Mezi nejžádanější telefony na trhu se překvapivě dostala "hloupá" Nokia 3310. Tlačítkový telefon jede na retrovlně. Sloužit měl ale hlavně jako reklama na nové telefony s Androidem stejné značky. Testovaný model Nokia 5 chce nad konkurencí vyniknout kombinací kvalitního zpracování a čistého Androidu. Jako bonus nabízí i dvojici zdířek na telefonní kartu. Samozřejmě s plnou podporou LTE.

Smartphone od Nokie zaujme na první pohled, nikoliv překvapivým vzhledem, ale protože se podobá dražším telefonům Lumia. Kombinace hliníkového těla a krycího skla s efektem zaoblených hran je snadno rozpoznatelná. Větší rámečky u levného telefonu nejsou chyba a Nokia je dobře využila − pod displejem je použitelná čtečka otisků prstů i ovládací tlačítka Androidu.

Je znát, že telefony pro finskou společnost HMD Global vyrábí gigant Foxconn, který montuje také iPhony. Dílenské provedení je opravdu solidní, telefon působí mnohem lépe, než odpovídá ceně. Při podrobném zkoumání se dají najít i mušky, lícování není absolutně dokonalé.

Může vadit

◼ Línější odezva systému
◼ Nižší rozlišení displeje

Kompromisy za dobrou cenu

Vnitřní výbava telefonu pak odpovídá ceně. Je škoda, že se u nás prodává jen slabší verze se 2 GB operační paměti. V kombinaci s procesorem Snapdragon 430 je to málo, telefon "drhne". Verze se 3 GB RAM přitom v ruce působila mnohem lépe. Přitom ze skóre 45 tisíc bodů v testu Antutu Benchmark by se mohlo zdát, že je vše výborné. Kapacita vnitřního úložiště je standardní, 16 GB prostoru těžko vzbudí nadšení, ale většině uživatelů bude stačit. Hudbu či video jde ukládat i na paměťové karty.

Obrazovka s rozlišením 1280 x 720 je v cenové kategorii nad pět tisíc ­korun spíše slabší. V případě Nokie 5 jde o promyšlený kompromis, který umožnil investovat více do kvalitního designu i nadstandardního fotoaparátu a zároveň nižší rozlišení maskuje slabší výkon procesoru. Na 5,2palcové úhlopříčce už je nicméně znát, že písmo není tak ostré jako na klasických Full HD obrazovkách. Alespoň, že jas je ­dostatečný i pro používání v létě, byť za cenu slabšího kontrastu. Pro běžné použití displej samozřejmě stačí.

Bude se líbit

◼ Aktuální systém
◼ Nadstandardní fotoaparát
◼ Podpora dvou SIM

Fotoaparát na krajinky

Nokia hodně sází na fotoaparáty. Zadní 13Mpx snímač je solidní, pokud fotíte krajinu, ale odezva na stisk spouště je asi sekundová a to není moc dobré, když chcete zachytit pohyb. Trochu to připomíná Lumie, které trpěly podobnými neduhy. Selfie kamerka s rozlišením 8 Mpx je v této cenové kategorii nadstandard, ani u ní ale neohromí rychlost snímání.

Lépe je na tom Nokia s výdrží baterie, dva dny nenáročného používání jsou samozřejmost. Na příjmu pak telefon vydrží i týden, když nebudete používat mobilní data a wi-fi.

Zatímco v technických parametrech má Nokia 5 řadu konkurentů, největší trumf se týká softwaru. Testovaný telefon je jeden z mála, který má v sobě Android 7.1.1 − tuto verzi zatím nemá ani Galaxy S8. A nechybí ani červnové bezpečnostní aktualizace.

HMD Global slibuje vydávání bezpečnostních aktualizací po dobu dvou let od zahájení prodeje telefonu. Pokud chcete telefon pro někoho méně technicky zdatného, je právě bezpečnost systému extrémně důležitý parametr.