reklama
reklama
7. 9. 2010 | poslední aktualizace: 7. 9. 2010  11:07

Mozek hmyzu je zdrojem účinných látek v boji proti zlatému stafylokokovi

Švábi nemusí představovat jen zdravotní riziko, ale mohou být bohatým zdrojem látek, které pomáhají v boji s úpornými a těžko léčitelnými infekcemi.
jam
Čtěte více o: hmyz | lék
reklama
Díky studii, která zkoumala mozky sarančat a švábů, se podařilo objevit celou řadu chemických látek, které mohou zabít takové bakterie, jako je zlatý stafylokok (Methicilin-resistant Staphylococcus aureus - MRSA), který je příčinou obtížně léčitelných infekcí u lidí.

Vědci doufají, že by se tyto látky mohly stát časem novou účinou zbraní na podporu slábnoucího arzenálu antibiotik používaných k léčbě závažných bakteriálních infekcí.

Výsledky výzkumu byly oznámeny na zasedání Společnosti pro obecnou mikrobiologii.

Výzkumníci objevili v mozku sarančat a švábů devět různých chemických látek, všechny měly antimikrobiální vlastnosti dostatečně silné, aby zabily devadesát procent zlatých stafylokoků. Tyto látky nemají negativní vliv na lidské buňky.

Švábi jsou známí tím, jak dobře přežívají v znečištěném prostředí. Simon Lee z Nottinghamské univerzity, který je autorem studie, si myslí, že jejich schopnost žít ve špinavém, infekčním prostředí je možná jen díky tomu, že hmyzí mozek obsahuje tyto druhy látek.

"Musí mít nějaký druh obrany před mikroorganismy. Myslíme si, že jejich nervový systém je neustále chráněn, protože v opačném případě by hmyz uhynul," řekl Lee BBC News.

Lee doufá, že by tyto látky mohly být použity k léčbě infekcí odolných vůči lékům, jako je infekce způsobená bakterií E. Coli nebo zlatým stafylokokem. Tyto infekce jsou stále obtížněji léčitelné i s pomocí těch nejúčinnějších antibiotik, které má medicína k dispozici.

"Likvidace devadesáti procent bakterií je dobrý výsledek, a to jsem použil zředěnou substanci, která působila jen minutu. Konvenční antibiotika pouze sníží počet bakterií a nechají váš imunitní systém vyrovnat se s jejich zbytkem. Takže látka, která má tak vysokou účinnost v tak nízké dávce, je velmi slibná,"myslí si Lee.

Než se léky vyrobené z těchto látek dostanou na trhu, měly by se samy látky ještě několik let testovat na bezpečnost a účinnost.
Autoři: jam
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Podobné účinky (uhu)
má i koloidní stříbro. Jen se o tom moc nemluví.
Mozek hmyzu je zdrojem účinných látek v boji proti zlatému stafylokokovi (anonym)
Na to by se měly dát prostředky v jakémkoli množství, třeba i...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama