„Máme nový levnější telefon s displejem bez rámečků, chcete ho otestovat?“ Samozřejmě, že jsem chtěl. Nová móda displejů, které zabírají drtivou většinu přední části telefonu, je lákavá. Telefony s malými rámečky jsou praktičtější, hezčí a chválíme je od dob LG G2 nebo Huawei Mate 7. Ale v tomto případě jsme si mohli zvědavost odpustit.

I s rizikem, že po kritickém titulku stejně nebude nikdo číst dál, je nutné rovnou vydat verdikt. LG Q6 za necelých devět tisíc nemá smysl si kupovat. LG použilo moderní displej, ale s ohledem na množství kompromisů jednoduše nesedí vysoko nastavená cena. Hlavní potíž je s chybějící čtečkou otisků a slabším výkonem.

Pohodlný v ruce…

LG Q6 vypadá z čelní strany jako letošní top model značky LG G6, ostatně ani podobnost názvů není náhodná. Největší lákadlo telefonu je jasně patrné: displej s poměrem stran 2:1 a úhlopříčkou 5,5“ a označením „bezrámečkový“. Na rozdíl od Samsungu má LG obrazovku bez zahnutých rohů, podobně jako iPhone X. Díky menší úhlopříčce a štíhlému designu se ale bude Q6 dobře držet v ruce i lidem s menšíma rukama. A displej je to pěkný; dostatečně jasný a s výrazným podáním barev. Je to ale jen LCD, takže kontrast není takový jako u konkurence s AMOLEDy. 

Použití moderního protáhlého displeje ale není všechno. Už u LG G6 jsme design příliš nechválili, spojení těla telefonu a displeje se zaoblenými rohy totiž působilo násilně. Platí to i pro Q6. Navíc se ukazuje, že bezrámečkovost je relativní pojem. V případě LG Q6 totiž rámečky tvoří 21 procent plochy telefonu. Stejný poměr obrazovky k velikosti celého telefonu přitom měl už před třemi lety Huawei Mate 7. A čtyři roky starý telefon LG G2 měl poměr jen o tři procentní body horší. Lépe je na tom až luxusní LG V30, tento telefon se ale zatím do Česka nedostal.

LG Q6 má pěkný displej, ale příliš vysokou cenu

Vedle vizuálně poutavého displeje není vzhled ani konstrukce telefonu ničím zajímavá. Telefon je silnější, než je dnes obvyklé, má vystupující čočku fotoaparátu, standardní rozložení tlačítek, ale chybí mu čtečka otisků. Ovládání telefonu na zádech, včetně čtečky kombinované s vypínačem, přitom bylo typické pro LG v jeho nejúspěšnější době. A protože dnes mají čtečku otisků i telefony za tři čtyři tisíce korun, nepřišel jsem na způsob, jak Q6 její absenci odpustit. A nemá to nic společného s tím, že se nerad holím a systém rozpoznávání obličeje u Q6 to mate – ono ho totiž mate kde co, funguje mnohem hůře než rozpoznávání duhovek u Samsungu.

Stejně jako systém u Samsungu nebo iPhonu X navíc musíte telefon nastavit blízko k obličeji, takže pod stolem „potajnu“ obsah telefonu odemknete pouze zadáním PINu. Problematické zabezpečení telefonu se dá obejít využitím Bluetooth zařízení a funkce Smart Lock – stačí mít Bluetooth náramek nebo chytré hodinky, pak nemusíte ochranu telefonu či absenci čtečky řešit, ale z pohledu bezpečnosti to není optimální, protože Bluetooth může dosáhnout i dále než na 10 metrů.

Kompromisy všude uvnitř

Doporučená cena LG Q6 je devět tisíc korun. Ve světle stanovené ceny je výbava telefonu velkým zklamáním. LG ušetřilo i na takových drobnostech, jako je systémový konektor. Micro USB je u telefonu za 9 tisíc v roce 2017 faux pas. Ale to není to nejhorší.

Tím nejhorším prvkem výbavy je nepochybně procesor Snapdragon 435. Jeho jedinou dobrou vlastností je úsporný provoz. Výkonově je ale slabý, zvláště když Q6 srovnáte s Honorem 8 s procesorem Kirin 950. Ani kapacita RAM to nezachrání, 3 GB jsou v této cenové kategorii podprůměr, a ani kapacita interního úložiště 32 GB neoslní. A výsledek 39 tisíc bodů v testu AnTuTu Benchmark je u tak drahého telefonu ostudný. Alespoň bezdrátová výbava je v pořádku – plná podpora LTE, NFC čip a spolehlivý Bluetooth modul i GPS, to všechno telefon má.

Výjimkou v rámci výbavy je fotoaparát. Ten je nadprůměrný. Má laserové ostření, reaguje rychle, dokonce i v méně než ideálních světelných podmínkách. Kvalita snímků ale s ubývajícím světlem rychle klesá. Ve snaze zvýšit světlost snímku se ztrácí ostrost, textury a objevuje se šum. V interiéru ale LG Q6 překvapuje mile, jen nesmíte tisknout fotky na velké formáty nebo pracovat s velkými výřezy.

LG Q6 má pěkný displej, ale příliš vysokou cenu

Problém pro LG je, že za podobnou cenu se už přece jen dá vybrat telefon s podobně výkonným fotoaparátem, respektive fotoaparáty. Loňský Honor 8 se v tomto ohledu velice povedl, horší světelnost dohání dvojicí senzorů, a Huawei dokonce vydává aktualizace i rok od zahájení prodeje. Dobře fotí i Samsung Galaxy A5 s AMOLED obrazovkou, podobně na tom bude i ZenFone 3.

Softwarové zmatky

LG do modelu Q6 vložilo Android 7.1.1, což je ta aktuálnější verze Androidu 7. Samotný Android Nougat ale už nejnovější není, leč na trhu je zatím pouze jeden telefon vybavený novým operačním systémem přímo z výroby – Xperia XZ1. LG v tomto případě má čistý štít. Co ale nemá, je čistý operační systém.

LG má jednu z vizuálně nejvýraznějších úprav Androidu. V základní verzi chybí i zásobník aplikací, systém připomíná iOS. Variantu se zásobníkem na aplikace je nutné stáhnout, nelze na ni okamžitě přepnout. LG to alespoň nepřehání s přidanými aplikacemi, někomu určitě udělá radost i FM rádio nebo podpora spouštění dvou aplikací vedle sebe.

LG Q6 má pěkný displej, ale příliš vysokou cenu

Rozpolcenost je ale hlavní téma celého telefonu. Dobré nápady a kvalitní prvky výbavy narážejí na nesmyslné kompromisy, slabý výkon nebo chybějící čtečku otisků. Je to nepříjemné (pro LG), ale LG Q6 je telefon, kterému je lepší se vyhnout. Odolat displeji a hledat telefon, který nevsadil na jednu kartu.