Když jsem naposledy jako svobodný mladý muž chtěl koupit notebook, bylo to skoro beznadějné. Zařízení, na kterém by šly hrát hry a zároveň slušně pracovat i mimo dosah zásuvky, bylo chimérou před deseti lety, vlastně ještě před pár měsíci. Změnilo se to až ve chvíli, kdy se představila mobilní GeForce 1050 a první notebooky s ní.

Jako první ukázal novinku Acer ještě před zahájením veletrhu CES a jako první se nám Aspire VX dostal na test. Vybrali jsme si model, který má nejzajímavější poměr ceny a výkonu: procesor Core i5, 256GB SSD a 8 GB RAM. A samozřejmě grafickou kartu Nvidia GeForce 1050 se 4 GB vyhrazené paměti.

Acer Aspire VX

Design a vzhled
Výbava a konfigurace
Výkon ve hrách i mimo ně

Acer Aspire VX
Procesor Intel Core i5 7300HQ Kaby Lake
Grafický čip Nvidia GeForce 1050 4 GB
Operační paměť 8 GB
Úložiště 256 GB SSD M.2
Displej IPS 15,6", Full HD, matný
Baterie 4605 mAh
Rozměry 39 × 26,6 × 2,8 cm
Hmotnost 2,5 kg
Cena 25 990 Kč

Velký displej, velký notebook

Po letech používání ultrabooků jen občas vystřídaných nějakým herním monstrem působí „skoro normální“ patnáctipalcový notebook zvláštně. Vzhledem k tomu, že právě notebooky této velikosti v Česku vládnou prodejům, je chyba spíše na straně recenzenta než notebooku. Ostatně i do malého konferenčního batůžku se Aspire VX vešel.

Zajímavý byl i experiment, jak se dvouapůlkilový přístroj dá používat jako skutečně mobilní notebook. Do redakce jsem sice nejezdil každý den a do letadla jsem si vzal malou Alphu 12, ale jinak to bylo milé překvapení. V batohu notebook ani s napájecím adaptérem nepůsobí jako paleta cihel, v tašce přes rameno je ovšem dvojnásobná hmotnost proti standardnímu ultrabooku znát.

Samotný design notebooku plně odpovídá zaměření na mladší uživatele a hráče. Výrazné červené prvky, hlavně v podobě výfuku dvou ventilátorů, rozhodně nejsou subtilní, ale zato ani v zátěži nejsou téměř slyšet. Acer prostě chlazení umí udělat.

Acer Aspire VX

Notebook ale nepřipomíná noční lunapark. Na víku displeje jsou sice dvě červené linky, jde ale jen o průsvitný plast, který okolí neoslňuje. Červené prvky jsou také kolem velkého touchpadu a na klávesách WASD. Kromě toho je také celá klávesnice červeně podsvícená. To není jen designový prvek, ale příjemná vymoženost, kterou oceníte i při večerní práci.

Kvůli snaze o nízkou cenu tvoří logicky většinu těla notebooku plast, vroubkovaný na víku, hladký, ale téměř matný kolem klávesnice, lesklé jsou jen červené výduchy chlazení. Displej s tělem notebooku pojí plastové panty schované ve stříbrném krytu s nápisem Aspire VX. Celá konstrukce je ale masivní, nic nevrže, displej pevně drží a zkosené hrany víka vypadají pěkně.

Rozumné je i rozmístění konektorů a dalších prvků po stranách notebooku. Na levém boku je konektor pro napájení, které zajišťuje externí cihla, jeden USB port, čtečka paměťových karet a kombinovaný audio konektor. Na druhé straně je ethernet, HDMI, dvojice konektorů USB 3.0 a jeden USB Type-C.

Acer Aspire VX

Ideální (skoro) výbava

Jak jsme předeslali v úvodu, na test dorazila konfigurace, kterou pokládáme za nejlepší nabízenou. Kombinuje procesor Core i5 7300HQ s taktem 2,5 GHz, 8 GB rychlé operační paměti DDR4 2400, 256GB SSD úložiště, a to je vlastně všechno. Tedy to hlavní. K vnitřním komponentám patří samozřejmě také akumulátor, který bez problémů zvládne pět až šest hodin provozu na baterii v kancelářském režimu s wi-fi a desítkami otevřených záložek v Chrome.

U herního notebooku nepochybně může zarazit absence sekundárního disku s větší kapacitou. Větší úložiště by se asi hodilo, ale velké a velmi rychlé SSD je lepší volba pro „normální“ využití notebooku a nabízí i dost místa minimálně na dvě velké hry typu Zaklínač 3 nebo aktuální Mass Effect Andromeda.

Stejně tak by bylo možné vytýkat pouze 8 GB RAM, ale to je běžné nejen u notebooků, ale i u levnějších herních desktopů. Dobrou zprávou je, že oba nedostatky lze celkem snadno vyřešit. Stačí odmontovat šroubky spodního krytu a dostanete se k druhému modulu pro paměť a vedle baterie je místo pro druhý disk, vejde se tam klasický notebookový 2,5" disk i SSD. Vyměnit lze také „integrované“ SSD formátu M.2, které k počítači drží jeden šroubek. Acer nabízí speciální kabel pro zapojení sekundárního disku za 250 korun, což je dobrá zpráva, která jen potvrzuje, že jsme vybrali optimální konfiguraci.

Acer Aspire VX

V doplňkové výbavě je ještě Bluetooth, wi-fi standardu MU-MIMO, která zajišťuje rychlý přenos dat a stabilitu signálu, a dvojice překvapivě výkonných reproduktorů. Ty jsou jedním z milých překvapení; poradí si se ctí s náročnou orchestrální hudbou (stylově jsem poslouchal záznam živého koncertu s hudbou ze Zaklínače 3), videem z Netflixu i zvukem z her. Acer nešetřil ani na sluchátkovém výstupu, který utáhne i náročnější sluchátka.

Výraznou součástí výbavy je také displej. V tomto případě má úhlopříčku 15,6“, FullHD rozlišení a matnou úpravu, díky které je displej čitelný i venku na jarním slunci. Dobré jsou i pozorovací úhly, Acer použil IPS panel, ale tím chvála končí. Obrazovka je totiž nejslabší částí výbavy. Není to překvapivé, vzhledem k ceně, konkurence je na tom v mnoha případech podobně.

Displej pokrývá pouze 65 procent standardního barevného prostoru sRGB, takže můžete zapomenout na jemné barevné přechody, oslnivý není ani kontrast. Hlavně kvůli relativně nízkému maximálnímu jasu. V praxi to tolik nevadí, díky matné úpravě je displej dobře čitelný, ve hrách se ale hodí zvýšit nastavení gama, aby byl obraz projasněnější v tmavých záběrech.

Acer Aspire VX

Drak na práci, na hry s rozumem

Výkon počítače odpovídá výbavě a vzhledem k ceně je excelentní. Ve srovnání s ultrabooky má vyšší výpočetní výkon díky silnějšímu procesoru s větším napájením, a grafický čip GeForce 1050 například předčí starší, ale velmi oblíbenou GeForce 750Ti asi o 20 procent. Ukazuje to i srovnání testu 3DMark Fire Strike mezi před dvěma lety testovaným herním desktopem od Alzy a Aspire VX, notebook v něm obstojí se ctí i při nahrazení GeForce 750Ti výkonnější kartou GeForce 960.

V testu pracovního výkonu PCMark 8 ukázal 4615 bodů, což je opět výborný výsledek, lepší než 78 % všech provedených testů. Nejlepší počítače v databázi FutureMarku mají i nad deset tisíc bodů, ale jde o stroje s nejlepšími desktopovými procesory a nejvýkonnějšími grafickými kartami na trhu, ideálně se dvěma najednou. Ostatně jsem nakonec na „VXku“ po celou dobu, kdy jsem jej měl k dispozici, pracoval raději než na desktopu nebo ultrabooku. I přes větší velikost mi dobře seděl i na klíně.

To nejdůležitější u notebooku tohoto typu je však výkon ve hrách, a tam Acer Aspire vX nezklamal. Stále populární Zaklínač 3 funguje na notebooku ve FullHD rozlišení s nastavením grafiky na hodnotu „Velmi vysoká“ na 40 snímků za sekundu, to je výborný výsledek. Není to samozřejmě optimálních 60 FPS, ale u levného notebooku to nevadí.

Acer Aspire VX

Plynulých 60 snímků za sekundu nabízí i po roce výborná hra The Division, ve které dochází k poklesům snímkové frekvence pouze v nejnáročnějších scénách plných kouře. Pobíhání po virtuálním New Yorku s automatickou zbraní v ruce je krásně plynulé.

Výkon ve hrách
Hra nastavení FPS
Deus Ex: Mankind Divided High 30-40
The Witcher Very High 30-40
Ryse: Son of Rome Very High 30
Bioshock Infinite Very High 83
Mass Effect: Andromeda High 25-45
Halo Wars 2 Ultra 50
GTA V Utra 30
Dragon Age: Inquisition High 40

Dobře se dají hrát i hry optimalizované spíše na konkurenční grafické čipy AMD. Ryse: Son of Rome běží na nejvyšší nastavení grafiky s pevnou snímkovou frekvencí 30 snímků za sekundu. Podobné je to i u nového dílu Deus Ex. Vysoké detaily a 30 snímků za sekundu, to je tak akorát. Starší Bioshock Infinite v integrovaném testu zvládl 83 snímků za sekundu v nastavení Very High a méně náročná strategie Halo Wars s nastavením grafiky na „Ultra“ běžela ve 40 snímcích za sekundu a plynulý běh v 60 snímcích za sekundu nebyl žádný problém.

Kolem třiceti snímků za sekundu se při vysoké úrovni detailů drží většinou i Mass Effect Andromeda (v první dostupné oblasti), i když automatická detekce výkonu doporučuje snížení rozlišení na 900p a střední úroveň detailů. Tak či tak si dlouho očekávanou RPG užijete.

Mass Effect Andromeda 03 17 2017 00 55 40 03

Jedinou hrou, se kterou jsme narazili na problémy, byla hůře optimalizovaná Forza Horizon 3. V plynulých 30 snímcích za sekundu běžela až při snížení detailů na hodnotu „nízké“, kdy hra vypadá hůře než na Xboxu One S.

Velkým překvapením je také to, jak se Aspire VX 15 chová v zátěži. Počítač se samozřejmě zahřívá, ale nikoliv v místech, kde se ho dotýkáte. Hlavně ale chladiče v těle notebooku pracují velmi tiše, tišeji než leckteré ultrabooky.

Verdikt

Osobně si mě Aspire VX 15 získal. Je to počítač, jaký bych si koupil, kdybych neměl parádní lehký notebook 2v1 a hned dvě herní konzole. Od herního notebooku za 25 tisíc samozřejmě nelze čekat zázraky, u řady nových her je nutné snížit úroveň detailů, ale na svou cenu toho zvládá hodně; více, než se dalo čekat, včetně dlouhé výdrže při práci na baterku. A protože modely s GeForce 1050Ti s výkonem vyšším ve hrách asi o 20 až 30 procent stojí nad 30 tisíc korun, je Aspire VX 15 povedený kompromis a celá řada notebooků s čipem GeForce 1050 si zaslouží maximální pozornost.