Loni nás nejvyšší model v nabídce Vodafonu uchvátil. Variace na Alcatel Idol 4S s QHD Amoled obrazovkou mohla v mnoha ohledech konkurovat těm nejlepším na trhu. Letos se Vodafone drží zpátky, lépe se mu prodávají levnější modely. Smart V8 za 5977 korun v tomto ohledu míří do černého.

Vodafone Smart V8 patří do střední třídy telefonů a ve své cenové kategorii těžko hledá konkurenty. Pokud byste chtěli stejnou kombinaci vlastností, včetně plné podpory LTE, museli byste připlatit alespoň tisícikorunu, a ani tak by alternativní telefon neměl aktuální verzi Androidu. Taková jsou základní fakta. Ale to není celý příběh.

 

TEST: Vodafone V8 opět míchá trhem s levnějšími telefony. Za šest tisíc je zlatý
TEST_Vodafone_V8_opet_micha_trhem_s_levnejsimi_telefony._Za_sest_tisic_je_zlaty.jpg

 

 

Design s oceněním (a k vzteku)

Největší slabinu máme hned na začátek. Je to paradoxní, protože Vodafone se chlubí tím, že telefon Smart V8 získal ocenění iF Design Award. Známé červené logo ale znamená v podstatě jen to, že Vodafone zaplatil několik tisíc eur. „Ocenění“ iF Design Award získalo od roku 1954 téměř 40 tisíc produktů. Ale to je jen nepodstatný detail. Hlavní je fakt, že na první pohled docela povedený telefon skrývá nemilá překvapení.

Velikost telefonu udává displej s úhlopříčkou 5,5" a FullHD rozlišením, který ve své kategorii patří k těm lepším. Díky nadstandardnímu jasu je displej dokonce i použitelný venku. Smart V8 má kvalitní zpracování, kovové tělo a zaoblené hrany krycího skla displeje, které je ale trochu levnější – čínský Dragontrail místo známějšího GorillaGlass. Telefon je také poměrně tenký a docela dobře se drží v ruce.

Už při pokusu zapnout telefon ale narazíte na největší chybu. Vypínač telefonu je na levé straně. To možná potěší levoruké uživatele, ale snad i oni jsou už zvyklí na to, že skoro všechny telefony mají vypínač na pravém boku, optimálně v jeho polovině, pod ovladačem hlasitosti. iPhone 7 nebo Galaxy S8 mají ovládání hlasitosti na levoboku, ale vypínač, ten mají na pravé straně.

Další designérskou botou jsou obří rámečky na kratších stranách displeje. Nevadilo by to, kdyby do volného prostoru pod displejem vložili inženýři senzorická tlačítka, ale se to nestalo. Malou útěchou přitom je, že stejně vysokou bradu mají i Xperie od Sony, které ale mají alespoň stereo reproduktory. Další telefony jako Huawei P10 dopředu přesunuly čtečku otisků prstů, Vodafone má ale čtečku na zádech a bohužel není tak přesná a hlavně tak rychlá jako u jiných relativně levných telefonů, typicky u Xiaomi nebo Huaweie.

Vodafone Smart V8 má povedenou kovovou konstrukci, ale zbytečné rámečky kolem displeje.

Paměti je dost, výkonu jen tak tak

Zatímco designéři by zasloužili přes prsty, ať už byli z Vodafonu nebo ZTE, které telefon fyzicky vyrábí, vnitřní výbava si s ohledem na cenu zaslouží uznání. Je sice pravda, že kombinace 3 GB RAM a 32GB úložiště není nijak vzácná, ani u telefonů do šesti tisíc, ale pro Vodafone je to jen splněná čárka v poměrně dlouhém seznamu toho, co telefon nabízí. Ve výbavě totiž nechybí ani LTE, dokonce v rychlejší verzi LTE Advanced s maximální rychlostí stahování 300 Mbps, ani NFC pro případ, že by u nás Google někdy spustil službu Android Pay.

Za kvalitní bezdrátovou výbavou stojí čipová sada Snapdragon 435 od Qualcommu. Při používání si nejspíše všimnete pomalejšího startu a instalace aplikací, hry také nepoběží vždy stoprocentně a s nejvyššími detaily, ale není to nijak hrozné a v této cenové hladině to opět patří k lepšímu průměru. Nižší výkon navíc znamená nižší spotřebu, V8 tak docela dlouho vydrží na jedno nabití. Ostatně ani 50 tisíc bodů v testu AnTuTu Benchmark není žádná ostuda a s telefonem se docela dobře dá vydržet, i když jste zvyklí na Galaxy S8 nebo Huawei Mate 9. Jen si musíte zvyknout na umístění vypínače.

Vodafone Smart V8

Fotoaparát může být

Příjemným překvapením je fotoaparát. Vodafone si u ZTE objednal kamerku se snímačem od Sony s rozlišením 16 Mpx. Přední fotoaparát má rozlišení 8 MPx, což jsou v dané kategorii nadstandardní parametry. Kvůli slabšímu procesoru jsou reakce fotoaparátu sice pomalejší, ale za dobrého světa lezou z telefonu nadstandardně povedené snímky, které mohou v některých okamžicích v množství detailů porazit i dražší modely díky vyššímu rozlišení. Alespoň do doby, než začnete snímky prohlížet na velké obrazovce.

Jakmile ale slunce ubude, Vodafone začne hodně šumět. Je to logické a není se čemu divit. Žádný zázrak není ani přední kamerka. U zařízení, které šetří na optice, je obecně vysoké rozlišení často na škodu, protože vede ke vzniku artefaktů. Mezi telefony za šest tisíc ale Vodafone obstojí se ctí.

Softwarový (skoro) premiant

Smart V8 se začne prodávat v průběhu června a v budoucnu by se měl, jako jediný z nových telefonů Vodafone, dočkat i připravovaného Androidu O. Už nyní ale patří mezi elitu, protože na něm z výroby najdete Android 7.1.1. I Galaxy S8 přitom má zatím jen Android 7.0.

Android v podání Vodafonu navíc není nijak zásadně upravený. Je v něm jen pár aplikací přímo od Vodafonu, nechybí ani podpora pro volání přes LTE a wi-fi. Speciálně volání přes LTE nepochybně oceníte díky rychlejšímu spojování hovorů i vyšší kvalitě zvuku. Trochu nepříjemné ale je, že v základu má telefon jako aplikaci pro volání nastavenou vlastní vodafonní variantu, která ovšem se SIM jiného operátora nefunguje, takže si pak uživatel musí změnit výchozí aplikaci pro volání a vyměnit ikony na ploše.

To ale není tak velká oběť s ohledem na to, že Vodafone slibuje dva roky softwarových aktualizací a telefon nijak neblokuje. Za 5977 korun ho prodá každému zájemci, bez závazků.