ISS_350_210.jpgCílem experimentu s bumerangem je zjistit, jak se tato zbraň chová ve stavu beztíže. Pro jistotu s sebou ale poveze astronaut Takao Doi jen papírový bumerang. To aby nepoškodil zařízení stanice. Doi bude členem posádky raketoplánu Endeavour. Jejím hlavním úkolem bude na stanici dopravit a nainstalovat část japonské laboratoře Kibo. Start Endeavouru byl sice původně plánován na únor, ale kvůli odkladu předcházející mise raketoplánu Atlantis se zřejmě uskuteční nejdříve v březnu.

Na nápad vyzkoušet bumerang v kosmu přivedl třiapadesátiletého Japonce jeho krajan, mistr světa v hodu tímto náčiním Jasuhiro Togai. Doi u něj absolvoval i zvláštní trénink, aby věděl jak správně bumerangem házet.

Let papírové vlaštovky vesmírem je podle britského listu Daily Mail  projektem vědců z Tokijské univerzity. Vytvořili 20 centimetrů dlouhou a 300 gramů vážící vlaštovku klasického tvaru, ale napuštěnou speciálními chemikáliemi, které by měly zajistit, že odolá teplotám až 200 stupňů Celsia, jimž bude vystavena při vstupu do zemské atmosféry. V laboratořích univerzity dokonce testovali i sedmicentimetrovou verzi, která by měla vydržet žár ještě o sto stupňů Celsia vyšší.

Japonští vědci doufají, že vlaštovku vypustí letos v listopadu astronaut Koiči Wakata, a to buď během výstupu do volného prostoru, nebo alespoň z přechodové komory. Inženýři si od experimentu slibují zisk poznatků pro vývoj nové generace ultralehkých kluzáků, jejichž pomocí by chtěli zkoumat atmosféru.

Po odhození z ISS bude vlaštovka kroužit okolo Země stejnou rychlostí jako stanice, tedy necelých 28 tisíc kilometrů za hodinu. Postupně ale bude klesat k planetě, až vstoupí do atmosféry. Pokud se během letu atmosférou nevznítí, spadne zřejmě do moře. Kdyby Japonce před vyzvednutím někdo předběhl, chtějí vědci vlaštovku opatřit nápisem v několika jazycích: "Toto letadlo letělo z Mezinárodní vesmírné stanice. Prosím, vraťte jej Japonskému svazu papírových letadel."