Klasické kategorie pro vyhlašování nejlepších produktů jsme vyčerpali, zbývají ty hůře uchopitelné. Nejvíce pozorností si zaslouží oblast audia a videa. I když sledovanost televize klesá, neznamená to pokles zájmu o video, naopak.

Vedle toho jsou tu různé drobnosti a podivnosti, které vlastně nikam nepatří, ale stejně nám v uplynulém roce udělaly radost, nebo si bez nich nedovedeme představit běžné fungování. Pokud máte vlastní tipy, podělte se s námi a s ostatními čtenáři v diskusi.

Google Chromecast

Chromecast je pro většinu Čechů buď naprosto neznámá věc, nebo chiméra. Přesto se „nejlepší způsob sledování on-line videa“ dá snadno koupit i v českých e-shopech. A nic lepšího k tomuto účelu zatím opravdu není.

Za 1200 korun umí Chromecast zobrazit i na hloupé televizi videa z YouTube nebo služeb, jako je Netflix, Hulu, Comedy Central či UFC TV, videa z vlastního telefonu nebo síťového disku díky aplikacím, jako je LocalCast, nebo hudbu z TuneIn či Google Play Music. Je škoda, že Google navzdory rok starému slibu svého viceprezidenta pro Evropu stále Chromecast neprodává přímo, cena by pak mohla spadnout o třetinu.

Sony CyberShot DSC-RX100 III


Z testů fotoaparátů nejlépe letos vyšlo Sony hned se dvěma skvělými „automaty“, RX10 a RX100. Právě menší model si zaslouží připomenout mezi nejlepšími produkty roku. Ne proto, že by dělal lepší snímky než větší a dražší RX10, ale proto, jak kvalitní obrázky lezou z tak malého přístroje, který je snadné strčit do kapsy.

Velký snímač v malém těle a kvalitní optika spolu s velmi dobrou automatickou expozicí dělá z RX100 perfektní fotoaparát na dovolenou, když se nechcete spokojit jen se snímky z mobilu. Jediný kompromis je slabší zoom, rozsah ohnisek je 24-70 mm, ale i to je mnohem lepší než digitální zoom v některých telefonech.

LG G Watch R

Chytré hodinky LG G Watch R mají kulatý displej a masivní lunetu

Chytré hodinky jsou zatím doménou geeků, ale pokud telefon skoro nedáte z ruky, ušetří vám spoustu času. Hodinky s Android Wear se v Česku prodávají neoficiálně, bez posvěcení Googlem, ale jejich užitečnost tím klesá jen mírně. Hlavní slabinou je nutnost vybrat si mezi možností diktovat hodinkám texty česky a možností ovládat hodinky hlasem v angličtině. První možnost dává v českém prostředí větší smysl.

Ze zatím testovaných hodinek se nám nejvíce líbí hodinky LG G Watch R (recenze vyjde příští týden). K možnosti rychlého vyřízení pošty a zpráv z IM aplikací typu Skype a Hangouts přidávají senzor srdečního tepu pro fitness aktivity a hlavně povedený design s rozetou, která chrání kulatý displej před případným poškozením. Solidní je i výdrž hodinek, dva dny aktivního užívání s neustále aktivním displejem. Cena kolem 6500 korun ale masy zákazníků nenaláká.

Gavio Metallon Zinc

Gavio Metallon Zinc „Man of Steel“

Jedno z velkých překvapení veletrhu International CES 2014 se skrývalo v malém stánku singapurské firmy Gavio. Sluchátka Metallon Zinc v limitované verzi Men of Steel s modrou barvou a logem z hollywoodského filmu překvapila vynikajícím basovým zvukem a cenou. U běžné verze klesla cena na 36 dolarů místo 50, a to z Metallonu Zinc dělá sluchátka s výjimečným poměrem ceny a kvality zvuku.

V recenzi jsme chválili univerzálnost sluchátek, která si poradí i s rockem nebo jazzem, silné basy ale nejvíce vyniknou u taneční hudby a hip hopu. Výrobce nemá v Česku zastoupení, ale z e-shopu sluchátka pošle, jen je lepší objednat více kusů najednou, poštovné je 29 dolarů.

Sennheiser Momentum In-Ear

 

Sluchátka Sennheiser Momentum In-Ear

Nadšení ze sluchátek Momentum In-Ear od Sennheiseru je patrné z naší recenze a neopadlo ani po několika měsících. Stylová řada sluchátek německé rodinné firmy kombinuje kvalitní zvuk se skvělým vzhledem a rozumnou cenou. Víc se od sluchátek snad ani čekat nedá.

Zvuk in-ear modelu řady Momentum má výrazné přesné basy, které se chovají kultivovaně i při přehrávání klasické hudby, živé jasné výšky a skvělé vzdušné podání prostoru. Za necelé tři tisíce jde o skvělá sluchátka pro každodenní poslech v podstatě libovolného žánru.

Pokud bychom chtěli hledat nedostatky, pak spočívají v napevno přidělaných kabelech a menší nabídce nástavců do uší. Poměr kvality zvuku a ceny i praktičnosti sluchátek mluví ale jednoznačně. A je smutné, že v prodejnosti tyto klenoty snadno porazí předražená sluchátka Beats.

Optoma HD141X

Optoma HD141X
Projektor v ČR méně známé značky Optoma patří mezi nejlevnější projektory s nativním Full HD rozlišením – stojí 17 tisíc korun, a to je částka srovnatelná s 50" televizí. Kvalita obrazu je nad očekávání dobrá a projektor má jako bonus nízkou dobu odezvy, takže se hodí i pro hraní her v „nadživotní velikosti“.

Při náročnější projekci Sherlocka Holmese a Avatara (k projektoru se zvlášť prodávají i 3D brýle) je znát slabší podání černé a ne úplně ideální barevné podání, ale to vychází z použité technologie a omezení daných cenou projektoru. Výrazně lepší obraz dostanete až u několikanásobně dražších přístrojů nebo u plazmové obrazovky s mnohem menší maximální úhlopříčkou.

LG 65UB980V

 

UltraHD televizor LG 65UB980V

Ultra HD televizory se letos s cenou dostaly pod 30 tisíc, ale fajnšmekři musejí za větší úhlopříčku, kvalitní zvuk a špičkovou výbavu připlatit. V našem textu excelovala televize od LG, která má výborný obraz a vynikající zvuk díky reprosoustavám Harman Kardon. Uživatelské prostředí WebOS nám navíc umožnilo, vůbec poprvé, sledovat kvalitní 4K obsah přes internet, samozřejmě oklikou s využitím služby Unblock-us. Seriál Blacklist ve 4K z Netflixu nicméně za trochu snažení stál. LG navíc k této televizi nabízí i pevný disk s několika filmy s českými titulky ve 4K, a to je taky paráda.

Panasonic AX900

panasonicax900 3l

Televize za sto tisíc korun nesmí ve výběru chybět. Ne kvůli ceně, ale díky neuvěřitelné kvalitě obrazu. Panasonic letos ukončil výrobu plazmových obrazovek, což milovníky kvalitního obrazu hodně zklamalo. Firma ale ukázala, že nemusí jít o takový ústupek. Model AX900 je první LCD televize, která se kvalitou obrazu může rovnat i těm nejlepším plazmovým obrazovkám. Navíc nabízí Ultra HD rozlišení.

Největším úspěchem Panasonicu je dosažení špičkového podání černé barvy a jednolitosti podsvícení, a tím i barev na obrazovce. Špičkový zvuk umí televize díky softwarovým úpravám vykouzlit i z běžného materiálu, jako jsou filmy zkopírované z DVD, o Blu-ray snímcích nemluvě. Jediné, co na obrovské obrazovce vypadá stále ošklivě, je tradiční televizní vysílání v SD rozlišení, tam nepomůže ani svěcená voda. Televize se nehodí ani pro náročné hráče, kvůli náročnému zpracování obrazu má vysokou latenci kolem 100 ms. To na hraní stříleček úplně není.

Chytré hodinky LG G Watch R mají kulatý displej a masivní lunetu