Dřív to byla běžná součást domácnosti. Jednoduché gramorádio, které sloužilo v tandemu s televizí bez dálkového ovládání, ještě černobílou… Popravdě jen blázen by toužil po návratu do let šedesátých až osmdesátých, ale když na test dorazil jeden z nejlevnějších gramofonů na trhu, nešlo si nevzpomenout.

Sencor STT211U je přesný protipól hisptersko-audiofilského přístupu k hudbě na černých plastových plackách. Jednoduché zařízení, které umožní každému, kdo o to stojí, poslechnout si dlouhohrající desku. Protože doba pokročila, nabízí nakonec i levný gramofon Sencor něco navíc.

Hlavní „nadstavbovou“ funkcí má být nahrávání zvuku z desek a jeho uložení do standardních MP3 souborů. Ideál pro někoho, kdo dostal nebo zdědil hromadu desek, ale nechce investovat desítky tisíc korun do toho, aby si je užil a užíval. Aby celý systém po jednorázovém přehrání či digitalizaci desek neztratil na užitečnosti, umí MP3 soubory také reprodukovat, a to z paměťových karet nebo USB disků a má v sobě i analogové rádio.

Zásadní otázkou samozřejmě bylo, jak moc špatný gramofon za cenu 1499 korun bude. První dojem byl rozpačitý, po čtrnácti dnech je ale jasné, že zrovna tady zákazník dostane víc, než zaplatí. A vůbec se nemusí trápit s nastavením protiváhy nebo antiskatingu jako u „opravdových“ gramofonů.

Design plastový, ale ne špatný

I „obyčejný“ gramofon z Litovle působí trochu jako luxusní zboží. Můj Pro-Ject Essential III má klavírní lak, safírová ložiska a jeho přenoska klesá k desce pomalu s rozvahou a elegancí anglické královny usedající na trůn. Sencor STT211U je úplně jiný. Testovaná verze se tváří jako černý prvek AV soupravy s kovovým čelem, ale na zádech a spodku už vykukuje měkká a levná hobra a talíř i povrch gramofonu jsou z levného tvrdého plastu, stejně jako ramínko i tělo přenosky. 

Čelnímu panelu dominuje maticová obrazovka s modrým podsvícením, která mi osobně neudělala žádnou velkou radost. Důvodem je právě ono modré podsvícení, které je docela intenzivní a působí laciným dojmem – lepší (a víc retro) by bylo oranžové nebo zelené podsvícení. Displej by mohl být také delší o jednu či dvě pozice, takhle místo obvyklého „PHONO“ pro označení gramofonu ukazuje jen „PHON“. Při dané cenovce je však přítomnost displeje více příjemný bonus než důvod ke kritice.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru