Stovky, možná tisíce milovníků kvalitní hudby se mohly v Praze pokochat luxusním zvukem a obrazem na Audio Video Show v Praze. Na jednom místě byly nejznámější značky i malí výrobci. Ti z Česka patří v některých oblastech mezi absolutní světovou špičku – výroba elektronek a elektronkových zesilovačů nebo gramofonů i samotných desek.

Vedle úspěchů ale byly vidět na každém kroku problémy celého průmyslu kolem kvalitního audia. Výrobci se soustředili na to nejlepší a nejdražší, ale špatně to prezentovali. Hlavní impulz k netradičnímu textu přišel na konci mé návštěvy Audio Video Show 2020.

S ušima bolavýma od přehnaně hlasitých prezentací, které připomínaly souboj kolotočářů na Matějské pouti, jsem se zastavil u vitríny s kabely české značky Krautwire s heslem "pravděpodobně nejlepší kabel na světě".

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

kunc.jan 08.03.2020 11:14
Dobrý den, přečetl jsem si bakalářskou práci pana Františka Havla. Obávám se, že srovnání kabelů č.1 až č.8 zobrazené v Grafu č. 7 na straně 46 není správně. Detailní pohled na všech osm obrázků mě vede k závěru, že se jedná o chybu zkopírováním jednoho grafu do všech osmi grafů. Prosím o Vaši kontrolu, ale šum v datech vypadá zcela identicky u všech obrázků 1-8. S pozdravem, J. Kunc.
Tomáš Jurka 08.03.2020 00:31
Já jsem (ročník 1993) jsem cestu k Hi-fi našel přes koupi stereo zesilovače staršího než já sám (Denon, made in Japan) spolu s německými bednami Canton z bazaru dohromady za 11 tisíc. Přibyl k tomu Chromecast Audio za 1 tisíc a DAC Musical Fidoeltiy za 6. Pod 20 000 naprosto skvělý zvuk i s RCA kabelem (DAC->receiver) Audioquest evergreen, u kterého si nejsem jistý, jestli zvuk zlepšil. Kupovat nějakou novou techniku za těžké desetitisíce by se mi nechtělo. Ale cítím, že bedny jsou nejslabší článek řetězce. Možná vyměním za vyšší bazar. U vrstevníků ale zájem o kvalitní reprodukci hudby téměř nevidím.
Otakar Schon 02.03.2020 20:13
@Lukáš Malvinsky - schválně jsem strávil spoustu času studiem finančních výkazů audio firem, a je naprosto zřejmé, že tradiční hi-fi je ve fázi dramatického ústupu ze scény. To, že se dá něco koupit levně, neznamená, že celá oblast vzkvétá. Skutečně se daří jen několika málo výrobcům sluchátek a bezdrátových systémů. Čeští výrobci na tom nejsou špatně, co vím, ale celkový obraz trhu hovoří jasně. A výraznou roli v tom hraje to posouvání high-endu do stále méně dosažitelných rovin i ztráta technických znalostí a pochopení toho, jak vlastně zvuk vzniká. Mimochodem posun u reprosoustav je skutečně zanedbatelný ve srovnání se sluchátky, u zesilovačů je zajímavé sledovat, jak se Dčkové zesilovače vyrovnají A+B modelům a mají výrazně vyšší efektivitu, ale reprosoustavy stále využívají 50 let starou technologii v podstatě beze změn a staré reprosoustavy nemusí ani zdaleka znít hůře, než ty současné - mám doma dva páry 40 a 20 let starých reprosoustav, které přehrají většinu dnešní produkce s několikanásobnou cenou
Lukáš Malvinsky 02.03.2020 19:47
Myslím, že HiFi neskomírá. Finančně je dostupnější než dříve a za pár nižších desítek tisíc lze dnes pořídit systém, který převyšuje lecjaký highendový produkt z 90. let. Zejména reprobedny udělaly velký kvalitativní skok.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru