během čtvrt hodiny. Jen tak dlouho trvá, než zapojíte Netgear Orbi a začnete si užívat nejlepší wi-fi síť, jakou si dovedete představit.

Idylka má samozřejmě i odvrácené stránky. Tou první je nepříliš pohledný design, tou druhou vysoká cena. Ale to se dalo čekat. Netgear nepatří mezi výrobce levných síťových prvků a ani jeho designéři nepatří ke světové špičce, v tomto případě nicméně hraje hlavní roli vnitřní design, inženýrské kousky a klid pro vaše nervy. Jediná otázka je, jestli stojí za dvanáct tisíc korun a jestli výrobce v této ceně opravdu nemohl použít USB 3.0 místo zastaralého standardu 2.0.

Wi-Fi: 802.11ac (2,4 GHz, 5 GHz) 
Maximální propustnost: 1200 Mbps wi-fi, 1000 Mbps ethernet 
Cena: 11 990 Kč 
Kopírování souborů, ethernet: 812 Mbps 
Kopírování souborů, wi-fi 2,4 GHz: 148 Mbps 
Kopírování souborů, wi-fi 5 GHz: 456 Mbps 
Kopírování souborů z USB wi-fi 5 GHz: 133 Mbps 
Přenos dat přes celý dům, wi-fi 2,4 GHz: 124 Mbps

Netgear Orbi

Dvě oblé krabičky, jednu dáte doprostřed

Systém Orbi tvoří základní jednotka, kterou lze doplnit o satelitní přístupové body, které kolem sebe šíří wi-fi a mají i ethernetové porty. Základní balení obsahuje právě dva prvky – router s maximální propustností wi-fi 1200 mbps a jeden satelit, což by mělo stačit i do patrového rodinného domu. V případě našeho domku s plochou asi 200 metrů a betonovým stropem mezi patry to tak bylo.

Instalace systému je jednoduchá. Stačí nainstalovat mobilní aplikaci a následovat jednoduchého průvodce. Zapnout hlavní jednotku/router do elektrické sítě a připojit ke zdroji internetu. Najít vhodné místo, ideálně uprostřed bytu/domu, pro satelitní jednotku. Zapnout satelit, počkat. Připojit se k wi-fi heslem napsaným na routeru. Nastavit administrátorské heslo. Nastavit vlastní název wi-fi sítě a heslo. Počkat, až se stáhne nový firmware… A to je vlastně všechno. Jako bonus pak po nastavení přestane router i satelit blikat, v běžném provozu neruší žádné světýlko.

Jediné, co lze vyčítat instalačnímu procesu, je fakt, že aplikace trvá na zadání dvou bezpečnostních otázek a odpovědí. To je špatně. Samozřejmě pokud někdo zapomene heslo k routeru, bude to komplikace, ale je to lepší než umožnit útočníkům získat heslo pomocí špatně zvolených otázek a odpovědí. „Jaké je jméno vašeho nejstaršího bratra?“ Jako vážně? Nedostatkem je vlastně také fakt, že instalační program je v angličtině, jakkoliv je jednoduchý.

Netgear Orbi

Webové prostředí pro náročnější

Po zapojení systému většina uživatelů končí, nic dalšího nebude potřebovat. V mobilní aplikaci lze zobrazit připojená zařízení, přidat další satelit a to je vše. Náročnější uživatelé mají možnost nastavit systém podrobněji (a v češtině) prostřednictvím webového rozhraní dostupného na lokální síti na adrese 192.168.1.1, což je naprostý standard.

V poslední aktualizaci přidal Netgear například možnost spustit vedle hlavní wi-fi sítě také přístup pro hosty, který umožní připojení k internetu, ale nikoliv k zařízením a souborům na lokální síti – příjemné doma i ve firemním prostředí. V pokročilém nastavení lze také aktivovat podporu MU-MIMO a beamformingu, pokročilých wi-fi technologií, které umožní dosáhnout ještě vyšších přenosových rychlostí. Otázkou je, proč tyto volby nejsou aktivní ve výchozím stavu. Ručně zapnout je nutné také sledování datového provozu a statistik.

Netgear Orbi

Netgear Orbi umožňuje nastavení OpenVPN, statického routování dynamické DNS nebo kontrolu přístupu k síti podle zařízení. Co chybí, je možnost automatického řízení kvality služeb, tedy nastavení preferencí pro určitý typ provozu, jako jsou on-line videohry, přenos videa a podobně. Je možné, že tuto funkci Netgear přidá později, jako přidal podporu sítí pro hosty; jiné routery Netgear tuto funkci mají. Absence QoS ale nepředstavuje problém vzhledem k propustnosti routeru, hodit se může pouze v případě pomalého internetového připojení sdíleného větším množstvím lidí.

Ani v systému pro pokročilé uživatele nicméně nejde nastavit rozdílný název pro sítě v pásmech 2,4 a 5 GHz, což v praxi není problém, komplikuje to maximálně měření rychlosti na různých frekvencích. 

Netgear Orbi v praxi

Orbi není věc, která by v interiéru vypadala nějak kouzelně, ale po několikatýdenním testování je to reálně jediné, co lze wi-fi systému od Netgearu vyčítat. Proti standardnímu řešení domácí sítě v naší domácnosti je totiž orbi pohádka. Místo přenosu dat mezi patry přes powerline adaptér s maximální rychlostí kolem 100 Mbps se přenosy stabilně zečtyřnásobily a to je velký rozdíl při sledování 4K videa nebo rychlém kopírování dat z NAS do mobilních zařízení.

Podobně jako s Turrisem Omnia nebo routerem Synology byla celá síť absolutně stabilní, bez jediného výpadku za celé sledované období. Dosahované rychlosti navíc patří k tomu nejlepšímu, i když ne k absolutní špičce. Asus AC5300 nebo Linksys MaxStream dosáhly v pásmu 5 GHz na hranici 600 Mbps, Orbi na 456 Mbps. V pásmu 2,4 GHz drží rekord stále router Asrock se 188 Mbps, Orbi zvládl v maximu 128 Mbps.

Nejslabší stránkou Netgearu je přenos dat z disku připojenému k USB portu routeru – 133 Mbps je podprůměrný výsledek daný použitím zastaralého standardu USB 2.0. Pokud máte doma NAS, není to problém. Pokud byste si chtěli vystačit se sdílením souborů přes router, mohlo by to být při práci s většími soubory otravné.

V čem ale nemá Orbi konkurenci, je pokrytí celého domu. Při testování jsem musel hledat nová místa, odkud měřit přenosy na největší vzdálenosti, skončil jsem v zádveří… A pořád dosáhl na přenosovou rychlost kolem 100 Mbps v pásmu 5 GHz i 2,4 GHz, což je fantastický výsledek.

Na závěr lze říct jediné: Budoucnost domácích sítí není v drahých routerech s obrovským výkonem, které rychlost a pokrytí ženou silou. Místo toho mají zelenou systémy, jako je Orbi, několik zařízení rozmístěných v domácnosti. Nutno podotknout, že Netgear není první ani jediný, podobné systémy nabízí například Ubiquity (18 tisíc za sadu tří přístupových bodů bez ethernetových portů a routeru) nebo Google wi-fi. Další systémy od levnějších značek se navíc chystají na trh už v letošním roce. Těšíme se.