Na simulátorech si budou medici moct vyzkoušet stále více operací. Dnes představili zástupci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze novinářům nové výukové pracoviště, které umožní studentům nacvičit si některé laparoskopické operace v počítačovém prostředí. Nová technologie nahradí dřívější kurzy s pokusnými zvířaty. V inovaci výuky hodlá tato fakulta dále pokračovat.

Univerzita Karlova chce společně s Českým vysokým učením technickým a Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích vybudovat virtuální lékařskou laboratoř. "Projekt by postihl procesy v lidském těle od vnitrobuněčné úrovně přes mechanické procesy, jako jsou svaly, popis dýchání či činnost srdce, až po anatomické modely," popsal ČTK Tomáš Hanuš z urologické kliniky 1. LF UK.

Místo studia anatomických atlasů by se medici seznamovali s lidskými orgány na počítačích. Materiály by měly být dostupné pomocí elektronických kurzů. Uvedená pracoviště se s tímto projektem uchází o dotaci od ministerstva školství. Podle Hanuše si pořízení takové multimediální laboratoře vyžádá 18 milionů korun ročně, projekt plánují na tři roky.

Dnes představený simulátor na urologické klinice bude k dispozici jak studentům magisterského a doktorandského cyklu, tak i lékařům v rámci celoživotního vzdělávání.

Nacvičí si na něm takzvané laparoskopické operace, kdy nástroje pracují v těle pacienta jen přes několik malých naříznutých otvorů. V současnosti se takto provádí velká většina z operací žlučníku či nadledvin.

"Trend v celé medicíně je jít minimálně invazivní cestou, tam je pak laparoskopie metodou číslo jedna," vysvětlil Hanuš. Na počítačovém simulátoru získá student cvik. Postupuje od jednoduchých úkonů, kdy pouze přenáší kulatá tělíska z místa na místo, k složitým zákrokům. Při práci se naučí prostorové orientaci v břišní dutině, osvojí si i kontakt s tkáněmi. "Dozví se to, jak reagují na tah či dotyk," dodal Hanuš. Počítač jejich postup zaznamenává, práci studentů pak hodnotí zkušení operatéři.

Na pořízení výukového pracoviště, které vedle simulace umožňuje i video přenos z operačního sálu, získala fakulta dotaci od ministerstva školství ve výši více než pěti milionů korun. Obdobné pracoviště nemají podle Hanuše nikde jinde ve střední a východní Evropě.