Možná si pamatujete nádherný notebook Lenovo Yoga 3 Pro, který jsme recenzovali dokonce dvakrát. První zkušenost s ultratenkým počítačem, který se umí proměnit v tablet, totiž nebyla dobrá. Lenovo ve snaze vyrobit designový skvost zvolilo nový typ procesoru od Intelu, který zdaleka nenabízel výkon odpovídající vysoké ceně přístroje.

Ani druhý pokus s modelem Yoga 900 nedopadl podle očekávání, výkon i spotřeba byly slabší, než by si počítač i zákazníci zasloužili. Lenovo se proto rozhodlo do počítače tenkého čtrnáct milimetrů dát pořádný procesor. Plnohodnotný Intel Core i7 nové generace Kaby Lake. A stalo se.

Nadšení, které vzbuzují specifikace, je však předčasné. Lenovo vylepšilo řadu věcí, přidalo některé povedené fuknce, ale problém s výkonem nakonec zůstal, i když ve výrazně menší míře.

TEST: Yoga 910 do krásného tenkého těla dostala výkonný procesor a čtečku otisků

Pevný kov a ostré hrany

Yoga 910 se od původního modelu Yoga 3 Pro na první pohled moc neliší. Zavřenému notebooku totiž dominuje luxusní pant mezi displejem a tělem, který ze všeho nejvíce připomíná kovový tah hodně drahých hodinek. Změnilo se přitom skoro všechno.

Konstrukce nové jógy je mnohem pevnější, celá je z hliníku, a zatímco Yoga 3 Pro se snadno prohne a může občas zaskřípat, novinka se ani nehne. I tvary jsou trochu jiné, přísnější, ostře řezané. Vypadá to výborně, ale má to i nedostatky. Hrana pod klávesnicí může v některých pozicích řezat do zápěstí. To se stává třeba i u macbooků, ale Lenovo má hrany citelně ostřejší.

12 YOGA 910 14 Inch Tour Shot Back Gunmetal

Osobně mi chybí pocitově měkká a příjemná úprava vnitřního panelu kolem klávesnice z modelu 3 Pro. Povrch, který připomínal vizuálně i senzoricky kožené řidičské rukavice, se ale hůře udržoval čistý.

Nejvýraznější novinkou z pohledu designu i výbavy je displej, který má úhlopříčku 13,9“. Větší displej téměř bez rámečků dostal také vyšší rozlišení: 3840 x 2160 bodů, dotyková vrstva samozřejmě zůstala, bez ní by to nebyla Yoga. V některých zemích Lenovo nabízí i variantu s FullHD obrazovkou, ta ale v ČR dostupná není, a to je škoda. Obrazovka Yoga 910 je krásná, ale Windows 10 s tak vysokým rozlišením na malé úhlopříčce stále nepracuje ideálně.

Ve výchozím nastavení je celý systém trojnásobně zvětšený, a na obrazovku se tak vejde méně obsahu, než je obvyklé. Vysoké rozlišení také zatěžuje grafickou kartu a zvyšuje spotřebu počítače. Řešením je snížení rozlišení displeje, ale na čtrnácti palcích už FullHD rozlišení vypadá hůře než na původním modelu, a hlavně přijdete o fantastickou ostrost obrazu.

06 YOGA 910 Edgeless Display GunMetal

Skvělá výbava na papíře, ne podle testů

Zpráva, že Lenovo do svého počítače dostalo plnohodnotný procesor Intel Core i7, byla příjemným překvapením, zvláště když Acer do svého rekordně tenkého konvertibilního notebooku Spin 7 dostal jen verzi „Y“, která navazuje na nepovedené procesory Core M. Praxe ale ukazuje, že to není tak jednoznačné, spíše naopak.
Zatímco Aceru se podařilo uchladit plnohodnotné Core i7 v tabetu Acer Switch Alpha 12 i bez větráku, Lenovo zklamalo. Při nenáročném provozu na baterii si možná ničeho nevšimnete, díky 16 GB RAM a extrémně rychlému úložišti reaguje Yoga 910 svižně, jakmile ale zvýšíte nároky nebo používáte počítač zapojený do nabíječky, nastanou problémy.

První nepříjemností je hluk. Yoga 910 má malý tenký větrák, který se točí rychle a má vysoký zvuk, takže v tichém prostředí ruší. A pokud po notebooku budete chtít třeba zpracování obrázků nebo videa, zpomalí se. Test PCMark 8 ukázal, že Lenovo drasticky snižuje takt procesoru v zátěži. I přes špičkovou výbavu je tak výsledek 3911 bodů v testu PCMark 8 Work Accelerated (kde využívá docela povedenou integrovanou grafickou kartu Intel HD 620) zklamáním.

Konkurenční Acer Swift 7 totiž dosáhl lepšího výsledku 3999 bodů se slabším procesorem Core i5. V běžné práci však notebook vydrží s nižším nastavením jasu asi sedm hodin, což je slušné. Paradoxně lepší výsledek v PCMarku ukazuje i dva roky stará Yoga 3 Pro, přestože je pocitově výrazně pomalejší.

SnA mek obrazovky 175

Podobná situace nastává i při měření výdrže. Lenovo do tenkého počítače s hmotností dostalo masivní baterii s kapacitou 78Wh, která v běžném kancelářském provozu s wi-fi zvládne asi šest hodin na jedno nabití. V testu PCMark 8 s jasem sníženým na nejnižší možnou úroveň vydržel počítač ale pouze 4 hodiny a 18 minut. Konkurence zvládá více, a se snížením rozlišení na FullHD zvládne citelně více i Yoga 3 Pro, skoro sedm hodin. A to je o 200 gramů lehčí.

Jednoznačnou pochvalu si nicméně zaslouží moderní SSD úložiště s kapacitou 512 GB i 16 GB operační paměti – to je u ultrabooků velký nadstandard. Stejně tak netradiční je u stylového notebooku integrovaná čtečka otisků prstů, která funguje stejně dobře, jako v kvalitních mobilních telefonech. Jen je potřeba prst trochu přitisknout.

Rozpačité drobnosti na bocích i uvnitř

Velkou radost mi po letech kritiky udělal touchpad Yogy 910, snad poprvé u notebooků mimo řadu ThinkPad nabízí Lenovo podporu prostého dotykového gesta pro „pravé myšítko“, tedy lehký dotyk dvou prstů. Jde o standard, který prosadil Apple a který za svůj vzal ve Windows 10 i Microsoft. Lenovo byl jediný výrobce počítačů, který tuto základní věc nenabízel. Aleluja.

S klávesnicí je to slabší. Je podsvícená, má ergonomická tlačítka, dobře se na ní píše… Dokud nezačnete potřebovat pravý shift. Většina lidí údajně používá ten na levé straně, já ne. A každý druhý řádek (kterých jsem na józe napsal stovky) znamená, že místo shiftu zmáčknete šipku nahoru. Peklo. Po týdnu už jsem si dával větší pozor, občas použil shift na druhé straně, ale tohle přeučování je na dlouho. Původní Yoga přitom měla tlačítka normálně.

09 YOGA 910 Closeup FPR GunMetal

Žádnou velkou chválu si nezaslouží ani nabídka konektorů. Ta sází na kombinaci dvou konektorů USB Type-C, které doplňuje tradiční USB konektor standardu 3.0 pro připojení standardního příslušenství. Ale i tady Lenovo uživatelům trochu komplikuje život. Oba USB Type-C umožňují přenos dat a připojení periferií, ale jinak mají oba přidělenou jinou funkci. Jeden slouží k nabíjení, druhý k připojení monitoru, ať už přímo přes USB Type-C nebo zvlášť prodávaným adaptérem.

U počítače, který má doporučenou cenu 50 tisíc korun je kompromisů, výtek a rozpaků příliš. Zajímavěji vypadá model s procesorem Core i5, 8 GB RAM a 256GB SSD za 35 tisíc korun. I tam ale asi najdete počítač, který nabídne lepší výkon, jen nebude vypadat tak krásně.

TEST: Yoga 910 do krásného tenkého těla dostala výkonný procesor a čtečku otisků