Ze čtveřice nových zařízení značky Vodafone jsme zatím vyzkoušeli nejvyšší model Smart V8. Telefon se slušným poměrem ceny a výkonu neláme žádné rekordy, ale na trhu má málo přímé konkurence. V případě tabletu to tak jednoduché není.

Vodafone totiž u tabletu nabízí jako hlavní odlišující prvek podporu LTE. Tím si sice vytváří kategorii, ve které je v poměru ceny a výkonu těžko překonatelný, ale zároveň je to kategorie, jež má jen omezený okruh zákazníků. I přes nízkou cenu přitom tablet s Androidem naráží na konkurenci s Windows a to je jednak překvapivé, jednak pro Android nebezpečné.

Deset palců a dva reproduktory

Vodafone Smart Tab N8 patří mezi velké tablety s úhlopříčkou 10,1“, tedy 25,65 cm. Vodafone pro svůj tablet zvolil IPS LCD panel s širokoúhlým poměrem stran a rozlišením 1200 x 800 bodů. Ten vložil do plastového těla s velkými lesklými rámečky a matným vroubkovaným zadním krytem. Tyto informace jasně říkají, že jde o levný tablet, který se nehodí pro práci s grafikou, maximálně pro letmé třídění fotografií.

Nižší rozlišení sice neudělá radost očím, ale má jeden příznivý efekt – snižuje spotřebu tabletu a snižuje nároky na jeho výkon. Obojí tablet od Vodafonu potřebuje. Ani v ostatních částech výbavy totiž Vodafone Smart Tab N8 neexceluje.

Srdcem tabletu je čipová sada MTK8735B od MediaTeku, kterou doplňují 2 GB operační paměti a 16GB úložiště. Další prostor pro ukládání filmů či hudby nabízí zdířka pro paměťové karty – maximální podporovaná kapacita je ale pouze 32 GB. Poměrně logicky pak chybí podpora rychlejší 5GHz wi-fi.

Vodafone Smart Tab V8

Chudáček v praxi

Slabší výbava se jednoznačně odráží ve výsledcích testovacích programů. AnTuTu Benchmark jako nejběžnější test ukazuje velmi slabý výsledek – pouze 25 tisíc bodů, přesně 25 044 bodů po restartu systému. To je asi čtvrtina bodového zisku „slušného“ telefonu. Ty nejlepší dnes dosahují výsledku kolem 160 tisíc bodů.

V praxi to není tak strašné, ale je nutné počítat s tím, že nemáte v ruce Galaxy Tab S3 s násobně výkonnějším hardwarem. To znamená, že animace v rámci operačního systému nejsou úplně plynulé a instalace i spouštění aplikací trvá trochu déle. No a ani náročnější 3D hry nepoběží nejlépe. V případě her ale pomáhá nižší rozlišení displeje a třeba Unkilled od brněnských Madfinger Games je skoro nehratelný, jak se cuká. Možná ale budou mít uživatelé vyšší míru tolerance.

Snímek obrazovky z tabletu Vodafone Smart Tab V8

Na druhou stranu multimediálnímu využití tabletu nic zásadně nebrání. Přehrávání FullHD videa zvládne bez škobrtnutí, Netflix funguje, Spotify také. Jen u velkých souborů a hůře optimalizovaných aplikací můžete narazit. Viditelné je to například v aplikaci Audiotéka, pokud si pustíte nějakou opravdu dlouhou audioknihu, jako je třeba trilogie Pán Prstenů. Na té se ale kvůli 2 GB RAM zadýchá i mnohem výkonnější Shield Tablet.

Další oblastí, v níž Vodafone Smart Tab neexceluje, je výdrž baterie. Při přehrávání videa se dostanete asi na 6 až 7 hodin, při hraní to bude citelně méně. Od akumulátoru s kapacitou 4600 mAh ale nejde čekat zázraky. Tablet má i fotoaparát s rozlišením 5 Mpx, jak se ale dalo čekat, je jen do počtu. V nouzi poslouží, ale radost neudělá.

Vodafone Smart Tab V8

Nadprůměrné jsou u tabletu pouze reproduktory, protože jsou stereo. Audiofilský zážitek čekat nemůžete, ale u filmů či seriálů má stereofonní zvuk něco do sebe.

 

Nejsilnější stránka má skvrnku

Zatímco hardwarová stránka tabletu vzbuzuje skoro až lítost nad tím, jak špatně na tom trh s androidími tablety je, u softwaru je to mnohem lepší. Vodafone si udržuje dobrou pověst tím, že používá aktuální verzi operačního systému. V tomto případě jde o Android 7.0 s bezpečnostními opravami z 5. března. To není ideální, nejnovější verzí Androidu je 7.1.2 z dubna letošního roku, ale většina tabletů na trhu má sotva Android 6.

Vodafone navíc Android nijak neprzní, u tabletů je to ještě lepší než u telefonů, protože Vodafone nepotřebuje nahradit aplikace pro volání a SMS svými výtvory. Bohužel tablet nemá přislíbenou aktualizaci na chystaný „Android O“, žádné extrémy v podobě pravidelných měsíčních aktualizací také nelze čekat. A jediný levný tablet s Androidem a kvalitní softwarovou podporou v podobě Shield Tabletu od Nvidie už se bohužel nevyrábí.

Snímek obrazovky z tabletu Vodafone Smart Tab V8

Konkurence by to měla mít snadné

Vodafone Smart Tab N8 je jednoduše špatný tablet. Jeho kvalita nejspíše odpovídá ceně, i když… vlastně ani to ne, protože připlácíte za LTE. K internetu se tablet může připojit přes wi-fi. To platí doma i na cestách, stačí nasdílet internet z mobilu. Výhodou tabletu je pouze to, že operátoři nabízejí výhodnější čistě datové tarify, aby zvýšili počet aktivních SIM. To možná stojí za zvážení. Jenže na fungujícím trhu by data neměla být vzácností ani u standardních tarifů pro mobilní telefony.

Jenže ani bez LTE není nabídka tabletů na trhu nijak zázračná. Za podobnou cenu seženete jen nejlevnější modely od Aceru, Asusu nebo Lenova. Nejlepší volbou přitom je Acer Iconia One 10 (B3-A40-K3HZ), který má také Android 7.0 a stojí ještě méně než Vodafone Smart Tab, 4390 korun. Nebo můžete zkusit ultralevné tablety s Windows. V ceně do pěti tisíc najdete i kousky s klávesnicí, jako je Umax VisionBook nebo TrekStor SurfTab. Takový notebook rozhodně nebude citelně rychlejší, ale přece jen bude mít větší možnosti využití, byť v naší recenzi ani Trekstor nedopadl nijak růžově.