reklama
reklama
1. 4. 2013 | poslední aktualizace: 1. 4. 2013  11:53
INCA: Unikátní kamera se srdcem telefonu

INCA a let orla: Kamera s elektronikou ze smartphonu posouvá hranice televizního natáčení

Stačí vzít mobilní procesor, bezdrátové čipy z telefonu a se správnou optikou můžete natočit svět z orlího pohledu. Když přidáte profesionální konektory a DVB-T vysílač, můžete obraz ve vysokém rozlišení rovnou vysílat do přenosového vozu.
Čtěte více o: kamera | smartphone | věda a výzkum
Kamera INCA z Fraunhofer Institutu
Kamera INCA z Fraunhofer Institutu
foto: Otakar Schön

Nové technologie z německého Fraunhofer institutu jsou na velkých veletrzích sázkou na jistotu. Naposledy v Barceloně na Světovém mobilním kongresu, kde zaujal malý stánek vědecké instituce promítáním útržků z filmu The Way of the Eagle se záběry letícího orla z jeho pohledu.

Za dechberoucími snímky stojí miniaturní modulární kamera INCA, která pro zpracování videa ve FullHD používá procesor OMAP a mobilní systém Android, to vše v těle s rozměry 2 x 2 x 8 centimetrů. Miniaturní kamera toho umí ještě víc – díky modulárnímu systému je možné měnit objektivy nebo přidat streamování videa přes WiFi, 3G nebo LTE sítě.

reklama

Koncept INCA v názvu skrývá inteligentní kameru (INtelligent CAmera) a inženýři z Fraunhofer IIS (Institut pro integrované systémy) už vyvinuli druhou generaci kamerky, která může snímat obrázky až v rozlišení 4K, i když zatím dostupné čipy zvládají zpracovat pouze 15 snímků za sekundu místo 25-30, potřebných pro natáčení videa vnímaného lidským okem jako plynulé.

video: Orlí kamera: Miniaturní snímač sledoval let dravého ptáka
Fraunhofer_eagle.mp4.jpg

Ve FullHD zvládá INCA natáčet video s datovým tokem až 20 mbps a video je možné přímo z kamery v plném rozlišení vysílat ve formátu DVB-T. Tuto možnost využívají televizní štáby u sportovních přenosů, například ze závodů F1 nebo NASCAR. Plně vybavená kamerka pro DVB-T vysílání je ale těžší než speciální orlí model, váží asi půl kilogramu.

Kromě miniaturní velikosti ve srovnání s běžným profesionálním vybavením nabízí INCA zvýšenou odolnost vůči prachu a vlhkosti, navíc umí využít senzory, jako jsou výškoměr a teploměr, a přes bluetooth se umí propojit například s monitorem tepové frekvence, takže diváci mohou sledovat záběr z kapoty vozu a zároveň sledovat fyziologické reakce pilota a podmínky na trati.

INCA má také jednu slabinu – objektivy mají pouze fixní ohniskovou vzdálenost, nelze s nimi plynule zoomovat. Při natáčení filmu Cesta orla tak filmaři střídali objektiv s krátkou ohniskovou vzdáleností, snímající samotného orla, a druhý objektiv, který snímal prostor pod letícím dravcem.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
to se moc nesnažili... (HaHa)
2x2x8 cm? To je na objem snad vetsi nez obyc smartphone vcetne...
Chudák orel. (anonym)
Přišili mu ohyzdný batoh na záda.
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama