Americký výrobce počítačů se výrazně změnil, když Michael Dell firmu stáhl z burzy a převedl ji na soukromou společnost. Díky tomu získal volné ruce k tomu, aby dělal počítače, které si nekoupí masy, ale které budou fungovat a budou něčím zajímavé. Nová verze notebooku XPS 13 Touch mezi takové stroje patří. Od svých předchůdců se liší hybridní konstrukcí, která umožňuje počítači proměnit se v tablet.

Dell si dal s počítačem, který se díky otočnému displeji přemění v malé kino nebo prezentační obrazovku či tablet, na čas. Konkurence takové počítače nabízí už pět let. Výsledek je ale povedený. Hlavním důvodem ke chvále je kromě kompaktních rozměrů tichý provoz. Podobně jako Acer Switch Alpha 12 se i XPS 13 Touch obejde bez aktivních větráků. Dell k výrobě úplně tichého počítače musel udělat ústupek v podobě slabší verze procesorů Intel Core, ale na výsledku se to výrazně neprojevuje.

Obrazovka bez rámečků

Nejvíce na XPS 13 zaujme 13" displej, který vyplňuje téměř celé víko počítače a tím přispívá ke kompaktním rozměrům stroje. XPS 13 se zároveň drží zavedeného klínovitého designu, je tedy vzadu vyšší než přímá konkurence v podobě Yoga 910 nebo rekordně tenký Acer Spin 7.

Bude se líbit

◼ Velký displej v malém těle

◼ Absolutně tichý provoz

◼ Vynikající servis

Displej většiny nabízených modelů má vysoké rozlišení 3200 x 1800 bodů, v nabídce je i verze s FullHD obrazovkou. Podobně jako u konkurence musíme doporučit displej s nižším rozlišením. Důvody jsou hned dva − prvním jsou nároky, které extrémně vysoké rozlišení klade na výkon počítače. Druhý důvod s tím spojený je spotřeba.

Bezpečnější díky otiskům

Už při prvním zapnutí počítač příjemně překvapí možnostmi zabezpečení. K počítači se dá přihlásit bez zadávání hesla pomocí otisku prstu. Použitá čtečka je moderní, rychlá a přesná, stačí přiložit prst stejně jako na chytrém telefonu. Testovaný počítač je určený i do firemního prostředí, a tak mu nechybí Windows 10 Professional s funkcemi pro bezpečné přihlášení do korporátních sítí a vzdálenou správu.

Může vadit

◼ Jen průměrná výdrž baterie

◼ Vysoká cena

I základní procesor stačí

Testovaný model měl v podstatě základní výbavu v podobě procesoru Core i5 7Y57 s taktem 1,2 GHz a 8 GB operační paměti. Nadstandardní byla kapacita úložiště 512 GB a samozřejmě displej. Kvůli tenkému designu má počítač omezenou nabídku portů. V počítači jsou jen dva konektory USB Type-C, z nichž jeden slouží i k nabíjení a druhý pak nabízí technologii Thunderbolt 3 s 10Gbps přenosovou rychlostí. V balení je také adaptér pro připojení externího monitoru.

Počítač v praxi fungoval plynuleji, než se dalo s ohledem na kombinaci použitého procesoru a displeje čekat. Největší plus XPS 13 Touch je ale zcela tichý provoz. Počítač bez větráku se sice zahříval o trochu více než Switch Alpha 12 od Aceru, nešlo ale o žádný extrém.

Horší to u testovaného kusu bylo s výdrží baterie. S jemným displejem se lze dostat maximálně na pět hodin práce, a to se staženým jasem. Podobně je na tom ale většina konkurence. Lepší by mohla být i klávesnice, která má měkký chod bez výraznějšího rozlišení plného stisku. Krásné podsvícení tento handicap trochu vyrovná, ale vzhledem ke kvalitě desktopových klávesnic Dell je škoda, že špičkový notebook značky udělal v této oblasti kompromis. Naopak touchpad je konečně takový, jaký má být − přesný a spolehlivý.

XPS 12 Touch není levný. Optimální verze s FullHD displejem přijde na 39 tisíc korun, nejlepší varianta s Core i7 pak na 55 tisíc korun. V ceně je ale nadstandardní záruka se servisem u zákazníka do druhého dne.