Velké prohnuté obrazovky se výrobci snaží dostat hlavně do obývacích pokojů, Philips to však zkouší i s počítačovým stolem - model BDM4037UW je zakřivený monitor s úhlopříčkou 40 palců (přes jeden metr) a velmi jemným rozlišením 4K. Za 15 tisíc korun patří tento monitor k nejlevnějším kusům své kategorie, ale rozhodně ho nelze doporučit každému.

Rozměry obrazovky jsou v porovnání s běžným 27palcovým monitorem až šokující. Poutavě působí i prohnutí obrazovky, které dokresluje povedený design s úspornými stříbrnými rámečky. Netradiční je i řešení podstavce - má tvar velmi tenkého půlměsíce s kulatou nohou, která drží obrazovku.

Obrazovka na velký stůl

Tato konstrukce je sice zajímavá z pohledu designu, ale nenabízí v podstatě žádné možnosti nastavení polohy. Výjimkou je pouze mírné naklápění po vodorovné ose. Chybí možnost posunout monitor svisle, která by přišla vhod vzhledem k tomu, že spodní hrana obrazovky je poměrně vysoko nad stolem. Horní část se tak při sezení na běžnou vzdálenost od displeje dostává mimo zorné pole.

Obecně tak doporučujeme k velkému monitoru pořídit i širší stůl a sedět tak od obrazovky dál, jinak je nutné hýbat hlavou ze strany na stranu, což není zrovna pohodlné, a ani prohnutí obrazovky v tomto případě příliš nepomůže.

S ergonomií však může pomoci výměna nohy za závěs, pro který má monitor na zadní straně závity podle standardu VESA 100x100 mm.

Obrazovka má úhlopříčku 40 palců a rozlišení UHD (3840 x 2160 bodů). Technologie VA monitoru dodává jasné barvy i výborné pozorovací úhly 178 stupňů ze všech stran. Zároveň je Philips schopný vykreslit přes miliardu barev a má slušnou odezvu 4 ms.

Dojem však kazí lesklý povrch, který odráží okolní světlo. Druhou citelnou slabinou je nerovnoměrné podsvícení, což je při temné scéně patrné i pouhým okem.

K vylepšení obrazu pak slouží řada "pomocníků" - o vyladění barev se stará funkce SmartImage s několika přednastavenými módy, nepříjemné blikání obrazu má odstranit funkce FlickerFree a monitor umí také potlačovat modré světlo. Tyto funkce mají za úkol mimo jiné zabránit přílišnému unavování očí při dlouhé práci.

Práce i filmy

Kombinace velké obrazovky a jemného rozlišení přijde vhod při práci s programy s řadou nástrojových oken, práci s fotografií, ale i v momentě, kdy je potřeba mít vedle sebe otevřených několik oken prohlížeče a kancelářských aplikací.

Kromě toho se přímo nabízí sledování filmů či hraní her (pokud tak vysoké rozlišení zvládne grafická karta počítače). K využití monitoru jako kina mají pomoci i dva reproduktory s výkonem 5W na zadní straně obrazovky. Bohužel jejich zvuk ale není zrovna špičkový.

V menu, které se ovládá malým "joystickem" na zadní straně monitoru, pak najdeme i několik variant rozdělení displeje mezi více zdrojů obrazu. Na ploše je možné zobrazit až čtyři různé obrazy, každý ve FullHD rozlišení. Druhou variantou je pak menší obraz v rohu klasického zobrazení na celý displej.

Výrobce byl poměrně štědrý při výběru konektorů. Na zadní straně se nachází dva DisplayPorty a tři HDMI, z nichž jedno je ve standardu 2.0, který umožňuje přenos obrazu v rozlišení 4K při frekvenci 60 Hz. Tato pětice je ještě doplněna starším VGA a USB hubem se čtyřmi rychlými konektory USB 3.0.

Philips BDM4037UW
Typ displeje VA LCD
Rozlišení 3840 x 2160 bodů
Úhlopříčka 40" (101,6 cm)
Rozměry 90,9 x 64,3 x 24,7 cm (včetně stojanu)
Hmotnost 11,6 kg (včetně stojanu)
Jas 300 cd/m2
Konektory VGA, 2x HDMI 1.4, HDMI 2.0, 2x DisplayPort, audio vstup a výstup, 4x USB 3.0
Uváděná spotřeba 44 W (typická); 0,5 W (stand-by)
Odezva 4 ms 
Cena 15 490 Kč

Verdikt

Philips BDM4037UW na stole hravě nahradí sestavu více monitorů při práci v programech CAD či při využívání několika oken prohlížeče a kancelářských aplikací. Zároveň i díky prohnutí obrazu zastane pozici televize. A s cenou lehce přes 15 tisíc se Philips řadí ve své kategorii k nejlevnějším monitorům.

Rozhodně však doporučujeme zvážit, jestli se tak velký monitor na počítačový vůbec stůl hodí. Pro běžné domácí používání bude většině uživatelů stačit o mnoho tisíc levnější monitor s úhlopříčkou 27 palců. Pokud ale chcete opravdu velký obraz, například na hraní, je monitor s nízkou latencí zajímavá volba.