Televize jako dárek pro celou rodinu má poměrně tradici. Předvánoční slevy ostatně dělají z adventu nejlepší období, kdy se dá nová velká obrazovka výhodně pořídit. To platí zejména o těch větších a dražších modelech, u kterých cena může spadnout za pár měsíců i o polovinu. Základní a menší televize jsou levné celý rok, ale i pro náročnějšího diváka mohou skrývat milá překvapení.

Bez překvapení naopak je základní rada při výběru televize. Správná televize musí být co největší. Velikost obrazu je základní vlastnost televizoru a jeho hlavní výhoda proti mobilům a tabletům. Trend zvětšování je jasný: velikost průměrné televize roste. Na Alze i Datartu je v první desítce nejprodávanějších televizí polovina větší než 50", na Mallu.cz jsou velké 4 z 10 nejprodávanějších televizí a na portálu Heuréka je mezi desítkou nejpopulárnějších obrazovek z kategorie 50" a více hned devět kusů.

Vypadá to, že zákazníci v Česku, i díky klesajícím cenám větších obrazovek, konečně zapomínají na populární, leč dávno neplatné tvrzení, že sledování televize z malé vzdálenosti kazí zrak. Dříve doporučovaný dvouapůlnásobek vzdálenosti od obrazovky vůbec nedává smysl – bez ohledu na velikost televize vyplní takový obraz jen menší část zorného pole. Optimální zážitek přitom televize přinese, když obraz diváka pohltí kompletně.

Na vhodné vzdálenosti od obrazovky se podílí dva primární ukazatele – délka úhlopříčky a rozlišení televize. Příliš nízké rozlišení na velké úhlopříčce znamená kostičkovaný obraz. Díky nástupu 4K televizí a prvním 8K modelům je ale možné i na 65" obrazovku koukat z metru s výborným dojmem z obrazu. Jako optimální vzdálenost nicméně odborníci doporučují poměr 1 : 1 – na televizi s úhlopříčkou 140 centimetrů by se tak mělo koukat nejdále z metru a půl, ale klidně z metru.

Urostlé televize s neuvěřitelnou cenou

Před dvěma lety jsem testoval „nejlevnější 4K televizi na trhu“. Byla od LG a měla úhlopříčku 43", tedy více méně stejnou jako moje stará Full HD plazma, a stála tehdy překvapivě nízkých 13 tisíc korun. Dnes lze už za 10 tisíc korun koupit televizor s úhlopříčkou 55", tedy o třicet centimetrů větší. Bohužel i velikost 55" je pro typický český obývák vlastně malá, ale je to pokrok a s ohledem na cenu velké lákadlo k „upgradu“ pro někoho, kdo nákup nové televize zatím odmítá třeba proto, že „ve 4K rozlišení stejně nikdo nevysílá“.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
reklama