Sony zachránilo svoji mobilní divizi soustředěním na dražší modely. Fanoušci značky za ně byli ochotní zaplatit, i když konkurence v řadě parametrů začala japonské značce utíkat. Nyní se zdá, že v Sony pochopili, stejně jako v Applu, že sázet na téměř nezměněný design tři a více let není rozumné. A proto v Sony alespoň nastavili zajímavou cenu.

Xperia XZ1 totiž ještě stále má čtyři roky starý hranatý design s velkými rámečky a čtečkou otisků na pravém boku. Má ale také výbavu, za kterou není nějakých 16 tisíc korun přehnaná částka. Zvláště když jako bonus uživatelé dostanou nejnovější verzi Androidu. Sony bylo úplně první, kdo v novém telefonu nabídl Android 8.

TEST: Xperia XZ1 má unavený design, ale i nejnovější Android a čerstvou cenu
TEST_Xperia_XZ1_ma_unaveny_design_ale_i_nejnovejsi_android_a_cerstvou_cenu.jpg

Vlastní cestou…

Indické zastoupení Sony už přiznalo, že další telefony budou mít jiný vzhled, ale to není důvod vyhnout se otázce designu. Před čtyřmi lety působil osvěžujícím dojmem. Jednoduché linie mají něco do sebe. Na rozdíl od funkcionalismu v architektuře ale přístup Sony nestárnul příliš dobře. Nahrazení skla kovem znamenalo méně zajímavé barvy a systém krytek na SIM možná přispívá voděodolnosti telefonu, ale kazí první dojem při zprovoznění telefonu. Ano, obejdete se bez „píchátka“, ale pokud nemáte delší nehty, budete výrobce proklínat.

Velké rámečky, které Sony použilo alespoň k umístění stereoreproduktorů, působí podobně archaicky jako na iPhonech. Kdyby výrobce na bradu telefonu umístil senzorická tlačítka a čtečku, bylo by to lepší, takhle je přední strana Xperie přehlídkou špatně využitého místa. Ani stereoreproduktory to nezachrání, zvuk totiž není nijak výrazně kvalitnější než u Galaxy S8 nebo HTC U11, navíc je poměrně tichý, i v kuchyni při vaření měl co dělat, aby byl zvuk z Netflixu slyšet.

Naopak rozumné je setrvání u FullHD obrazovky. Nepíše se mi to úplně snadno, ale nárůst spotřeby u QHD displejů nebo 4K displeje, který má Sony u XZ Premium, je příliš velký. I Samsung u letošních topmodelů přes vyšší fyzické rozlišení automaticky nastavuje nižší hodnotu označovanou jako FullHD+. Rozdíl proti QHD obrazovkám je znát, ale většině uživatelů evidentně více záleží na baterce než na jemných nuancích ostrosti textu nebo obrázků.

Xperii XZ1 by rozhodně více slušel AMOLED. Sony dělá, co může, aby udělalo obraz atraktivní, ale kontrast OLED nemůže dohnat. Je to fyzicky nemožné, stejně jako schopnost dorovnat nejnižší nastavení jasu vhodného pro noční používání. Sám o sobě je ale displej povedený, ostatně jak jinak u jednoho z největších výrobců LCD televizorů.

Sony Xperia XZ1

Konzervativně a s Qualcommem

Xperii XZ1 pohání nejlepší běžně dostupný procesor současnosti, Snapdragon 835. Nový model procesoru bude pro výrobce k dispozici pravděpodobně až na jaře, takže minimálně půl roku bude ještě Sony patřit ke špičce mezi Androidy. Kapacita operační paměti je standardní – 4 GB. To stačí, Sony umí svou verzi Androidu vyladit, ale v praxi přece jen poznáte rozdíl mezi Note 8 se 6 GB. Ještě relevantnější srovnání nabízí Mate 10 Pro od Huawei – ten má 6 GB RAM.

Ve stále populárním testu AnTuTu Benchmark Xperia nabrala 160 tisíc bodů, což je pro telefony s touto výbavou standard, Mate 10 Pro s novějším procesorem vlastní výroby má jen o 10 tisíc bodů více. V běžném provozu na něj ale Sony citelně ztrácí v rychlosti otevírání aplikací a zejména ve schopnosti udržet je v paměti. V porovnání s Galaxy S8 je ale naopak mírně svižnější, k tomu nepochybně pomáhá povedený Android 8.0 Oreo. Praktické je také to, že Sony nabízí podporu dvou telefonních karet, to je u značky na českém trhu novinka, na kterou kvůli tlaku čínských výrobců vsadili skoro všichni včetně Samsungu.

V oblasti výdrže baterie je Xperii XZ1 možné srovnat s Galaxy S8. Celý den náročného používání s neustále aktivním Bluetoothem a 3-4 hodinami zapnuté obrazovky telefon zvládne, ale bez pohodlné rezervy. Dřívější telefony Sony měly správu baterie lépe vyřešenou. I XZ1 má samozřejmě úsporný režim, který výdrž prodlouží, a rychlé dobíjení, ale s větší kapacitou baterie, než je použitých 2700 mAh, by byla Xperia XZ1 lepší telefon. A vzhledem k velikosti telefonu je použití malé baterie opravdu zarážející

Fotoaparát lepší než dříve

Vtipy o tom, že Sony vyrábí nejlepší senzory, ale neumí je použít, jsou staré, ale vycházejí z reality. Sony už několik let zaostává za fotoaparáty v telefonech svých odběratelů. iPhony, Galaxy S a nakonec i Huawei Sony ukázaly záda. Xperia XZ1 se na konkurenci dotahuje, ale ani zdaleka ji nepřekonala.

V dobrých světelných podmínkách Sony těží z vyššího rozlišení snímače, do 19 milionů snímacích bodů se vejde spousta informací. Dobře se Sony vyrovnává také s umělým osvětlením, které spoustě telefonů dělá velké problémy. Díky přesnému ostření a sledování objektů je Sony nadprůměrné také při zachycení snímků dětí nebo zvířat v pohybu.

V okamžiku, kdy ale ubude světlo, Sony citelně ztrácí, i kvůli horší světelnosti objektivu se světelností f2.0, zatímco LG a Huawei už mají optiku se světelností f1.6. Sony navíc nemá optickou stabilizaci optiky. Za šera nebo tmy Sony dokáže obraz sice hodně projasnit, ale je to jen softwarová úprava zaplacená  množstvím šumu a ztrátou detailů. Konkurence proti tomu vykreslí scénu tmavší, ale ostřejší, detailnější a s lepšími barvami. Snímače s menším rozlišením 12 Mpx jsou v praxi lepší řešení, Sony ztrácí také setrváním u jednoho fotoaparátu tam, kde téměř všichni ostatní mají dva.

Sony alespoň nabízí spoustu nadstandardních funkcí, jako je prediktivní snímání, které umí zachytit úsměv bez ohledu na přesný okamžik stisku spoušti. Xperia XZ má také luxusní snímání zpomalených záběrů s 960 snímky za sekundu – jenže už to není takové terno, protože snímání zpomalených záběrů zlepšila i konkurence a funkce od Sony umožňuje v takové rychlosti zaznamenat jen extrémně krátký časový úsek a je složité zpomalený záznam načasovat.

V praxi nepomáhá ani schopnost vytvářet 3D modely obličejů, hlav nebo pokrmů. Při prezentaci v Berlíně vše fungovalo výborně, v běžném provozu je tato funkce spíše jen zdrojem škodolibé zábavy. Ani možnost zasadit do fotografií dinosaury už po těch letech nepůsobí tak zajímavě.

Ve výsledku je Xperia XZ1 zajímavá jen tím, že nestojí 20 tisíc korun a že má nový Android s velkou šancí na pravidelné aktualizace a přechod minimálně na další verzi Androidu. V předprodeji k telefonu Sony nabízelo i kvalitní sluchátka v ceně a to bylo zajímavé. Teď už je to složitější. Xperia XZ1 je z pohledu výbavy srovnatelná třeba s Huawei P10 nebo Honorem 9 či Honorem 8 Pro, ty se ale prodávají ještě levněji. Pro fanoušky značky ale Sony přece jen nabídlo výrazné zlepšení proti původní Xperii XZ a to na půl roku, než přijde skutečně nová generace telefonů Sony, musí stačit.