Dnes existují v podstatě jen dva důvody pořídit si gramofon. První je prozaický a trochu smutný. Zdědíte staré desky, které jste poslouchali jako děti nebo náctiletí, a chcete se ponořit do světa nostalgie. Druhý je ambicióznější. Milujete hudbu a chcete si ji dopřát v klasické podobě prověřené věky a přitom stále na špičce možné zvukové kvality.

Existuje samozřejmě i třetí důvod, proč si pořídit gramofon. Je snadné ho označit za hipsterství, snobství nebo pozérství. I tento důvod má svůj smysl – alespoň mají výrobci desek i gramofonů komu prodávat opravdu drahé vybavení.

My jsme se ale podívali na gramofon, který je na rozhraní čistě praktického přístupu a touhy po skvělém zvuku. Pro-Ject Juke Box E není ani levný, ani drahý, ale je rozhodně netradiční.

Vše v jednom s trochou skládání

Pod značkou Pro-Ject Juke Box E se skrývá neobvyklá kombinace gramofonu s nepřímým pohonem, předzesilovače, výkonového zesilovače a Bluetooth modulu, okořeněná navíc ještě linkovým vstupem i výstupem. To znamená, že "gramofon" může sloužit zároveň jako domácí audio receiver, ke kterému se připojují další zdroje zvuku.

Vedle netradiční kombinace funkcí nabízí Juke Box E také povedený design. My jsme testovali klasické černé provedení s černým klavírním lakem, ještě působivější je ale bílá a červená verze. Pro-Ject k nim navíc na některých trzích nabízí i barevně sladěné reprosoustavy Box 5.

Gramofon jako drtivá většina zařízení Pro-Jectu využívá nepřímý pohon, který na pohled vypadá zajímavěji – přenos pohybu z hlavní hřídele na talíř pomocí silikonového řemínku je vlastně retro, jako třeba řemen přenášející sílu motoru na kola motorky. Přepínání rychlosti otáčení pro přehrávání dlouhohrajících desek nebo singlů pak funguje jednoduše – řemínek se přesune z jedné drážky řemenice do druhé, hezky ručně.

Vedle hřídele motoru a talíře z dřevovláknité desky s plstěnou podložkou pod desky ční nad plochu základny ještě hliníkové rameno přenosky se safírovými ložisky s vložkou Ortofon OM5e s čistě manuálním ovládáním přehrávání.

Elegantní design gramofonu nicméně narušuje výrazný modře podsvícený displej, který ukazuje nastavenou hlasitost a informaci o zdroji zvuku, jenž se přepíná stiskem potenciometru uprostřed čelní strany gramofonu. Možná by lépe vypadal mechanický přepínač, ale to by pak nešlo zdroj přepínat přibaleným dálkovým ovládáním. Pohodlí je v tomto případě pro výrobce i zákazníka nadřazené čistotě designu.

Pro-Ject Juke Box E

I když výrobce slibuje "vše v jednom", není to tak úplně pravda. Gramofon je nutné sestavit. To znamená mimo jiné navléknout správně silikonový řemínek na hřídel a přetáhnout jej kolem talíře, na nějž se pokládají desky. Napoprvé se to novému majiteli asi nepovede, ale zvládnout se to dá.

Rozhodně je to jednodušší, než by bylo správně nastavit parametry přenosky - to už je naštěstí hotové z výroby.

V balení je také anténka, která se musí zašroubovat na správné místo na zdech přístroje – nebo nemusí, slouží pro kvalitní příjem Bluetooth signálu a část zákazníků určitě Bluetooth oželí. Další zbytný kus je kryt proti prachu. Plexisklová krabice nevypadá moc hezky, ale vzhledem k citlivosti vinylu na prach je lepší překousnout estetické výtky a kryt nasadit na připravené kovové čepy na zadní straně systému.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru